Poniżej znajdziesz wzór oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia.
Dokument w formacie MS WORD
Jednym ze sposobem rozwiązania umowy o pracę jest złożenie przez jedną ze stron drugiej stronie stosunku pracy stosownego oświadczenia woli. Jest to najczęstszy sposób rozwiązania umowy o prace. Jak przygotować takie oświadczenie? Tutaj znajdziesz przykładowy wzór.
Wzór dokumentu w formacie MS Word
Umowa o pracę może się rozwiązać na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), z upływem czasu, na który była zawarta, z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Jednakże najczęstszym sposobem rozwiązania umowy jest złożenie przez jedną ze stron drugiej stronie stosunku pracy stosownego oświadczenia woli. Tutaj znajdziesz przykładowy wzór takiego oświadczenia woli.
W sytuacji, kiedy pracodawca nie przestrzega przepisów bhp i tym samym naraża pracownika na niebezpieczeństwo pracownik może rozwiązać z nim umowę o pracę z jego winy bez wypowiedzenia. W takim przypadku przysługuje mu odszkodowanie, które pracodawca powinien mu wypłacić za okres wypowiedzenia. Warunkiem otrzymania odszkodowania jest zachowanie miesięcznego terminu na złożenie wypowiedzenia od chwili powzięcia informacji o naruszeniach obowiązków. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony pracodawca nie wypłaca żadnej rekompensaty pieniężnej. Poznaj stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie i dowiedz się więcej na ten temat, aby mieć pewność, że postępujesz prawidłowo w takiej sytuacji.
Zdaniem Sądu Najwyższego pracodawca, który rozwiązuje umowę o pracę z winy pracownika musi wykazać, że dany czyn zabroniony, lub wyrządzenie przez pracownika szkody zostały faktycznie popełnione. Jeżeli brak jest tej pewności, nie można kwalifikować go jako ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Tym samym nie można rozwiązać umowy o pracę z winy pracownika. Takie wnioski płyną z ostatniego wyroku Sądu Najwyższego. Dowiedz się więcej na ten temat.
Najłatwiej zakończyć stosunek pracy na mocy porozumienia stron, wtedy nawet choroba nie jest w tym przeszkodą. Jedna pracownicy rzadko decydują się na takie rozwiązanie ponieważ w czasie choroby pobierają świadczenie chorobowe, a bez ich zgody nie mogą być w tym czasie zwolnieni. Sprawdź co może zrobić pracodawca, któremu przeszkadza częsta absencja pracownika.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip