Udział w spotkaniu integracyjnym nie stanowi dla pracownika przychodu, jeżeli nie można przypisać mu konkretnego świadczenia – orzekł WSA w Warszawie.
Jeżeli wartości świadczeń oferowanych przez pracodawcę nie można przyporządkować do konkretnego pracownika, nie ustala się dla niego kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów organizowanych imprez – wyjaśnił sąd. To kolejny korzystny dla podatników wyrok dotyczący imprez integracyjnych.
Wydana osobie zatrudnionej legitymacja uprawniająca do przejazdów w obniżonej cenie stanowi przychód pracownika. Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy podwładny korzysta z przejazdów w celach służbowych, czy prywatnych.
Firma kupiła dla pracowników legitymacje imienne uprawniające do przejazdów po obniżonej cenie. Niektórzy podpisali oświadczenie, że legitymacje będą też wykorzystywać do celów prywatnych. Pracownikom tym doliczono do przychodu koszt zakupu legitymacji. Natomiast część pracowników zrezygnowała z prawa do przejazdów prywatnych i postanowiła wykorzystywać legitymacje wyłącznie do jazd służbowych. Pracodawca spytał ministra finansów, czy legitymacja wykorzystywana wyłącznie w celach służbowych stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Jego zdaniem w przypadku wykorzystywania legitymacji do przejazdów służbowych przychód nie powstanie. Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
Kwestia powstania przychodu po stronie pracowników z tytułu uczestnictwa w imprezach integracyjnych wciąż budzi wątpliwości. Korzystne dla podatników wyroki wydawane przez NSA na początku tego roku dawały nadzieję na ukształtowanie się pozytywnej linii orzeczniczej w tej sprawie. Niestety 12 marca NSA wydał niekorzystny dla podatników wyrok w tym zakresie.
Samo umożliwienie pracownikowi wzięcia udziału w imprezie integracyjnej nie powoduje po stronie pracownika powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia - orzekł NSA w wyroku z 24 stycznia 2013 r.
Telepraca nie jest zjawiskiem nowym, jednak może przyczynić się do znacznych redukcji kosztów w firmie. Dlatego warto poznać podstawowe zasady dotyczące opodatkowania telepracowników i rozliczania wypłacanych im świadczeń. O szczegółach przeczytasz w tekście.
Zdarza się, że pracodawcy zobowiązują swych pracowników, np. przedstawicieli handlowych, do posiadania w domu stałego łącza internetowego. Wypłacają wówczas najczęściej ekwiwalent na pokrycie kosztów związanych z używaniem „prywatnego” Internetu na potrzeby firmy. Zapoznaj się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-230/10-4/AS) i upewnij się, jak należy rozliczyć taki ekwiwalent.
Przed nami okres upałów, warto więc pamiętać o zapewnieniu wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Obowiązek, który wynika z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, nie dotyczy bowiem tylko pracowników zatrudnionych stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych. Upewnij się zatem, czy każde świadczenie tego rodzaju jest zwolnione z podatku dochodowego i czy wydatek na zakup napojów stanowi koszt podatkowy. Zobacz także, dlaczego kawa, herbata i cukier powinny być ogólnodostępne.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip