Sprawdź, czy dojazd pracownika firmowym samochodem podlega PIT

Dodano: 2 czerwca 2016

Pracownik parkuje służbowe auto pod domem i dojeżdża nim do firmy. Czy stanowi to dla niego przychód podatkowy? Poznaj aktualne stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej o nr IBPB-2-2/4511-177/16/MZa wyjaśnił, że przejazdy pracowników z miejsca zamieszkania do siedziby spółki lub innego miejsca wykonywania pracy i z powrotem – służące tylko celom służbowym – nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Nie ma przychodu ze stosunku pracy

Pracownik nie uzyskuje więc z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy, a na spółce nie ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Więcej na temat tej interpretacji sprawdź w tekście:

KOMENTARZ EKSPERTA

Aleksandra Trzópek
doradca podatkowy w GALT TAX

Komentowana interpretacja jest korzystna dla podatników. Potwierdza stanowisko organów podatkowych, zgodnie z którym dojazd do pracy samochodem służbowym nie stanowi dla pracownika przychodu, jeżeli tylko nie służy celom osobistym tego pracownika.

Dojazd do pracy samochodem służbowym bez PIT

Zgodnie z ustawą o PIT przychodami ze stosunku pracy są m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, w tym również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z linią orzeczniczą sądów administracyjnych pod pojęciem „nieodpłatnych świadczeń” należy rozumieć sytuację, w której jeden podmiot uzyskuje korzyść kosztem innego podmiotu.

W przypadku gdy pracodawca powierza samochód pracownikowi, a ten wykorzystuje auto wyłącznie do celów służbowych, po stronie pracownika nie powstają korzyści osobiste.

Co więcej, takie udostepnienie pracownikowi samochodu służbowego przez pracodawcę, może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami dla pracownika, np. koniecznością bycia w „gotowości” do wykonywania zadań służbowych także po standardowych godzinach pracy.

Trzeba zadbać o odpowiednie zapisy w regulaminie

W przypadku gdy pracodawca nie posiada zabezpieczonego miejsca do parkowania, garażowanie służbowego auta pod domem pracownika, który takie miejsce posiada, może stanowić realizację obowiązków służbowych podwładnego, polegających na dbaniu o samochód powierzony mu przez pracodawcę.

Aby jednak uniknąć ryzyka powstania przychodu po stronie pracownika, pracodawca powinien zadbać o wewnętrzną regulację dotyczącą sposobu korzystania z aut firmowych np. regulamin, z którego wynikałby obowiązek nałożony na pracownika do wykorzystywania samochodu wyłącznie do celów służbowych.

Ponadto z takiego regulaminu powinna wynikać zgoda pracodawcy na parkowanie auta pod domem pracownika.

Rada eksperta

Regulamin pracodawcy powinien wskazywać, że powierzenie pracownikowi samochodu służbowego wiąże się z obowiązkiem pracownika do stałej dyspozycyjności i mobilności, a więc podyktowane jest tylko i wyłącznie potrzebami pracodawcy: prawidłową realizacją zadań i należytym zabezpieczeniem mienia firmy.

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach stanowi potwierdzenie korzystnej linii orzeczniczej organów podatkowych.

Rada eksperta

Warto przeanalizować dotychczasowe zasady korzystania z samochodów służbowych i wprowadzić − w razie potrzeby − odpowiednie zmiany w wewnętrznych regulaminach pracodawcy.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 maja 2016 r., nr IBPB-2-2/4511-177/16/MZa

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz