Z początkiem 2021 roku weszły w życie przepisy wydane przez ministra finansów, w których określił on dodatkowe elementy składowe lokalnej dokumentacji cen transferowych w zakresie transakcji z podmiotami z tzw. rajów podatkowych.
W zeznaniach PIT za 2020 roku wolno uwzględniać zarówno ulgi i odliczenia funkcjonujące od wielu lat, jak i nowe preferencje podatkowe, w tym związane z działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii COVID-19.
Jest projekt rozporządzenia MF przedłużającego przekazanie zaliczek na podatek dochodowy/zryczałtowanego podatku dochodowego PIT. Projekt rozporządzenia obejmuje płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje z powodu COVID-19.
Podatnik, rozpoczynający działalność gospodarczą wybiera określoną formę opodatkowania, jak: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową. Raz dokonany wybór można zmienić. Jeżeli podatnik uzna, że inny sposób opodatkowania, niż początkowo zadeklarowany będzie korzystny ma on prawo dokonać zmiany. Termin na jej dokonanie w większości przypadków upływa 20 lutego roku każdego roku. Których grup podatników dotyczy ten termin?
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Nowelizacja ma uprościć wysyłkę wielu deklaracji podatkowych.
Minister finansów po raz kolejny zdecydował o wydaniu rozporządzenia przedłużającego przekazanie zaliczek na podatek dochodowy/zryczałtowanego podatku dochodowego PIT. Projekt rozporządzenia obejmuje płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje z powodu COVID-19.
W zeznaniach PIT za 2020 roku wolno uwzględniać zarówno ulgi i odliczenia funkcjonujące od wielu lat, jak i nowe preferencje podatkowe, w tym związane z działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii COVID-19. Przy wypełnianiu formularzy trzeba jednak pamiętać o obowiązujących w tym zakresie ograniczeniach.
Do 1 lutego br. płatnicy mają czas na wysłanie do urzędu skarbowego m.in. informacji PIT-11 oraz deklaracji PIT-4R za 2020 rok. Sprawdź, czy w dokumentach tych należy uwzględnić dane dotyczące młodych pracowników do 26 roku życia, którzy w ubiegłym roku korzystali z tzw. „zerowego PIT”.
Z pierwszym dniem lutego br. mijają terminy ważne m.in. z punktu widzenia podatników i płatników rozliczających podatek dochodowy. W szczególności dotyczą one obowiązków tych podmiotów, związanych wysłaniem dokumentów rozliczeniowych do urzędu skarbowego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na przełomie stycznia i lutego wyśle deklaracje podatkowe za 2020 rok: PIT-40A albo PIT 11A i PIT-11. Deklaracje trafią do wszystkich osób, które w 2020 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS.
20 stycznia 2021 r. upływają ważne terminy dotyczące rozliczeń podatkowych, dotyczące przede wszystkim przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy. Sprawdź, czy dotyczą one również Twojej firmy.
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych do 1 lutego br. mają czas na wysłanie do urzędu skarbowego PIT-11 za 2020 rok. Natomiast podatnikom powinni przekazać te dokumenty nie później niż 1 marca 2021 r. W tym celu powinni się posłużyć aktualnymi formularzami wspomnianej informacji.
Obowiązuje już rozporządzenie ministra finansów, w którym zostały określone nowe wzory formularzy do składania zeznań PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37. Podatnicy będą je stosować już do rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 rok.
PIT-4R (11) - Deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Wzór ma zastosowanie do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2020 roku.
Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania. Nowy wzór IFT-1/1R w wersji 16 został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2432).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip