Sprawdź, czy ubezpieczenie bagażu w podróży doliczysz pracownikowi do przychodu

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 7 czerwca 2018
716984930d4a2f46d6fd48f47c8e23bc1f26fa9a-medium

Załóżmy, że Twoja firma wykupiła polisę dla pracownika udającego się w delegację za granicę. Upewnij się, jakie masz w związku z tym obowiązki.

Wykupiona polisa dla pracownika nie generuje przychodu, tylko wtedy jeśli jej zakres obejmuje wydatki, do których zwrotu pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów. Takie wnioski płyną z wyroku Wyrok NSA o sygn. akt II FSK 1262/16.

Jaki był problem?

Pracownicy spółki wyjeżdżają w zagraniczne podróże służbowe. Przedsiębiorstwo zawarło umowę z ubezpieczycielem w formie polisy na 12 miesięcy. Składka ubezpieczeniowa jest płatna zaliczkowo. Spółka nie ma możliwości uprzedniego przewidzenia, który pracownik będzie delegowany do odbycia zagranicznej podróży służbowej.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy przypadku gdy spółka wysyła podwładnego w podróż służbową, wykupienie polisy ubezpieczeniowej powoduje powstanie po stronie pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Spółka uważała, że nie.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy uznał, że wykupienie polisy w związku z odbywaniem przez pracowników podróży służbowej poza granicami kraju − w tej części, która odnosi się do wydatków wymienionych enumeratywnie w przepisach rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej − nie stanowi dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Natomiast równowartość składek z tytułu wykupu dla pracowników wyjeżdżających w podróże służbowe poza granicami kraju polis ubezpieczeniowych w tym zakresie, który nie obejmuje wydatków wymienionych w rozporządzeniu, w tym przykładowo: kosztów pogrzebu, kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, kosztów obsługi prawnej, ubezpieczenia mienia osobistego (bagażu) oraz na ubezpieczenie ochrony mienia pozostawionego w miejscu zamieszkania podczas podróży, spółka ma obowiązek doliczyć do dochodu pracownika ze stosunku pracy i opodatkować według skali podatkowej.

Jakie stanowisko zajął sąd?

Tego samego zdania był też WSA w Gdańsku i NSA, do którego sprawa ostatecznie trafiła.
Zdaniem sądu wszystko to, co jest ubezpieczone poza podstawę wyznaczoną przepisami, generuje u pracownika przychód do opodatkowania.

Wyrok NSA z 18 maja 2018 r., sygn. akt II FSK 1262/16

Polecamy w Portalu FK:

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz