Sprawdź, czy paliwo wchodzi w skład ryczałtu za używanie służbowego auta do celów prywatnych

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 15 marca 2018
3bbf53662490faa84fb0d90cead56fb7471cb5c4-medium

Urzędy skarbowe stoją na stanowisku, że koszty paliwa stanowią dodatkowy przychód dla pracownika. Ostatnio sąd zajął inne stanowisko. Poznaj skutki podatkowe.

Koszty paliwa nie stanowią dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, są ujęte w miesięcznej  kwocie  zryczałtowanego przychodu ustalonej z tytułu nieodpłatnego udostępnienia pracownikom samochodów służbowych – tak wynika z wyroku o sygn. akt I SA/Go 436/17.

Czego dotyczył spór?

Sprawa dotyczyła spółki, która zezwala pracownikom na korzystanie ze służbowych pojazdów samochodowych do celów prywatnych. Zgody zawarte są na piśmie, a w firmie obowiązuje regulamin korzystania z aut.

Przedsiębiorstwo planuje zmianę zasad używania przez pracowników pojazdów służbowych do celów prywatnych w ten sposób, że dotychczasowa zasada rozliczania jako nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy zarówno ryczałtu za używanie pojazdu służbowego do celów prywatnych pracownika oraz kosztów eksploatacji obejmujących koszty paliwa będzie zastąpiona zasadą rozliczenia jako nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy wyłącznie ryczałtu za używanie pojazdu służbowego do celów prywatnych, zawierającego wówczas w sobie koszty eksploatacyjne - paliwa.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie świadczenia wynikające z tego tytułu, czyli również paliwo. Spółka uważała, że tak.

Zdaniem organu podatkowego w sytuacji, gdy pracodawca zdecyduje się dodatkowo pokrywać wydatki na zakup paliwa, które będzie następnie zużyte na cele inne niż służbowe, wówczas nieodpłatne świadczenie polegające na udostępnieniu zakupionego paliwa i wykorzystaniu go w celach prywatnych przez pracownika jest odrębnym świadczeniem stanowiącym opodatkowany przychód ze stosunku pracy.

Jakie stanowisko zajął sąd?

Sprawa trafiła do WSA w Gorzowie Wielkopolskim, który przyznał rację podatnikowi.

Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:

1) 250 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm³;

2) 400 zł miesięcznie - dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm³.

Tak wynika z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT, dyrektor KIS uważał, że kwota tego ryczałtu nie obejmuje kosztów paliwa, którego wartość stanowi odrębne świadczenie.

Sąd nie zgodził się z takim stanowiskiem.

Zadaniem sądu

Świadczeniem pracodawcy nie jest samo udostępnienie samochodu, lecz zapewnienie możliwości prawidłowego jego używania, a zatem także ponoszenie wszystkich niezbędnych wydatków umożliwiających takie używanie.

Nie ma żadnego uzasadnienia, aby jeden rodzaj tych wydatków, jakim są wydatki na paliwo, uznać za odrębne świadczenia. Nie jest bowiem możliwe wykorzystywanie samochodu bez zakupu paliwa i na takie rozumienie powyższego przepisu wskazuje także przyjęta przez ustawodawcę konstrukcja określania wysokości ryczałtu.

Skutki wydanej interpretacji

Pracownik, któremu pracodawca opłaca benzynę do prywatnych jazd służbowym samochodem, nie osiąga dodatkowego przychodu.

Warto dodać, że takie stanowisko sądy prezentowały już wcześniej (por. wyrok WSA w Opolu z 5 maja 2016 r., sygn.akt  I SA/Op 68/16, wyrok WSA w Warszawie z 5 maja 2016 r. o sygn. akt  III SA/Wa 1925/15, wyrok WSA w Krakowie z 14 września 2016 r. o sygn. akt I SA/Kr 824/16).

Polecamy w Portalu FK:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 18 stycznia 2018 r, sygn. akt I SA/Go 436/17

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz