Limit transakcji gotówkowych dla firm z UE – co to będzie oznaczać dla polskich przedsiębiorców

Dodano: 26 kwietnia 2024
Limit transakcji gotówkowych dla firm z UE – co to będzie oznaczać dla polskich przedsiębiorców

Przedsiębiorców z Unii Europejskiej będzie obowiązywał nowy limit płatności, które wolno będzie przekazywać i przyjmować w formie gotówkowej. Propozycje zmian w tym zakresie zostały przegłosowane w Parlamencie Europejskim. Ich pomysłodawcy tłumaczą je koniecznością wzmocnienia unijnych narzędzi do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaka będzie wysokość limitu transakcji gotówkowych dla przedsiębiorców w UE
  • Czy będzie on dotyczył  transakcji z konsumentami
  • Kiedy nabywcy będą legitymowani przy płatnościach gotówką
  • Co nowe przepisy oznaczają dla klubów piłkarskich
  • Czym będzie się  zajmował  centralny urząd o nazwie ALMA

Sprawdź też:

Parlament Europejski opowiedział się za wprowadzeniem nowych regulacji dotyczących obrotu bezgotówkowego. Stanowią one element szerszego pakietu przepisów wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W ramach wspomnianych  rozwiązań, które przegłosowano 24 kwietnia 2024 r., ma zostać ustanowiony dla  przedsiębiorców z Unii Europejskiej limit płatności, których  wolno będzie dokonywać w gotówce. 

Dopuszczalny limit płatności gotówkowych ma wynosić 10.000 euro. Miałby on dotyczyć transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (tzw. B2B), jak również pomiędzy przedsiębiorcami a ich klientami (konsumentami).

Oznacza to, że  dokonywanie „większych” transakcji np. dotyczących zakupu nieruchomości,  nowych samochodów,  droższych usług remontowych itp., także z udziałem konsumentów, będzie wymagało posiadania przez nich rachunku bankowego (bądź rachunku w innej, podobnej instytucji finansowej, np. w SKOK-u). Jeśli wartość transakcji przekroczy  wskazany wcześniej limit, zapłata będzie musiała zostać dokonana za jego pośrednictwem. Płatność w gotówce będzie zabroniona. 

Należy zauważyć, że aktualnie wysokość tego  limitu to około 43.000 zł. Jest więc on znacznie wyższy niż obowiązujący na gruncie polskich przepisów. Przypomnijmy, że w świetle art. 19 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorcy mają obowiązek dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego, w każdym przypadku gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności)  przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty. Z drugiej jednak strony, wskazany krajowy limit obowiązuje tylko w transakcjach między przedsiębiorcami. Natomiast limit „unijny” będzie odnosił się także do transakcji na linii przedsiębiorca – konsument. Z tej perspektywy nie przedstawia się już korzystnie dla  polskich firm. Nie będzie on  natomiast dotyczył płatności między osobami prywatnymi w obrocie nieprofesjonalnym

Niektórzy klienci będą legitymowani

To jednak nie koniec zmian w omawianym zakresie. Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, to  sprzedawcy będą mieć obowiązek legitymowania osób płacących gotówką powyżej 3.000 euro za zakupy niektórych dóbr (np. samochodów, biżuterii, kamieni szlachetnych, dzieł sztuki, czy jachtów).

Ważne zmiany dla klubów piłkarskich

Od 2029 roku profesjonalne kluby piłkarskie zaangażowane w transakcje finansowe o wysokiej wartości z inwestorami lub sponsorami, w tym reklamodawcami i transferami zawodników, będą również musiały weryfikować tożsamość swoich klientów, monitorować transakcje, a także  zgłaszać wszelkie podejrzane transakcje jednostkom analityki finansowej.

Powstanie centralny organ nadzorczy - ALMA

Przyjęte przez Parlament Europejski przepisy zakładają także utworzenie unijnego Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (w skrócie ALMA), z siedzibą we Frankfurcie. Ma się on zajmować bezpośrednim nadzorem nad najbardziej ryzykownymi podmiotami finansowymi.  Do jego zadań będzie także należeć interweniowanie w przypadku błędów w nadzorze, występowanie jako centralny ośrodek dla organów nadzoru i mediacja w sporach między nimi. AMLA będzie również nadzorować wdrażanie ukierunkowanych sankcji  finansowych.                                                          

Autor:

Mariusz Olech            

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz