Jeżeli służbowe telefony wykorzystywane są wyłącznie do celów biznesowych, to nie ma podstaw, aby stwierdzić, że w takiej sytuacji po stronie pracownika powstanie przychód – potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
W przypadku udostępnienia telefonów tylko i wyłącznie do celów związanych z pracą i faktycznym wykorzystaniem tych telefonów wyłącznie do celów służbowych nie sposób uznać, iż pracownicy uzyskują przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Jest to bowiem świadczenie, realizowane w interesie pracodawcy a nie pracownika.
Zmiana stanowiska fiskusa w kwestii opodatkowania noclegów pracowników mobilnych stanowi kolejny dowód na to, jak skutecznie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r podziałał na świadomość organów stosujących prawo podatkowe – uważa Wojciech Piotrowski doradca podatkowy, starszy menedżer w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.
Do obowiązków pracodawcy należy m.in. zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W sytuacji gdy pracownik zgłosi pogorszenie stanu zdrowia, pracodawca powinien skierować go na badania profilaktyczne. Pojawia się wówczas pytanie, czy takie dodatkowe badanie oraz refundacja za nowe szkła powoduje dla pracownika przychód podlegający PIT. Szczegóły w tekście.
Pogorszenie wzroku pracownika należy traktować jako zmianę jego stanu zdrowia, uzasadniającą konieczność wcześniejszego niż wynikałoby to z obowiązującego zaświadczenia lekarskiego, przeprowadzenie badania lekarskiego. Wynik badania okulistycznego wskazujący na konieczność stosowania lub wymiany okularów, obliguje pracodawcę do zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza.
Chodziło o zatrudnionego, który pracuje przy komputerze w wymiarze większym niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy.
Mężczyźnie pogorszył się wzrok, dlatego też zwrócił się do szefa z wnioskiem o skierowanie go na badania, mimo że nie upłynął jeszcze termin badania okresowego ustalonego przez lekarza.
Kwestia kwalifikacji nieodpłatnych świadczeń jeszcze do niedawna budziła kontrowersje i była przedmiotem licznych sporów na linii pracodawca – organ podatkowy. Przełomowy w tej sprawie okazał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13). Echem tego wyroku jest m.in. orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, sygn. akt I SA/Gl 287/15. Wyrok komentuje Natalia Jarzębowska, ekspert podatkowy w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.
W wyroku z 18 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 287/15 WSA w Gliwicach stwierdził, że artykuły żywnościowe dostarczone przez pracodawcę i pozostawione do dyspozycji pracowników nie stanowią dla nich przychodu, jeżeli nie jest możliwe zindywidualizowanie świadczenia, czyli w sytuacji gdy jest ono dostępne w sposób ogólny dla wszystkich pracowników.
Szef nie odprowadza zaliczki na PIT od kupionych produktów spożywczych w sytuacji, gdy ilość i rodzaj artykułów nie będzie taka sama dla wszystkich pracowników i nie można ustalić przypadającej na poszczególne osoby indywidualnej ich ilości.
Warunkiem powstania zobowiązania podatkowego jest istnienie kryterium pozwalającego na zindywidualizowanie i przypisanie konkretnym osobom wysokości osiągniętego przez nie przychodu.
Udostępnianie przez szefa samochodów służbowych pracownikom do celów prywatnych stanowi dla nich nieodpłatne świadczenie, którego wartość należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy.
Od 1 stycznia 2015 r.za sprawą ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. 1662) zmieniły się przepisy dotyczące przychodów pracowniczych od służbowych aut udostępnionych pracownikom za darmo. Obecnie wartość przychodu jest ustalana w sposób ryczałtowy i zależy od pojemności silnika samochodu.
Szef, który sfinansuje zatrudnionym handlowcom wydatki za hotel, musi pobrać zaliczkę na PIT, jeśli wartość świadczenia przekracza miesięcznie 500 zł.
Pracodawca, który wysyła osoby zatrudnione w podróż służbową ma obowiązek wypłacić im dietę oraz inne należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
W przypadku, gdy pracownik nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 Kodeksu pracy wówczas – do świadczeń otrzymanych przez tych pracowników (których miejscem wykonywania pracy będzie teren całego kraju) nie ma możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT. Wyjaśniła Izba Skarbowa w Katowicach.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia nie uzyskuje przychodu w związku z używaniem sprzętów udostępnionych w celu realizacji umowy. A co jeżeli, skorzysta z urządzenia na potrzeby prywatne? Sprawdź stanowisko organów podatkowych.
Ubezpieczenie kupione dla pracowników wyjeżdżających służbowo za granicę, które firma kupiła jako zabezpieczenie własnych interesów, nie stanowi przychodu podlegającego PIT.
Pracownik, który zachoruje w czasie zagranicznej delegacji ma prawo do zwrotu niezbędnych kosztów leczenia za granicą. Wynika to z rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. Czasami pracodawcy, aby zapobiec nieprzewidzianym wydatkom, wykupują dla osób zatrudnionych polisy. Tak było też w przypadku firmy, której sprawą zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny.
Zakup pączków jest dla firmy kosztem podatkowym. Poniesienie tego wydatku wiąże się z działalnością gospodarczą prowadzoną przez przedsiębiorcę. Dobra atmosfera w pracy sprzyja bowiem osiąganiu przychodów. A czy przekazanie pracownikom pączków jest dla nich przychodem podlegającym PIT? Sprawdźmy.
Ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu zwany tłustym czwartkiem jest dniem, gdy wzrasta sprzedaż pączków i słodkich rogalików. Pracodawcy, dbając o dobrą atmosferę w pracy, rozdają pracownikom te smaczne wypieki. Podatkowo stanowi to dla nich nieodpłatne przysporzenie, które może stanowić przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że przychodem pracowniczym są nie tylko wynagrodzenia za pracę, ale także inne przysporzenia, w tym nieodpłatne, które otrzymuje podatnik pracownik w związku z byciem zatrudnionym u danego pracodawcy.
Jeśli przedsiębiorca zapewnia nocleg pracownikowi oddelegowanemu do pracy w innej miejscowości, jego koszt nie powiększa przychodu pracownika.
Jak zaksięgować bony towarowe wydane pracownikom, które zostały sfinansowane z ZFŚS? Na koniec miesiąca została sporządzona lista dodatkowa celem rozliczenia podatku dochodowego od przekazanych bonów. Wartość przekazanych bonów to 5.400 zł.
Koszty abonamentu dotyczące medycyny pracy i profilaktyki zdrowotnej nie generują po stronie zatrudnionych przychodu podlegającego PIT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip