Pytanie: Mój mąż w br. kończy 60 lat. Ma udokumentowanych 45 lat stażu pracy w tym 16 lat w warunkach uciążliwych jako listonosz (rejon rowerowy) w urzędzie pocztowym. Od 16 lat co miesiąc pobiera dodatek pieniężny za używanie roweru. W 2003 r. poczta wprowadziła przesyłki priorytetowe i dyżury listonoszy w soboty celem doręczania ww. przesyłek. Na doręczanie przesyłek priorytetowych w dzień wolny od pracy, czyli w soboty, poczta podpisała ze swoimi pracownikami umowy, które określały, że w tym dniu i w tym celu pracownicy będą rozwozić przesyłki swoimi samochodami. Za jeden dyżur pracownicy otrzymają wynagrodzenie około 25 zł. Mój mąż miał 10 takich dyżurów. W chwili obecnej poczta odmawia mu prawa skorzystania z wcześniejszej emerytury.
Pytanie: Pracownik uzyskał prawo do renty. W związku z tym musimy wypłacić mu odprawę rentową. Czy od odprawy rentowej należy odprowadzić składki na ZUS i podatek dochodowy?
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki ZUS - w tym również składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Czy w wypadku zwolnienia lekarskiego składki na ubezpieczenia społeczne należy pomniejszyć, jeżeli spełniam warunki do przyznania zasiłku chorobowego? Czy tylko wtedy, gdy ZUS wypłaci mi zasiłek chorobowy - pyta przedsiębiorca z Kalisza.
Pytanie: Czy mając 35 lat przepracowane i skończone 53 lata, w razie zwolnienia przez zakład pracy mogę ubiegać się o zasiłek przedemerytalny? - pyta Czytelniczka z Wąbrzeźna.
Pytanie: Na jakiej podstawie prawnej ZUS może podjąć decyzję o nieprzyznaniu zasiłku chorobowego, podając za powód brak zaświadczenia o zdolności do pracy? Pracownik wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy. Potem nastąpiła 2-dniowa przerwa (sobota i niedziela), po której pracownik dostarczył kolejne zwolnienia od lekarzy innych specjalności i o innych numerach statystycznych choroby. O podjętej decyzji przez ZUS pracodawca został powiadomiony i nie skorzystał z uprawnień zawartych w art. 53 Kodeksu pracy. W tej sytuacji pracownik pozostaje bez środków do życia. Dodatkowo informuję, że postępowanie wyjaśniające prowadzone przez ZUS trwało od 12 grudnia 2006 r. do 27 lutego 2007 r. - pisze księgowa ze Świecia.
Pytanie: Zatrudniam osobę pobierającą rentę rodzinną. Jaki mam obowiązek wobec ZUS? Jakie należy odprowadzić składki z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę? – pyta przedsiębiorczyni z Kwidzyna.
Pytanie: Czy kobieta urodzona w 1955 r., posiadająca 32-letni okres składkowy (w tym 15 lat w warunkach szkodliwych) może ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury, czy świadczenia przedemerytalnego? Od 1 lutego br. zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Jestem rencistą prowadzącym działalność gospodarczą. Od kiedy muszę płacić składki na pełny ZUS? Dotarły do mnie takie wiadomości, że dopiero od 1 stycznia 2008 r.? – pyta przedsiębiorca z Grudziądza.
Pytanie: Nasza pracownica urodziła się 27 stycznia 1957 r. Chce wystąpić do ZUS o obliczenie jej kapitału początkowego i może podać 20 lat, w poprzednich 14 latach bowiem jej ogólne wynagrodzenie przekraczało średnią krajową. Jednak ma problem z ostatnimi latami, w których nasz zakład pracy nie płacił wynagrodzeń w terminie z przyczyn ekonomicznych, a dopiero w tym roku płaci te zaległe wynagrodzenia za okres od 1999 r. do 2006 r. Czy w związku z tym ta pracownica będzie stratna? Czy może sprawę podać do sądu pracy i ma szanse na wyliczenie kapitału od podstawy, którą jej nasz zakład pracy powinien był wypłacić, ale z przyczyn ekonomicznych zrobił to częściowo w roku ubiegłym, a resztę wypłaca w roku bieżącym? Nadmieniam również, że ta pracownica nieświadomie przystąpiła do otwartego funduszu i chcę przejść teraz do ZUS – pisze kadrowa z Torunia.
Pytanie: We wrześniu 2007 r. kończę 55 lat. Mam 30 lat pracy, w tym 18 lat w warunkach szczególnych (dokumenty poświadczające pracę w szczególnych warunkach złożone są w ZUS). Obecnie do końca tego roku mam przyznaną rentę. Czy we wrześniu 2007 r. będę mógł składać dokumenty w ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury – pyta Czytelnik z Warszawy.
Pytanie: Jak ująć w sprawozdaniu oraz w ewidencji księgowej niezapłacone w 2006 r. składki odprowadzane przez pracodawcę na ubezpieczenia społeczne oraz FP i FGŚP? Składki te zostały opłacone w styczniu 2007 r. Prowadzę pełną księgowość i nie wiem, jak ująć te operacje na kontach księgowych. Na jakiej podstawie będę mogła odliczyć zapłacone składki w podatku dochodowym od osób prawnych, tak, aby wynikało to z ewidencji księgowej? - pyta przedsiębiorczymi z Gdyni.
Pytanie: Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy, a następnie, po 2-dniowej przerwie - sobota i niedziela -, przebywał w dalszym ciągu na zwolnieniu lekarskim, o innych numerach statystycznych choroby i wystawionym przez innego specjalistę). W opisanej sytuacji ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego, powiadamiając o tym nasz zakład pracy, natomiast pracodawca nie podjął działań zgodnych z zapisem art. 53 Kodeksu pracy. W opisanej sytuacji pracownik został pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego, ale w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy. Czy powstała w ten sposób przerwa będzie skutkowała pozbawieniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Czy Powiatowy Urząd Pracy ma prawo odmówić wypłaty zasiłku dla bezrobotnych w tej sytuacji? - pyta księgowa ze Świecia.
Pytanie: Jaki jest termin przedawnienia płatności składek na ZUS? - pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem płatnikiem VAT i prowadzę PKPiR. Od 1 kwietnia 2007 r. chciałbym zatrudnić pracownika, który jest rencistą (II grupa, renta stała). Od czego mam zacząć? Jakie dokumenty muszę złożyć do ZUS? Jakie mam obowiązki wobec ZUS, a jakie rencista podejmujący u mnie pracę? Czy odprowadzam za niego wszystkie składki jak za pracownika nieposiadającego renty? Jaka jest wówczas stopa ubezpieczenia wypadkowego? - pyta przedsiębiorca z Łodzi.
Pytanie: Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i do marca 2006 r. miałem przyznane prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Od kwietnia 2006 r. lekarz orzecznik ZUS nie przedłużył mi renty. Obecnie złożyłem apelację do Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Kto pokryje koszty sądowe dotychczasowych spraw, w przypadku gdy moja apelacja nie będzie dla mnie korzystna i sprawę wygra ZUS? – pyta przedsiębiorca z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip