Do 20 lutego br. można zgłosić zmianę formy opodatkowana PIT

Monika M. Brzostowska

Autor: Monika M. Brzostowska

Dodano: 12 lutego 2021
Zmiana formy opodatkowania. Jak to zrobić?

Podatnik, rozpoczynający działalność gospodarczą wybiera określoną formę opodatkowania, jak: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową. Raz dokonany wybór można zmienić. Jeżeli podatnik uzna, że inny sposób opodatkowania, niż początkowo zadeklarowany będzie korzystny ma on prawo dokonać zmiany. Termin na jej dokonanie w większości przypadków upływa 20 lutego roku każdego roku. Których grup podatników dotyczy ten termin?

Jak zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy lub ryczałt

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

PRZYKŁAD
Pan Adam w 2020 roku opodatkowany był na zasadach ogólnych. W związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej o handel międzynarodowy zwiększyły się jego dochody i niestety od części dochodów był zobowiązany odprowadzić podatek w stawne 32%. Postanowił zatem, że od 2021 roku wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym. Pan Adam w styczniu 2021 nie osiągnął żadnego przychodu. Pierwsze przychody udokumentował fakturą dopiero w 7 lutego. Zmianę formy opodatkowania może dokonać aż do 20 marca składając do właściwego naczelnika urzędu skarbowego stosowne oświadczenie.

Stosowną aktualizację można zrobić również przez CEiDG.

Jak zrezygnować z podatku liniowego lub ryczałtu

Podatnik może zawiadomić w formie pisemnej o rezygnacji z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c lub złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przed upływem terminu (przed 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód), albo pisemny wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie do 20 stycznia danego roku.

PRZYKŁAD
Pani Hanna jest lekarzem. W związku z nowelizacją ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne postanowiła wybrać kartę podatkową, ponieważ spełnia wymogi wskazane w ustawie. Wniosek o zmianę formy opodatkowania na kartę podatkową obowiązana była złożyć najpóźniej do 20 stycznia.

Analogiczne zasady obowiązują w przypadku rezygnacji z ryczałtu. Podatnik musi pamiętać o złożeniu odpowiedniego oświadczenia w ustawowym terminie.

Jak wybrać opodatkowanie skalą podatkową

Skala podatkowa to jest podstawowa forma opodatkowania dochodów. Jeżeli podatnik nie wybierze innej formy opodatkowania, to oznacza, że jest opodatkowany na zasadach ogólnych.

Ewentualną zmianę, tj. rezygnację ze skali należy dokonać:

- do20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo

- do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Podatnik, tak jak w przypadku podatku liniowego lub ryczałtu, obowiązany jest złożyć stosowne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w wyżej wymienionych terminach. Taką aktualizację można również dokonać na formularzu CEIDG-1.

Pomyłkowo wybrana forma opodatkowania – co dalej

Zdarzają się sytuacje, że podatnik nie posiadając odpowiedniej wiedzy lub z oczywistej omyłki, dokona błędnego wyboru formy opodatkowania. Przykładowo wybrał opodatkowanie skalą podatkową, a jednak miał to być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli zorientuje się w odpowiednim czasie, będzie mógł dokonać zmiany nawet w tym samym roku, jednakże nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód.

Potwierdza to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji  z 27 kwietnia 2018 r.nr   0113-KDIPT2-1.4011.155.2018.1.MD. W interpretacji tej czytamy, że: (…) „stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawca złożył oświadczenie dotyczące zmiany (pomyłkowo wybranej w systemie CeiDG) formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej, to zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wybór zryczałtowanej formy opodatkowania jest skuteczny”.

PRZYKŁAD
Pani Krystyna jest fryzjerką. Od 2 lutego 2021 r. prowadzi działalność gospodarczą. Przy  zakładaniu firmy na formularzu CEiDG-1 oznaczyła, że wybiera zasady ogólne jako formę opodatkowania na 2021 rok. Po kilku dniach okazało się, że dokonała błędnego wyboru, ponieważ pierwotnie chciała, aby jej przychody były opodatkowane ryczałtem. Do 20 marca ma czas na zmianę błędnego wpisu.

Dokonany wybór formy opodatkowania, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w określonym terminie złoży oświadczenie w formie pisemnej właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo w terminie do 20 stycznia danego roku złoży pisemny wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na innych zasadach, np. podatkiem liniowym, skalą podatkową.

Podsumowanie

Podatnicy, którzy przy zakładaniu działalności gospodarczej wybiorą określona formę opodatkowania, nie są skazani na nią przez cały okres prowadzenia działalności gospodarczej. Raz do roku można dokonać zmiany.

Zasadniczo termin upływa 20 lutego każdego roku, zakładając, że osiągną pierwszy przychód w styczniu. Jeżeli podatnik osiągnie pierwszy przychód dopiero w kolejnych miesiącach, ma dłuższy czas na aktualizację. Zmianę formy opodatkowania należy dokonać do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód.

Monika M. Brzostowska

Autor: Monika M. Brzostowska

doradca podatkowy 13753
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz