Pracodawcy, w miarę możliwości, wspomagają podwładnych, przekazując im z okazji świąt dodatkowe bonusy w różnej formie – od gotówki, przez paczki, bilety ma imprezy, bony towarowe, po karty upominkowe czy przyjęcia wigilijne. Większość z nich stanowi przychód ze stosunku pracy. Jednak dzięki zwolnieniom podatkowo-składkowym nie zawsze od podarunków należne będą daniny.
Zarówno odprawa, jak i dodatkowe świadczenia wypłacane zwalnianemu pracownikowi nie są zwolnione z PIT.
Benefity typu karty Multisport są świadczeniami dodatkowymi i pracodawca może w dowolny sposób ustalić zarówno zasady przyznawania, korzystania, jak i finansowania takiego świadczenia. Sprawdźmy na przykładzie, jak prawidłowo rozliczyć przekazanie kart na siłownię pracownikom.
Czy zapewnienie pracownikom tymczasowym oraz zleceniobiorcom zakwaterowania będzie dla nich przychodem z nieodpłatnych świadczeń? Poznaj stanowisko sądu, aby dokonać prawidłowych rozliczeń.
Pracodawca, który podnajmuje swoim pracownikom mieszkania zastanawia się czy wartość takiego lokalu będzie stanowiła podstawę wymiaru składek ZUS dla pracowników. Chodzi o sytuację, kiedy wartość wynajmu miejsc noclegowych nie stanowi przychodu z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, gdyż pracownicy sami ponoszą koszt noclegu. Co na to ZUS?
W filmie tym, doradca podatkowy Samir Kayyali, krótko opisuje wyrok NSA z dn. 10 lipca 2018 r. (sygn. akt II FSK 1185/16) dotyczący przychodu pracowniczego z tytułu korzystania z służbowego samochodu na cele prywatne w zakresie zużywanego paliwa.
Załóżmy, że Twoja firma wykupiła polisę dla pracownika udającego się w delegację za granicę. Upewnij się, jakie masz w związku z tym obowiązki.
Udział podwładnego w wyjeździe częściowo sfinansowanym z ZFŚS nie generuje po stronie pracowników przychodu podlegającego PIT. Poznaj komentarz eksperta.
Czy musisz obliczyć oraz pobrać zaliczkę na PIT od wydatków na hotel pracownika mobilnego? Poznaj stanowisko NSA i sprawdź komentarz eksperta.
Wydatki ponoszone na noclegi pracowników mobilnych są bezpośrednio związane z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych i nie mają żadnego związku z ich celami osobistymi. W konsekwencji zwrot wydatków za hotel nie jest przychodem pracownika takie wnioski płyną z wyroku NSA (sygn. akt II FSK 233/15).
Załóżmy, że pracodawca zapłacił zaległe składki ZUS za pracownika z opóźnieniem. Czy trzeba uwzględnić te kwoty jako przychód z innych źródeł i wykazać je w PIT-8C? Sprawdź stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta.
Sprawa dotyczyła pracodawcy, który błędnie ustalił przychód pracownika, ponieważ nie uwzględniono wartości świadczenia w naturze. Przychód skorygowano, a od wartości przychodu pracodawca naliczył składki ZUS oraz zaliczkę na PIT, następnie poprawił odpowiednie deklaracje i dokonał wpłaty zaległych składek i zaliczki na podatek wraz z należnymi odsetkami. Korekta była sporządzona po ustaniu zatrudnienia pracownika.
Wypłacone wynagrodzenie netto w miesiącu, w którym pracownik otrzymał świadczenie było wyższe, ponieważ z wynagrodzenia pracownika nie zostały potrącone należne składki oraz zaliczka na PIT od wartości świadczenia w naturze.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy w przypadku opłacenia przez pracodawcę zaległych składek ZUS za pracownika z opóźnieniem pracodawca jest zobowiązany uwzględnić te kwoty jako przychód z innych źródeł i wykazać je w PIT-8C. Przedsiębiorstwo uważało, że nie ma takiego obowiązku.
Pracownik parkuje służbowe auto pod domem i dojeżdża nim do firmy. Czy stanowi to dla niego przychód podatkowy? Poznaj aktualne stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej o nr IBPB-2-2/4511-177/16/MZa wyjaśnił, że przejazdy pracowników z miejsca zamieszkania do siedziby spółki lub innego miejsca wykonywania pracy i z powrotem – służące tylko celom służbowym – nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Wyjazd integracyjny zorganizowany przez pracodawcę nie prowadzi do powstania przychodu, co oznacza, że nie ma obowiązku zwiększenia przychodów pracowników z tytułu umowy o pracę.
Firmowe spotkania nie generują dla pracowników przychodu podlegającego PIT. Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej ministra finansów z 11 stycznia 2016 r., nr DD3.8222.2.331.2015.CRS. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń od pracodawcy, szef resortu finansów zmienia niekorzystne dla podatników interpretacje.
Koszty przejazdu do miejsca rozpoczęcia lub zakończenia pracy innego niż wynikający z umowy mają bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków służbowych. Wydatki te nie mają związku z celami osobistymi pracowników. Tak orzekł sąd. Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.
Sprawa dotyczyła spółki, która zatrudnia pracowników na stanowisku maszynisty pojazdu trakcyjnego. Pracownicy mają w umowach o pracę określone miejsce wykonywania pracy. Ponadto w karcie charakterystyki stanowiska, która stanowi dodatkowy element umowy o pracę, jest wskazane stałe miejsce rozpoczęcia i zakończenia pracy, do których dojazd jest finansowany przez pracownika (jako koszt dojazdu do miejsca pracy).
Czasami pracownik musi rozpocząć lub skończyć pracę z innego miejsca niż to określone w karcie. W takiej sytuacji koszty dojazdu do wskazanego przez pracodawcę miejsca pokrywa pracodawca. Wątpliwości dotyczyły tego, czy zwrot kosztów przejazdu do miejsca rozpoczęcia lub zakończenia pracy innego niż wynikającego z karty charakterystyki stanowi przychód ze stosunku pracy pracownika i powinien być w związku z tym opodatkowany.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip