Poznaj zalety amortyzacji środków trwałych metodą liniową

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 października 2023
  Poznaj zalety amortyzacji środków trwałych metodą liniową

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy korzystają z różnego rodzaju  składników majątku, np. maszyn, urządzeń, środków transportu czy budynków. Wiele z nich to środki trwałe poddawane amortyzacji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Najbardziej popularną metodą stosowaną przez firmy w tym zakresie jest amortyzacja metodą liniową.

Amortyzacja podatkowa odzwierciedla stopniową utratę wartości składnika majątku z upływem czasu, w związku z jego użytkowaniem. Chodzi zarówno o jego zużycie fizyczne, jak i moralne, w wyniku  nieustannego  postępu  technicznego,  który sprawia, że z czasem staje się on przestarzały. W praktyce polega ona na rozłożeniu w czasie rozliczenia wydatków związanych z wprowadzeniem danego środka trwałego do firmy, poprzez tzw. odpisy amortyzacyjne. Wydatki  te przedsiębiorcom co do zasady wolno jest bowiem zaliczać do kosztów uzyskania przychodów nie bezpośrednio, lecz właśnie w drodze wspomnianych odpisów. Dokonuje się ich od wartości początkowej środka trwałego, którą na ogół ustala się na podstawie ceny jego nabycia lub kosztów wytworzenia we własnym zakresie – z uwzględnieniem późniejszych ulepszeń. Trwa to aż do czas zrównania się wspomnianej wartości  z dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi (względnie zbycia środka trwałego, likwidacji, czy stwierdzenia jego niedoboru, np. w wyniku kradzieży). Podobne zasady dotyczą tzw. wartości niematerialnych i prawnych.

Korzyści 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Jakie są podstawowe metody amortyzacji.
  • Na czym polega amortyzacja metodą liniową.
  • Jakie korzyści daje amortyzacja indywidualna
  • Komu przysługuje amortyzacja przyspieszona
  • Jakie są główne zalety amortyzacji liniowej.

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz