Pytanie: Czy można wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną po ustaniu stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na wcześniejszą emeryturę w innym terminie? Pracownik ten już jako emeryt zostanie ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku. Z uwagi na trudną sytuację finansową zakładu pracy pracownik wyraża zgodę na przesunięcie terminu wypłaty odprawy emerytalnej i nie będzie żądał odsetek od zaległego świadczenia.
Pytanie: Czy w firmie zatrudniającej 6 osób można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem z powodu likwidacji stanowiska pracy? Czy w razie odwołania się pracownika do sądu pracy trzeba będzie udowodnić, że rozwiązanie umowy nie miało na celu pozbycia się konkretnego pracownika, ale faktycznie związane było z likwidacją stanowiska?
Pytanie: Proszę o odpowiedź na pytanie, jaka odprawa z tytułu likwidacji zakładu pracy należy się pracownikowi, który przepracował w zakładzie pracy 8 lat i pół roku, ale z przerwami, tj. pracował: 1,5 roku na czas określony i po 3-miesięcznej przerwie został zatrudniony na czas nieokreślony i do czasu likwidacji zakładu pracy przepracował 7 lat. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Mój wieloletni pracownik założył sobie konkurencyjną dla mojej firmy działalność gospodarczą i przejął klientów. Ukradł swoje akta osobowe. Zatrudniony jest w mojej firmie do 31 grudnia 2007 r. Jak mam postąpić w takiej sytuacji? Jak się bronić przed sądem pracy, z jakim artykułem go zwolnić, jak dochodzić odszkodowania? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na czas nieokreślony od 21 maja 2007 r. Dnia 30 listopada 2007 r. pracownik sam rozwiązał umowę o pracę. W warunkach zatrudnienia najpierw miał wpisany okres wypowiedzenia 2 tygodnie później 1 miesiąc. Pracownik ponownie podjął u nas pracę 5 grudnia 2007 r. Czy w warunkach zatrudnienia znowu mam wpisać pracownikowi 2 tygodnie okresu wypowiedzenia czy 1 miesiąc? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można zwolnić osobę przebywającą na świadczeniu rehabilitacyjnym, z którą zawarta jest umowa o pracę na czas nieokreślony? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od października 2006 r. pracuję w niewielkiej firmie. Pracodawca był ze mnie bardzo zadowolony, pracowałam często w nadgodzinach i nie pobierałam z tego faktu żadnych pieniędzy. Traktowałam tę firmę jak swoją. Niestety jakieś 2 miesiące temu szef zaczął spoufalać się wobec mnie, dzwonił codziennie i się żalił. Wysłuchiwałam go i doradzałam. Jako dowód mam wszystkie sms-y oraz jego e-maile. Dnia 18 sierpnia 2007 r. pracodawca wyznał mi miłość. To wyznanie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i w związku z tym postanowiłam nie rozmawiać więcej na ten temat. Z powodu całej tej sytuacji bardzo źle się poczułam, gdyż pracodawca powiedział mi, żebym już więcej nie przychodziła do pracy. Ze złym stanem zdrowia udałam się do lekarza, który zalecił mi przerwę od pracy i dał zwolnienie lekarskie. Będąc na zwolnieniu lekarskim, otrzymałam od pracodawcy pismo, że zostałam ukarana karą porządkową w postaci nagany z wpisaniem do akt za niedbałe wykonanie swoich obowiązków. Całkowicie się z tym nie zgadzam (wniosłam sprzeciw), gdyż zawsze z obowiązków wywiązywałam się w 100%. Na potwierdzenie mam sms-y od szefa, który mnie chwali do momentu, gdy odmówiłam dalszej rozmowy. Obecnie pracodawca proponuje mi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i straszy, że nie wypłaci mi już wynagrodzenia za pracę. Nie chcę ugody, ponieważ to nie moja wina. Dlaczego ja mam być poszkodowaną? Jak postąpić w takiej sytuacji? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca zatrudniający ponad 20 pracowników zamierza przystąpić do spółki z o.o., wnosząc 80% kapitału własnego. W związku z tym zamierza zwolnić za porozumieniem stron prawie wszystkich swoich dotychczasowych pracowników i zatrudnić ich od następnego dnia w nowej firmie. Czy powyższe działanie podlega ustawie o grupowych zwolnieniach z 13 marca 2003 r., biorąc pod uwagę, że natychmiast zatrudnia zwalnianych pracowników w nowej spółce? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jakie stanowisko pracy należy wpisać w świadectwie pracy, jeżeli pracownik przez 2 lata pracował na stanowisku pracownik biurowy, a potem przez pół roku na stanowisku sprzedawca? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, który nie wykorzystał należnego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent za urlop? Czy fakt wypowiedzenia przez szkołę takiej umowy z przyczyn likwidacji etatu może powodować zaniechanie jego wypłaty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy przy rozwiązaniu umowy o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron pracownikowi będzie przysługiwać odprawa pieniężna, jeżeli zakład pracy zatrudnia więcej niż 20 osób? Czy jest jakaś różnica pomiędzy rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron w zależności od tego, czy inicjatywa będzie ze strony pracodawcy, a nie pracownika? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik złożył podanie 24 kwietnia 2007 r. o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron od 30 czerwca 2007 r. Umowa o pracę zawarta była od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. Pracodawca wyraził zgodę. Czy pracownik po akceptacji pracodawcy może wystąpić z podaniem o zmianę swojej decyzji dotyczącej zwolnienia i jak pracodawca ma postąpić w tej sytuacji? Pracodawca chce zwolnić tę osobę.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip