Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który otrzymał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o niezdolności do pracy?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano:
Pytanie:  Pracownica jest w wieku chronionym, ma 57 lat, przebywa na zasiłku chorobowym, który kończy się w dniu 9 sierpnia 2012r. (182 dni). Składała wniosek o rentę, ale ZUS odmówił jej prawa do renty uznając, że jest zdolna do pracy. Natomiast lekarz prowadzący wystawił zaświadczenie, że jest niezdolna do pracy. W dniu 9 sierpnia 2012 r. wydam pracownicy skierowanie do lekarza medycyny pracy - czy jeśli lekarz uzna, że ww. osoba jest niezdolna do pracy mogę rozwiązać umowę o pracę z dniem 9 sierpnia 2012 r. na podstawie art.53 § 1 punkt b kp? Drugie pytanie dotyczy pracownika zatrudnionego na umowę terminową od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. Od 1 września 2012 r. zostanie zawarta kolejna umowa terminowa do 31 sierpnia 2013 r. Czy za okres od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. mam wystawić świadectwo pracy?

Uzyskaj testowy dostęp do Portalu FK na 24 godziny!

Zyskasz testowy, darmowy dostęp do serwisu na 24 godziny.

W ramach dostępu zyskasz:

  • Dostęp do Nowości i Porad ekspertów Portalu FK
  • Narzędzia księgowe i kadrowe
  • eBooki na temat najnowszych zmian w prawie
  • Materiały Video

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Masz już dostęp?

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu

   PayU »
   9.00 zł netto
   SMS »
   10.00 zł netto
Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel