Umowa o pracę rozwiązuje się: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), z upływem czasu, na który była zawarta, z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Najczęstszym sposobem rozwiązania umowy jest złożenie przez jedną ze stron drugiej stronie stosunku pracy stosownego oświadczenia woli.Wzór dostępny w formacie: MS WORD
Nauczyciel, którego umowa o pracę na czas określony rozwiązała się z upływem terminu także ma prawo ubiegać się o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, gdyż spełnia warunek rozwiązania stosunku pracy.
Nie można równocześnie domagać się zapłaty odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy oraz przywrócenia do pracy. Nie jest to dopuszczalne nawet wtedy, gdy te żądania wynikają z dwóch różnych i wadliwych czynności prawnych pracodawcy, tzn. z wypowiedzenia i wręczonej w jego trakcie dyscyplinarki. Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy. Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.
W przypadku rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, wynagrodzenie powinno być wypłacone w ostatnim dniu trwania stosunku pracy. Nie ma znaczenia fakt, że firma wypłaca wynagrodzenia 10 dnia następnego miesiąca.
Pracodawca przy zwalnianiu pracownika powinien ustalić uprawnienia do świadczeń, do których prawo uruchamia się wraz z końcem zatrudnienia. Z pracownikiem należy się też rozliczyć z bieżących wynagrodzeń, wystawić świadectwo pracy, uporządkować i zamknąć akta osobowe (część C). Warto o tym pamiętać, by nie narazić się na niepotrzebne spory z byłym pracownikiem.
O wypłatę odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych może się ubiegać pracownik, który rozwiązał umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip