Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy dla kierowców?

Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Dodano: 16 kwietnia 2007

Pytanie: Jesteśmy producentem karniszy. Zatrudniamy 4 kierowców, którzy jeżdżą samochodami do 3,5 t. na potrzeby własne. Jak prawidłowo prowadzić dla nich ewidencję czasu pracy? Na jakiej podstawie wpisywać godziny pracy? - pyta kadrowa z Terespola.

Pytanie: Jesteśmy producentem karniszy. Zatrudniamy 4 kierowców, którzy jeżdżą samochodami do 3,5 t. na potrzeby własne. Jak prawidłowo prowadzić dla nich ewidencję czasu pracy? Na jakiej podstawie wpisywać godziny pracy? - pyta kadrowa z Terespola.


Odpowiedź: Należy prowadzić pełną ewidencję czasu pracy kierowców zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika


Ewidencję czasu pracy kierowców należy prowadzić zgodnie z § 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym: pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy, wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.

Ewidencja musi być prowadzona niezależnie od stosowanego systemu czasu pracy kierowców oraz sposobu wynagradzania za godziny nadliczbowe i za pracę w porze nocnej. Powinna być prowadzona pełna ewidencja czasu pracy.


W ewidencji czasu pracy powinna Pani uwzględnić m.in. prowadzenie pojazdu, załadunek i rozładunek, czynności spedycyjne, obsługę codzienną pojazdów, utrzymanie pojazdu w czystości, niezbędne formalności administracyjne.


Podstawa prawna:
- Dział Szósty Kodeksu pracy,
- art. 6, art. 25 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. nr 92, poz. 879 z późń. zm.),
- § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późń. zm.).


Autor: Waldemar Klucha, doradca w zakresie prawa pracy


Odpowiedź udzielona: 1 lutego 2007 r.
Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz