Pytanie: Na jakiej podstawie i w jakiej wysokości zostanie ustalony -przyznany zasiłek macierzyński w przypadku pracownicy:a) zatrudnionej na czas nieokreślony w wymiarze 1/2 etatub) będącej na zasiłku wychowawczym – pyta księgowa z Włocławka.
Pytanie: Jaki powinien być wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, który pracuje od 1 czerwca 2003 r. Nigdzie wcześniej nie pracował, tylko złożył w mojej firmie dyplom uzyskania tytułu zawodowego 28 lutego 2004 r. (tj. data na tym dyplomie) wystawionym przez Szkołę Policealną Promocji Zdrowia Publicznego SOP w Krakowie? - pyta kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: Osoba sprzątająca w mojej firmie zwróciła się o wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za używanie odzieży, obuwia roboczego oraz za pranie ręczników służbowych we własnym zakresie. Czy są jakieś wskaźniki, na podstawie których mogę wyliczyć taki ekwiwalent? Czy przysługuje określona liczba fartuchów na rok? Jak można wycenić pranie kilograma ręczników? – pyta księgowa z Olsztynka.
Pytanie: Czy pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym do 30 września 2007 r., może wrócić szybciej do pracy? Czy po powrocie do pracy pracodawca może ją zwolnić? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? – pisze kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r. (sygn. akt K 40/04) dotyczy tylko zakładowego funduszu świadczeń socjalnych czy również zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Czy kilkumiesięczny okres (od 13 listopada 2006 r. do dnia dzisiejszego - tak długo trwało postępowanie wyjaśniające) pozbawienia przez ZUS pracownika prawa do zasiłku chorobowego (odwołanie od decyzji ZUS do sądu pracy), przy równoczesnym zaniechaniu przez zakład pracy czynności prawnych, wynikających z zapisu art. 53 Kodeksu pracy, będzie miało wpływ na przyznanie zasiłku dla bezrobotnych po ustaniu stosunku pracy? W świetle przedstawionych faktów obawiam się, że ta kilkumiesięczna przerwa bez prawa do zasiłku chorobowego nie spełni warunku wskazanego w art. 71 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – pisze kadrowa z Gdyni.
Pytanie: Jesteśmy producentem karniszy. Zatrudniamy 4 kierowców, którzy jeżdżą samochodami do 3,5 t. na potrzeby własne. Jak prawidłowo prowadzić dla nich ewidencję czasu pracy? Na jakiej podstawie wpisywać godziny pracy? - pyta kadrowa z Terespola.
Pytanie: Czy można ustalić w regulaminie wynagradzania, że ryczałt za nocleg z tytułu zagranicznej podróży służbowej będzie wypłacany na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju? Czy należy wypłacić ryczałt za nocleg w walucie polskiej, czy w zagranicznej? – pyta kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: Jak należy płacić za godziny nadliczbowe pracownikom zatrudnionym w systemie 4-brygadowym? Kiedy należy zapłacić 50%, a kiedy 100% wynagrodzenia? - pyta kadrowa z Olsztyna.
Pytanie: Zamierzam zatrudnić pierwszą osobę na umowę o pracę, na stanowisku kierowniczym. Wiem, że przed dopuszczeniem jej do pracy musi ona przejść instruktaż ogólny i stanowiskowy (bhp). Czy mogę go przeprowadzić sam, nie mając żadnych specjalnych uprawnień - pyta przedsiębiorca z Łodzi.
Pytanie: Nasza spółka jawna zatrudnia pracowników. Pracownicy podlegają szkoleniom BHP. Czy wszyscy wspólnicy spółki zobowiązani są do odbycia kursu BHP dla pracodawców? Jeśli tak to, jaka jest podstawa prawna takiego obowiązku? - pyta kadrowa z Wąbrzeźna.
Pytanie: Decyzję o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy byłego naszego pracownika otrzymaliśmy po jego śmierci. Czy jednorazowa odprawa należy się dla żony zmarłego pracownika? Pracownik ten został zwolniony wcześniej w związku z tym, iż przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Jeśli tak, czy przy naliczaniu odprawy należy uwzględniać koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową tak, jak przy obliczaniu wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę oraz czy naliczyć składki ZUS? - pyta księgowa z Rypina.
Pytanie: Przy jakiej liczbie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę trzeba zatrudnić specjalistę BHP na etat? - pyta kadrowa z Giżycka.
Pytanie: Jesteśmy jednostką budżetową. Inspektorzy jeżdżą na kontrolę nadzorowanych zakładów pracy, gospodarstw rolnych itp. swoimi samochodami. Biorą delegację, na której jest poświadczenie kontrolującego. Delegacje rozliczane są następująco: ilość km x stawka urzędowa (ogłoszona w MP). Jakich dokumentów potwierdzających wydatek wymagać i czy taki zwrot za dojazdy na delegację jest prawidłowy? - pyta księgowa z Warszawy.
Pytanie: Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym płatnym może pracować na umowę o dzieło u innego pracodawcy? Jeżeli tak, to czy jest jakaś granica w otrzymywanym wynagrodzeniu? - pyta księgowa z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip