Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który otrzymał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o niezdolności do pracy?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano:
Pytanie:  Pracownica jest w wieku chronionym, ma 57 lat, przebywa na zasiłku chorobowym, który kończy się w dniu 9 sierpnia 2012r. (182 dni). Składała wniosek o rentę, ale ZUS odmówił jej prawa do renty uznając, że jest zdolna do pracy. Natomiast lekarz prowadzący wystawił zaświadczenie, że jest niezdolna do pracy. W dniu 9 sierpnia 2012 r. wydam pracownicy skierowanie do lekarza medycyny pracy - czy jeśli lekarz uzna, że ww. osoba jest niezdolna do pracy mogę rozwiązać umowę o pracę z dniem 9 sierpnia 2012 r. na podstawie art.53 § 1 punkt b kp? Drugie pytanie dotyczy pracownika zatrudnionego na umowę terminową od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. Od 1 września 2012 r. zostanie zawarta kolejna umowa terminowa do 31 sierpnia 2013 r. Czy za okres od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. mam wystawić świadectwo pracy?

Pozostało jeszcze 86 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel