Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki na ubezpieczenia społeczne o 9,7% wyższe niż w roku 2019. Ile wyniosą składki w 2020 roku?
Rząd deklaruje, że nie będzie testu przedsiębiorcy. W ostatnim czasie pojawiły się też korzystne interpretacje organów podatkowych dotyczące samozatrudnionych. Sprawdź szczegóły.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Na jakie uproszczenia mogą liczyć przedsiębiorcy?
Poznaj stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta dotyczący skutków podatkowych zawarcia umów współpracy ze specjalistami w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Rząd zamierza wprowadzić test przedsiębiorców, aby zweryfikować rozliczenia osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Czy nowe przepisy wejdą w życie?
Do 30 kwietnia przedsiębiorcy muszą złożyć nie tylko zeznanie, ale też sprawozdanie finansowe prowadzone na podstawie ksiąg rachunkowych.
ZUS przypomniał, że wysokość wynagrodzenia zatrudnionego członka rodziny nie ma znaczenia, aby uznać go za osobę współpracująca. Jeżeli członek rodziny spełnia kryteria osoby współpracującej trzeba za niego opłacać składki w pełnej wysokości, tak jak za przedsiębiorcę.
Resort finansów chce ograniczyć możliwość korzystania z podatku liniowego dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Kiedy samozatrudnieni mogą obawiać się zmian?
Od 25 listopada 2018 r. obowiązuje ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa ta wprowadza zmiany w przepisach Kodeksu pracy i w ustawie zasiłkowej, a zakresem jej regulacji są objęte zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy podlegającemu wpisowi do CEIDG.
Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy zyskają jeszcze jedną ulgę w opłacaniu składek. Przypomnijmy czego ona dotyczy.
Od 30 kwietnia obowiązuje nowa ustawa regulująca prowadzenie działalności gospodarczej, czyli Prawo przedsiębiorców. Ustawa ta zastąpiła ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, jednak wprowadziła też pewne zmiany, poniżej prezentujemy najważniejsze z nich dotyczące kontroli.
Podatnik, którego przychody z prowadzonej działalności zarobkowej nie przekraczają w danym miesiącu limitu 1.050 zł, nie musi jej oficjalnie rejestrować
Już niedługo mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek przekazywania na żądanie urzędów skarbowych całości lub części ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci plików JPK. Sprawdź, za jaki okres mogą być wymagane dane.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip