Ubezpieczeni w KRUS, którzy dodatkowo prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, do 31 maja br. powinni przekazać tej instytucji dokumenty w zakresie rocznej kwoty granicznej należnego PIT od przychodów z tej działalności za 2022 rok.
Resort rozwoju przygotował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Projekt ten przewiduje między innymi wprowadzenie zmian w ustawie Prawo przedsiębiorców. Co się zmieni?
Projekt przewiduje wprowadzenie wielu przyjaznych dla przedsiębiorców zasad. Mają to być:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Zobacz, jakie inne zmiany zakłada omawiany projekt:
Co się zmieni w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2024 r.
W dniu 13 kwietnia 2023 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Projekt ten przewiduje między innymi wprowadzenie zmian w Ordynacji podatkowej. Zrzeczenie się prawa do odwołania, określenie następstwa podatkowego w przypadku przedsiębiorstwa w spadku, to tylko część zmian. Sprawdź więcej.
Od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji stronie służy odwołanie (zob. art. 220 § 1 Ordynacji podatkowej). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia stronie decyzji (zob. art. 223 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości zrzeczenia się przez stronę prawa do wniesienia odwołania. Przewiduje się zmianę tego stanu rzeczy (w stosunku do postępowań wszczętych po 1 stycznia 2024 r. - zob. art. 49 projektowanej ustawy).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Zobacz, jakie zmiany zakłada projekt:
Zamieszanie spowodowane Polskim Ładem spowodowało, że ustawodawca pozwolił niektórym podatnikom na zmianę formy opodatkowania za 2022 rok wstecznie już po jego zakończeniu, w zeznaniu PIT-36 składanym za ten okres rozliczeniowy. Jeśli jednak podatnik złożył wcześniej PIT-28 lub PIT-36L za wspomniany rok, to taka zmiana nie będzie już możliwa. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy negatywne skutki złożenia takiego dokumentu można cofnąć przez jego korektę.
Jakim podatnikom wolno wstecznie zmienić formę opodatkowania za 2022 rok
Który formularz PIT wybrać, aby dokonać takiej zmiany
Na czym polega korekta deklaracji
Czy za pomocą korekty PIT-28 lub PIT-36L można przywrócić prawo do wstecznej zmiany formy opodatkowania za ubiegły rok
Czy przedsiębiorcy mają obowiązek składania „zerowych” zeznań PIT
Łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, sprawna sukcesja i przyjazne prawo gospodarcze - to cztery filary przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowego pakietu zmian, które mają poprawić środowisko prawne i instytucjonalne dla firm. Propozycja rozwiązań w tym zakresie została skierowana do uzgodnień i konsultacji. Potrwają one do 4 maja 2023 r.
Firmy z województwa podlaskiego działające w strefie przygranicznej, będą mogły ubiegać się o rządową pomoc, w ramach przygotowanego programu wsparcia dla nich.
Przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek oraz wykorzystują do prowadzenia działalności piec ogrzewany gazem ziemnym, będą mogli korzystać z ceny maksymalnej gazu wynoszącej 200,17 zł/MWh.
W rozliczeniu za rok 2022 przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z dodatkowych odliczeń w ramach ulg: na prototyp, na ekspansję, na sponsoring sportu, kultury i nauki, na terminal, na robotyzację. Wspomniane ulgi podatkowe polegają na ponownym uwzględnieniu w kalkulacji podatku kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, a więc podwójnym pomniejszeniu dochodu o preferowane wydatki. Sprawdź, jak z nich korzystać i co wpisać w części G zeznania PIT-36 w wersji 30.
W lutym 2023 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie ze "Ścieżki SMART" – pierwszego konkursu w ramach nowego programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (FENG).
Do Sejmu trafia właśnie ustawa wprowadzająca system teleinformatyczny do obsługi niektórych umów, która ma w założeniach pomóc najmniejszym podmiotom. Umowy będą mogły być zawierane w sposób elektroniczny. Dzięki temu przedsiębiorcy, a szczególnie mikroprzedsiębiorcy, będą mogli skupić się na prowadzeniu działalności. Nie będą musieli zbyt dużo czasu poświęcać na dokumentowanie zawieranych umów.
Rząd przygotował projekt ustawy w sprawie wsparcia przedsiębiorców znad Odry trafił. Na jaką pomoc będzie można liczyć?
18 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Kontrola ZUS nie może trwać w nieskończoność, a kontrolowany przedsiębiorca nie może się domyślać, co będzie przedmiotem kontroli. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przekazał informację o wyroku świadczącym o tym, że skutecznie występuje w obronie przestrzegania Prawa przedsiębiorców przez urzędników.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip