To już ostatni moment, aby pomóc swoim klientom w analizie dostępnych form opodatkowania i wybrać tę, która najlepiej odpowiada ich potrzebom finansowym. Na zmianę formy opodatkowania jest czas do 20 lutego. Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt czy karta podatkowa – każda z opcji oferuje unikalne korzyści, które mogą wpłynąć na rozwój działalności. Zapoznaj się z możliwościami i doradź klientom optymalną formę, aby zmaksymalizować ich zyski i usprawnić rozliczenia na nadchodzący rok. Sprawdź szczegóły i podejmij decyzję, która zrobi różnicę!
Korzyści z przeczytania tekstu:
Polecamy też:
Zmiana formy opodatkowania spółki – co ze składką zdrowotną
Oglądaj szkolenie:
Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek to forma opodatkowania, którą coraz częściej wybierają przedsiębiorcy. Czy CIT estoński się opłaca? Sprawdźmy.
JUSTYNA KUŚ, Radca Prawny, Partner Kancelarii LTM Tax & Legal sp. partnerska
i PIOTR KOŚCIAŃCZUK, Doradca Podatkowy, Członek Zarządu Skłodowscy sp. z o.o.
wyjaśnią m.in.
Polecamy też komentarze ekspertów:
Czy handel kryptowalutami uniemożliwia rozliczenie estońskim CIT
Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa
Estoński CIT – czy trzeba ponownie składać ZAW-RD
Obejrzyj drugą część szkolenia:
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który radykalnie zmienia dotychczasowe podejście organów podatkowych do kwestii wyboru formy opodatkowania. Zgodnie z orzeczeniem o sygn. akt II FSK 710/21, jasno sformułowany tytuł przelewu bankowego podatnika może wystarczyć do dokonania wyboru podatku liniowego. Sprawdź szczegóły wyroku i komentarz eksperta.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Zobacz też:
Zmiana formy opodatkowania spółki – co ze składką zdrowotną
Czy zmiana formy opodatkowania PIT wpływa na amortyzację środków trwałych
Zmiana formy opodatkowania – obowiązki księgowe
Zmiana formy opodatkowania na 2024 rok – sprawdź, czy CEIDG przekazała wniosek do urzędu skarbowego
Do 20 lutego przedsiębiorcy mogli zmienić formę opodatkowania swojej firmy w 2024 roku. Nie musieli jednak osobiście odwiedzać urzędu skarbowego, ponieważ mogli to zrobić elektronicznie. CEIDG weryfikuje poprawność złożonych wniosków w tej sprawie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zmiana formy opodatkowania przez podatnika PIT może spowodować, że wysokość jego obciążeń względem fiskusa będzie niższa. Analizując jej wpływ na sytuację przedsiębiorcy, należy mieć na uwadze również skutki w zakresie amortyzacji środków trwałych.
Do 20 lutego br. przedsiębiorcy rozliczający się z PIT mają czas na zmianę formy opodatkowania tym podatkiem na 2024 rok. Do wyboru mają zasady ogólne przy zastosowaniu skali podatkowej, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Wybór formy opodatkowania może wpłynąć nie tylko na wysokość płaconego podatku, ale także na składkę zdrowotną. W zależności od wybranej formy, różnie też będą kształtować się prawa i obowiązki podatnika związane z używaniem środków trwałych.
Amortyzacja środków trwałych w firmie
W świetle regulacji podatkowych, środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są rzeczowe składniki majątku (w tym budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte bądź wytworzone przez niego we własnym zakresie – które są wykorzystywane przez ten podmiot na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Dodatkowym warunkiem uznania danego składnika za środek trwały jest to, aby był on kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Ponadto jego przewidywany okres używania powinien być dłuższy niż 1 rok. Tak wynika z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Dowiedz się więcej na temat amortyzacji środków trwałych:
Zakup samochodu do firmy – amortyzacja i wydatki na paliwo
Poznaj zalety amortyzacji środków trwałych metodą liniową
Przejście z ksiąg rachunkowych na KPiR od 2024 roku a jednorazowa amortyzacja
Rozpoczynając prowadzenie działalności w branży budowlanej niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej formy opodatkowania. Ma to wpływ zarówno na wysokość obciążeń względem fiskusa, jak i składek ZUS. Wybór optymalnej formy opodatkowania pozwala na zmniejszenie tych obciążeń. Na co zwrócić uwagę?
Przy dokonywaniu wyboru opodatkowania warto pamiętać, że możemy korzystać tylko z form opodatkowania przewidzianych przez przepisy prawne dla określonych grup podatników. Oznacza to, że możemy wybierać, ale tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Czym się kierować przy wyborze formy opodatkowania
Czynnikami, które należy brać przy wyborze formy opodatkowania działalności gospodarczej są przede wszystkim:
Trzy formy prowadzenia działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w branży budowlanej mogą wybrać trzy formy opodatkowania:
Każda z tych forma ma swoje plusy i minusy, o czym w dalszej części opracowania.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Na zmianę formy opodatkowania PIT w 2024 roku zostało już niewiele czasu
Stawka ryczałtu przy robotach budowlanych z materiału nienależącego do wykonawcy
Usługi budowlane opłacane przelewem a obowiązek ewidencjonowania
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych
Dokumentowanie usług budowlanych świadczonych na terytorium Niemiec przez podwykonawcę
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.