Pracodawcy, którzy założyli ZFŚS (zakładowy fundusz świadczeń socjalnych), mają obowiązek dokonywać corocznych odpisów na ZFŚS w celu zasilenia konta działalności socjalnej. Odpisy są obowiązkowe, natomiast dobrowolnie można naliczać zwiększenia, np. na podopiecznych funduszu, którzy są emerytami lub rencistami, a kiedyś pracowali w danym zakładzie. Aby obliczyć roczny odpis oraz zwiększeń, możesz skorzystać z naszego narzędzia, jakim jest kalkulator odpisu na ZFŚS.
Przy ocenie czy dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników szkoły jest zwolnione z podatku dochodowego, zasadnicze znaczenie mają dokumenty stanowiące podstawę funkcjonowania organizatora obozu lub kolonii. Rozliczając podatek z tego tytułu należy więc sprawdzić, czy podmiot organizujący wyjazd zajmuje się tym statutowo lub czyni to w ramach działalności gospodarczej.
W przypadku przejęcia szkoły przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną nie dochodzi do formalnej likwidacji placówki - twierdzą przedstawiciele kieleckiej izby obrachunkowej. W takiej sytuacji byli nauczyciele nadal mogą korzystać z funduszu socjalnego założonego przez pierwotną placówkę.
Prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia, ufundowane ze środków obrotowych firmy podlegają opodatkowaniu PIT w pełnej wysokości. Natomiast gdy firma obdaruje swoich pracowników prezentami sfinansowanymi ze środków funduszu socjalnego, to tylko od nadwyżki ponad 380 zł trzeba pobrać PIT.
Mikołajki i święta Bożego Narodzenia, to znak, że nieuchronnie zbliża się sezon firmowych poczęstunków, wigilii, paczek świątecznych, bonów i innych gratyfikacji dla pracowników. Pracodawcy, decydując się na obdarowanie zatrudnionych powinni mieć na uwadze, że te popularne metody motywowania i pogłębiania więzi, mogą stanowić przychód dla osób zatrudnionych. Dlatego też dokładnie rozważyć formę oraz źródło ich finansowania.
Oprócz podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy przyjęcie przez Sejm ustawy okołobudżetowej będzie miało także inne konsekwencje, które odczują przedsiębiorcy zatrudniający pracowników. Od 1 kwietnia 2014 r. zmniejszą się bowiem kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Natomiast pracodawcy tworzący ZFŚS będą naliczać odpisy na podstawie tych samych wskaźników, co przez ostatnie 3 lata.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip