Wydawałoby się, że zawarcie w umowie na okres próbny postanowienia o tym, że po jej zakończeniu umowa ta staje się umową na czas nieokreślony, jest dla pracownika korzystne. Czy zawsze jednak tak jest? W jakim momencie należy oceniać tę korzyść dla pracownika, w sytuacji, gdy umowa ulega potem rozwiązaniu? Zobacz, jak w tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy.
Zdarza się, że pracownik przedstawia pracodawcy kolejno następujące po sobie zwolnienia lekarskie, co uniemożliwia pracodawcy rozwiązanie z nim umowy o pracę. A co będzie, jeśli w okresie przebywania na jednym z tych zwolnień lekarskich zajdzie konieczność likwidacji stanowiska pracy zajmowanego przez pracownika? Czy ma on wówczas prawo do otrzymania odprawy pieniężnej przysługującej pracownikom zwolnionym z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy? Zobacz, jakie jest w tej kwestii stanowisko Sądu Najwyższego.
Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W związku z taką sytuacją powstaje pytanie, czy pracownik kwestionując rozwiązanie z nim umowy o pracę w tzw. trybie natychmiastowym może domagać się sprostowania świadectwa pracy przez sąd pracy? Czy musi wcześniej wystąpić do sądu pracy z powództwem o roszczenia z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy? Zobacz, jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej kwestii.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy możesz zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Może się jednak okazać, że po pewnym czasie, przed jej wygaśnięciem, ustaną przyczyny, dla których ustanowiony został ten zakaz. Czy w takiej sytuacji możesz wcześniej zaprzestać wypłacania pracownikowi odszkodowania? Sąd Najwyższy orzekł, że tak.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip