Pytanie: Pracownik pracował w naszej firmie od 1 czerwca 1999 r. do 31 stycznia 2007 r., z tym dniem rozwiązał umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Pracownik miał ciągłość zatrudnienia (składki były opłacane cały czas i nie było przerwy w zatrudnieniu). W międzyczasie wypowiedziano mu umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3 miesiące, jednak potem pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę (tak że nawet nie wyrejestrowałam go z ZUS). Czy postąpiłam prawidłowo, wystawiając jedno świadectwo pracy za cały okres? Wpisałam oczywiście rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem.
Pytanie: Czy mając 35 lat przepracowane i skończone 53 lata, w razie zwolnienia przez zakład pracy mogę ubiegać się o zasiłek przedemerytalny? - pyta Czytelniczka z Wąbrzeźna.
Pytanie: Jestem współwłaścicielem spółki jawnej, zatrudniam 18 pracowników. Od maja br. powstaje nowa spółka jawna, o innej nazwie, ale posiadająca tych samych współwłaścicieli, o pokrewnym profilu stolarsko-budowlanym. Mam zamiar przenieść trzech pracowników ze starej firmy do nowej. Dodam, że jednemu z pracowników umowa o pracę w starej firmie wygasa z końcem kwietnia br., drugiemu z końcem br., trzeci pracownik ma zawartą umowę na czas nieokreślony. Wszyscy mają aktualne badania dopuszczające do prac na wysokościach pow. 3 m. Czy w tej sytuacji muszę rozwiązać umowę z tymi pracownikami, nawiązać nową i wysłać ich na badania wstępne do lekarza? - pisze przedsiębiorca z Warszawy.
Pytanie: Pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy w tym okresie może złożyć podanie o urlop wychowawczy? Do jakiego momentu będzie go wykorzystywała? - pyta kadrowa z Sochaczewa.
Pytanie: Pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym, otrzymała rentę. Jakie w związku z tym obowiązki wobec ZUS ma pracodawca? Czy, zgodnie z prawem, można ją zwolnić z pracy? – pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Czy pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym do 30 września 2007 r., może wrócić szybciej do pracy? Czy po powrocie do pracy pracodawca może ją zwolnić? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? – pisze kadrowa z Olsztynka.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip