Sprzeczność interesów dwóch podmiotów, działających nawet na odrębnych rynkach, ale będących w istocie kontrahentami, może być uznana za działalność konkurencyjną, której zabrania umowa o zakazie konkurencji z pracownikiem. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 22 listopada 2012 r. (sygn. I PK 159/12).
W stosunkach pracy dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej wyłącznie na rzecz pracownika. Bezprawna „dyscyplinarka” nie uchroni pracodawcy przed zapłatą takiej kary - niezależnie od obowiązku przywrócenia do pracy lub zapłaty odszkodowania za bezzasadne zwolnienie bez wypowiedzenia.
Przepisy zmuszające pracowników, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury do rozwiązywania umów o pracę są niekonstytucyjne. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 listopada 2012 r. Wyrok dotyczy osób, które nie przerwały zatrudnienia i łączyły pobieranie emerytury z pracą przed 2011 r.
Dnia 13 listopada 2012 r. Trybunał Konstytucyjny zajmie się kilkakrotnie odraczaną sprawą dotyczącą uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracy.
Pracownikom, którzy odchodzą z firm trudno jest znaleźć nową pracę jednocześnie wywiązując się ze wszystkich obowiązków służbowych. Tymczasem w okresie wypowiedzenia przysługuje im prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. W jakich sytuacjach pracodawca musi ich udzielić? Kiedy jest zwolniony z tego obowiązku?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip