forma opodatkowania

Jak zmiana formy opodatkowania PIT wpływa na amortyzację środków trwałych

Czy zmiana formy opodatkowania PIT wpływa na amortyzację środków trwałych

Zmiana formy opodatkowania przez podatnika PIT może spowodować, że wysokość jego obciążeń względem fiskusa będzie niższa. Analizując jej wpływ na sytuację przedsiębiorcy, należy mieć na uwadze również skutki w zakresie amortyzacji środków trwałych.

Do 20 lutego br. przedsiębiorcy rozliczający się z PIT mają czas na zmianę formy opodatkowania tym podatkiem na 2024 rok. Do wyboru mają zasady ogólne przy zastosowaniu skali podatkowej, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Wybór formy opodatkowania może wpłynąć nie tylko na wysokość płaconego podatku, ale także na składkę zdrowotną. W zależności od wybranej formy, różnie też będą kształtować się prawa i obowiązki podatnika związane z używaniem środków trwałych.

Amortyzacja środków trwałych w firmie

W świetle regulacji podatkowych, środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są rzeczowe składniki majątku (w tym budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte bądź wytworzone przez niego we własnym zakresie – które są wykorzystywane przez ten podmiot na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Dodatkowym  warunkiem uznania  danego składnika za środek trwały jest to, aby był on kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Ponadto jego przewidywany okres używania powinien być dłuższy niż 1 rok. Tak wynika z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT.

  Jaką formę opodatkowania wybrać zakładając firmę w branży budowlanej

Jaką formę opodatkowania wybrać zakładając firmę w branży budowlanej

Rozpoczynając prowadzenie działalności w branży budowlanej niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej formy opodatkowania. Ma to wpływ zarówno na wysokość obciążeń względem fiskusa, jak i składek ZUS.  Wybór optymalnej formy opodatkowania pozwala na zmniejszenie tych obciążeń. Na co zwrócić uwagę?

Przy dokonywaniu wyboru opodatkowania warto  pamiętać, że możemy korzystać tylko z form opodatkowania przewidzianych przez przepisy prawne dla określonych grup podatników. Oznacza to, że możemy wybierać, ale tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czym się kierować przy wyborze formy opodatkowania

Czynnikami, które należy brać przy wyborze formy opodatkowania działalności gospodarczej są przede wszystkim:

  • rodzaj działalności;
  • forma prawna prowadzonej działalności;
  • dochowanie terminu wyboru formy innej niż opodatkowanie progresywne;
  • rozmiar zatrudnienia;
  • wielkość kosztów;
  • świadczenie usług na rzecz określonych podmiotów;
  • korzystanie z usług innych podmiotów gospodarczych;

Trzy formy prowadzenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w branży budowlanej mogą wybrać trzy formy opodatkowania:

  • zasady ogólne, czyli opodatkowanie według skali,
  • podatek liniowy,
  • zryczałtowany podatek płacony od przychodu.

Każda z tych forma ma swoje plusy i minusy, o czym w dalszej części opracowania.

Zmiana formy opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku za 2022 rok – komu się to opłaci

Polski Ład wprowadził duże zamieszanie i wielu przedsiębiorców zmieniło w tamtym roku formę opodatkowania. W lipcu 2022 roku pojawił się Polski Ład w wersji 2.0 i kolejne zmiany. Teraz przedsiębiorcy na ryczałcie, czy podatku liniowym mogą dokonać wstecznej zmiany formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową. Jakie pułapki mogą pojawić się w związku ze zmianą formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową? - Samir Kayyali, doradca podatkowy, podpowie na co uważać.

Zmiana formy opodatkowania 2022

Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku na skalę podatkową – kiedy to się opłaci

W związku ze zmianami, jakie weszły od początku tego roku, wielu przedsiębiorców zmieniło formy opodatkowania na ryczałt, czy podatek liniowy. Przed nami kolejne zmiany w ramach projektu „Niskie podatki”, a przed przedsiębiorcami pytanie, czy nie lepiej wrócić do skali podatkowej? Komu opłaci się zmiana formy opodatkowania na skalę podatkową i czy warto w trakcie roku decydować się na taki krok?

Polski Ład w wersji 1.0 wywołał wiele emocji. Zmienione zasady ustalania wysokości składki zdrowotnej i brak możliwości jej odliczenia spowodowały, że podatnicy zastanawiali się, jaką formę opodatkowania wybrać w 2022 roku.

Pojawiły się też problemy w rozliczeniach osób na umowach o pracę czy innych umowach cywilnoprawnych. W związku z tym Rząd postanowił naprawić Polski Ład i od 1 lipca br. wejdzie w życie Polski Ład w wersji 2.0. Rząd nazywa zmiany jako „Niskie podatki”.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie zmiany podatkowe czekają nas od 1 lipca 2022 r.;
  • Zmiana formy opodatkowania 2022: Jak przejść z podatku liniowego na skalę podatkową;
  • Na co powinny zwrócić uwagę osoby, które w 2022 roku są opodatkowane  w formie podatku liniowego, a chcą przeliczyć zeznanie roczne na podstawie skali podatkowej;
  • Jak przejść z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na skalę podatkową.
Forma opodatkowania PIT w 2022

Ostatni moment na wybór formy opodatkowania PIT w 2022 – jak sprawdzić, co się najlepiej opłaca

Podatnicy PIT, którzy w styczniu osiągnęli pierwsze przychody, mogą jeszcze pomyśleć nad zmianą formy opodatkowania. Czasu zostało już niewiele. Termin upływa bowiem 20 lutego. Na co zwrócić uwagę, jaka forma opodatkowania PIT pozwoli zaoszczędzić na zmianach w Polskim Ładzie? Czytaj więcej o wyborze formy opodatkowania PIT w 2022 roku.

Wybór formy opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej

Wybór formy opodatkowania podatkiem PIT w 2022 roku w przypadku osób fizycznych osiągających przychody z działalności gospodarczej dla roku 2022 roku nie jest łatwym zadaniem.

Podatnik musi bowiem wziąć pod uwagę wiele różnych okoliczności, a w szczególności:

  • wielkość przychodów, które mogą zostać osiągnięte z prowadzonej działalności gospodarczej,

  • możliwość uzyskania przychodów z innych źródeł przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych (np. z najmu prywatnego, który w 2022 roku może przejściowo zostać opodatkowany według reguł ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej),

  • wartość szacowanych wydatków, uznawanych za koszty uzyskania przychodów,

  • stopień skomplikowania rozliczeń księgowo-podatkowych,

  • wielkość oskładkowania przychodów/dochodów składką zdrowotna, nieodliczaną od podatku,

  • możliwość rozliczenia dochodów wypracowanych w roku podatkowym wspólnie z małżonkiem,

  • korzystanie z ulg i odliczeń.

Podatnicy PIT mogą wybrać jedną z trzech form opodatkowania działalności gospodarczej.

Formy opodatkowania PIT w 2022 roku

Są to:

  1. zasady ogólne według skali podatkowej z zastosowaniem 17% i 32% stawki podatku,

  2. podatek liniowy w stawce 19%,

  3. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dostępna w poprzednich latach dla niektórych podatników czwarta forma opodatkowania - karta podatkowa, jest powoli wygaszana przez ustawodawcę. W 2022 r. kartę podatkową mogą opłacać ci przedsiębiorcy, którzy posiadali status kartowicza na ostatni dzień roku 2021 i nie zrezygnują lub nie utracą prawa do z karty na dalszym etapie swojej aktywności zawodowej.

Czytaj też:

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • o czym powinien pamiętać podatnik PIT, który decyduje się na zmianę formy opodatkowania PIT w 2022 roku;

  • kto może wybrać opodatkowanie według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym w stawce 19%;

  • jak wybrać opodatkowanie na dany rok;

  • kogo dotyczy wybór kwartalnego sposobu opłacania zaliczek;

  • jak opodatkować przychody z najmu.

W tekście znajdziesz ponadto liczne przykłady.
Polecamy:

Estoński CIT i różne formy opodatkowania dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – praktyczne wskazówki i kalkulatory Polskiego Ładu