Jak prawidłowo ustalić ostatni dzień pracy w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 7 listopada 2018
Pytanie:  W dniu 22 października 2018 r. wystawiliśmy naszemu pracownikowi „Decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia”. Pracownik został zwolniony z art. 52 punkt 1 Kodeksu pracy z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Zastosowaliśmy następującą formułę: „Z dniem otrzymania niniejszego pisma rozwiązujemy z panem umowę o pracę zawartą dnia 12 kwietnia 2018 r. ………. .” Pracownik przyjął to wypowiedzenie z datą 23 października 2018 r. Dzień 23 października 2018 r. jest więc dniem rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem. Na świadectwie pracy wykazaliśmy okres jego zatrudnienia następująco: od 12 kwietnia 2018 r. do 23 października 2018 r. Czy wobec tego dzień 23 października 2018 r. jest ostatnim dniem pracy pracownika? Czy jednak 22 października 2018 r. jest jego ostatnim dniem pracy? Nie wiem jaki dzień wykazać na jego karcie pracy za październik 2018 r.?
Odpowiedź: 

Umowa o pracę rozwiązuje się m.in. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia). Oświadczenie każdej ze stron o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, w którym powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Jeżeli nie można osobiście wręczyć pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, należy je wysłać pocztą na wskazany przez pracownika adres do korespondencji, że zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Umowa o pracę rozwiąże się z chwilą, gdy pracownik będzie miał możliwość zapoznania się z jego treścią, nawet gdyby tego faktycznie nie zrobił. Jako datę rozwiązania umowy przyjmuje się datę odebrania pisma przez pracownika lub inną osobę przez niego upoważnioną do odbioru przesyłek (podpis i data odebrania listu). Jeżeli pracownik nie odbierze pisma z poczty, uznaje się, że zostało ono skutecznie doręczone po jego powtórnym awizowaniu, które wykonuje poczta. Datą rozwiązania umowy o pracę będzie 7. dzień od drugiego awiza.

Data rozwiązania umowy o pracę jest jednocześnie ostatnim dniem pracy. Taką też datę należy wskazać w treści świadectwa pracy. Skoro pracownik odebrał list z oświadczeniem pracodawcy dnia 23 października, to ta data jest dniem rozwiązania umowy o pracę.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz