Do 30 września trzeba przekazać II ratę odpisów za 2013 rok na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Za niewywiązanie się z tego obowiązku pracodawcy grozi grzywna.
Podmioty, które nie chcą realizować celów socjalnych choćby ze względów ekonomicznych (odpisy na zfśs lub kwoty świadczeń urlopowych są sporym wydatkiem), mogą ani nie powoływać funduszu ani nie wypłacać świadczeń urlopowych. Wymaga to jednak dopełnienia określonych formalności związanych m.in. z powiadomieniem o tym załogi.
Od pewnego czasu panuje pogląd, że jeżeli wymienimy bony, talony lub inne znaki legitymacyjne na bilet lub tego rodzaju znak, który nas dopiero uprawnia do skorzystania z usługi lub towaru - to możemy skorzystać ze zwolnienia tych świadczeń z podatku, jeżeli są one finansowane z ZFŚS. Był to doskonały sposób na ominięcie wyłączenia tego zwolnienia w przypadku bonów - które od wielu już lat dyskryminowane są najpierw przez same organy, a od kilku lat również przez ustawodawcę, który wprost takie wyłączenie wprowadził. Niestety pogląd ten został obalony w najnowszym orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zdaje się dążyć do opodatkowania wszelkich sytuacji, gdy mamy do czynienia z fizycznym znakiem legitymacyjnym innym niż pieniądz - ale pozwalającym na zrobienie zakupów. Zwycięża, więc podejście fiskalne.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip