Kryzys związany z rozprzestrzenianiem się COVID-19 mocno uderzył w polskie firmy. W tej sytuacji rząd wprowadził specjalne regulacje prawne, które miały im pomóc w przezwyciężeniu negatywnych skutków pandemii. Wprawdzie pomoc była powszechna, ale beneficjenci świadczeń muszą liczyć się z tym, że zasadność jej przyznania będzie skrupulatnie sprawdzana.
Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 22 lipca, że wprowadzenie przepisów obniżających podatek od elektrowni wiatrowych z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. – było niezgodne z ustawą zasadniczą. Sprawdź, jakie mogą być skutki tego orzeczenia dla przedsiębiorców.
Kolejna odsłona tarczy antykryzysowej wprowadza dalsze zmiany w przepisach podatkowych i zusowskich. Sprawdź, co się zmieniło.
Sytuacja związana z pandemią COVID-19 wymaga wdrożenia wielu rozwiązań, które ułatwią, a w niektórych sytuacjach umożliwią funkcjonowanie wielu podmiotów. Do tej grupy należą rozwiązania dotyczące też aspektów finansowo-księgowych. Zostały one wprowadzone specustawą (tzw. tarczą antykryzysową) oraz rozporządzeniami wykonawczymi.
Trwają prace nad kolejnym projektem zawierającym wsparcie dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem. Tarcza antykryzysowa 2 zakłada m.in. rozszerzenie zakresu podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek i ponowne wypłaty świadczenia postojowego.
Tarcza antykryzysowa obowiązuje od 1 kwietnia. Przedsiębiorca, który zatrudnia nie więcej niż 9 pracowników może skorzystać m.in.: ze zwolnienia ze składek ZUS, mikropożyczki, dofinansowania z FGŚP. Sprawdź, jakie warunki spełnić, aby skorzystać z pomocy.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedstawił na swojej stronie internetowej informację na temat tego, którzy przedsiębiorcy będą musieli przekazać tej instytucji sprawozdania finansowe za 2019 rok. Sprawdź szczegóły.
1 stycznia 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która wśród obowiązków nałożonych na przedsiębiorców celem ograniczenia opóźnień w płatnościach nałożyła na dłużników, będących dużymi przedsiębiorcami obowiązek złożenia drugiej stronie transakcji handlowej (wierzycielom) oświadczeń o posiadaniu statusu dużego przedsiębiorcy.
Rządowy projekt zmian w PIT przewiduje rezygnację z usługi Twój e-PIT zakładającej udostępnianie wstępnie wypełnionych zeznań dla przedsiębiorców. Senatorowie nie chcieli rezygnacji z usługi i postulowali, aby zmiany przesunąć o rok. Na takie rozwiązanie nie zgodzili się posłowie co oznacza, że na razie nie będzie usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Poznaj szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie przedsiębiorców o stanie ich rozliczeń z ZUS za 2019 rok. Płatnicy dostaną podsumowanie wpłat przekazanych na indywidualny numer rachunku składkowego oraz saldo konta.
7 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która w istotny sposób modyfikuje zasady prowadzenia spraw przed sądami cywilnymi. Zmiany są ważne również dla przedsiębiorców dochodzących swoich racji w sprawach gospodarczych.
Poznaj stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta dotyczący skutków podatkowych zawarcia umów współpracy ze specjalistami w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip