Sprawdź, czy wartość noclegu doliczysz pracownikowi do przychodu

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 31 lipca 2018
8942c83e4c37a942c90df299deee11d050a46e57-medium

Czy zapewnienie pracownikom tymczasowym oraz zleceniobiorcom zakwaterowania będzie dla nich przychodem z nieodpłatnych świadczeń? Poznaj stanowisko sądu, aby dokonać prawidłowych rozliczeń. 

Chodziło o agencję pracy tymczasowej, która zapewnia zakwaterowanie pracownikom tymczasowym i zleceniobiorcom w pobliżu siedziby kontrahenta agencji. Zakwaterowanie oferowane jest wyłącznie cudzoziemcom, których miejsce stałego zamieszkania znajduje się poza granicami Polski.

Jak podkreśliła agencja zakwaterowanie pracowników tymczasowych zleceniobiorców w bliskiej odległości od miejsca wykonywania pracy podyktowane jest względami biznesowymi.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy nieodpłatne lub częściowo odpłatne zapewnianie noclegów pracownikom tymczasowym będzie stanowić dla nich przychód podlegający opodatkowaniu PIT.

Organ podatkowy uważał, że wartość noclegów zapewnianych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom tymczasowym stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy, natomiast w odniesieniu dozleceniobiorców – jest to dla nich przychód z działalności wykonywanej osobiście.

Zapewnienie noclegu to nie korzyść majątkowa dla pracowników

Sąd stanął po stronie agencji i uznał, że celem udostępnienia bezpłatnego zakwaterowania pracownikowi jest zapewnienie sprawnej i terminowej realizacji przez pracownika określonych zadań, co leży w bezpośrednim ekonomicznym interesie pracodawcy.

Korzyść dla pracodawcy

Ponoszenie przez pracodawcę wydatków w celu zapewnienia noclegów pracownikowi - przyjmując wskazane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku o sygn. akt K 7/1 kryterium oceny - jest świadczeniem poniesionym w interesie pracodawcy, ponieważ to jemu przynosi konkretną i wymierną korzyść w postaci prawidłowo i efektywnie wykonanej przez pracownika pracy.

Dodatkowo przepisy prawa pracy nie nakładają na pracownika obowiązku ponoszenia za pracodawcę wydatków związanych ze świadczeniem pracy, a wszystkie wynikające stąd koszty powinien pokrywać pracodawca (por. wyrok NSA z 17 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 1132/15).

Skutki podatkowe dla Ciebie

Nieodpłatne lub częściowo odpłatne zapewnienie noclegów pracownikom tymczasowym oraz zleceniobiorcom nie jest przychodem z nieodpłatnych świadczeń. Na pracodawcy nie ciążą w związku z tym obowiązki płatnika.

Polecamy w Portalu FK:

Wyrok WSA  w Poznaniu 14 czerwca 2018 r., sygn. akt I SA/Po 352/18

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz