Pytanie: W jaki sposób pracownica powinna przerwać urlop wychowawczy? Czy powinna wcześniej o tym powiadomić pracodawcę, co najmniej 30 dni przed planowym przerwaniem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy dodatek funkcyjny wchodzi do obliczenia nagrody jubileuszowej? W naszej firmie obowiązują ogólne zasady. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Planujemy, aby osoby zatrudnione na umowę zlecenia wysłać na wykonanie pewnych prac na kilka tygodni do innego kraju w UE. Na jakiej zasadzie należy wypłacić im wynagrodzenie? Czy będą należały się im diety, jeśli osoby te będą miały zapewniony nocleg i pełne wyżywienie? Wiem, że delegacje zleceniobiorców są zwolnione z podatku, ale do jakiej kwoty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile urlopu należy się pracownikowi zatrudnionemu od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. przy uwzględnieniu szkoły wyższej. Nabył on urlop na dzień 31 grudnia 2007 r. Jest to jego pierwsza praca. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ze względu na charakter prowadzonej działalności pracownicy pełnią tzw. dyżury domowe trwające z reguły 14 dni, tj. np: od 1. do 14. każdego miesiąca. W tym okresie występują również dni wolne od pracy, tj. soboty, niedziele i niejednokrotnie święta. Czy za pełnienie dyżuru w wymienione dni oprócz wynagrodzenia za dyżur należy się pracownikowi dzień wolny, jeżeli nawet nie wykonywał w tych dniach żadnej pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Wybieram się na urlop wychowawczy, jestem zatrudniona na czas nieokreślony, regularnie opłacam składki ZUS. Jaki wniosek muszę przedstawić z ZUS do dołączenia dokumentów o urlop wychowawczy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Małżonka zatrudnionego w naszej firmie pracownika przebywa w szpitalu i nie może się opiekować dziećmi (2 dzieci w wieku poniżej 8 lat oraz 1 powyżej 14 lat). Pracownik chciałby za pośrednictwem naszej spółki wystąpić do ZUS o udzielenie zasiłku opiekuńczego. Jakie zaświadczenie lekarskie należy przedłożyć? Wystawione na pracownika, na dziecko, którym będzie się pracownik opiekował, czy też na chorą małżonkę? Jaka dokumentacja jest potrzebna do ZUS, jaka dokumentacja powinna znajdować się w spółce? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nowo powstała firma planuje zatrudnić osobę pracującą w innym zakładzie pracy na umowę o pracę oraz osoby na umowy zlecenia. Czy należy zgłosić te osoby do ZUS? Jeżeli tak, to jakie oświadczenia należy uzyskać od tych osób, jeżeli są to osoby uczące się? Jakie obowiązki wobec ZUS miałaby firma, zatrudniając te osoby? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica złożyła w kwietniu br. wniosek o wcześniejszą emeryturę (w maju br. kończy 55 lat i ma ponad 32 lat pracy), prowadzi działalność gospodarczą i jest zatrudniona na etat. W lipcu br. kończy się jej umowa o pracę zawarta z naszą firmą, a pracownica nie ma jeszcze decyzji o przyznaniu emerytury. Czy w tym przypadku mam przekazać świadectwo pracy do ZUS? Czy pracownica prawo do emerytury nabywa od maja br.? Czy w takim wypadku ponownie musi się zarejestrować i obowiązkowo opłacać składki na ZUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Właściciel firmy chce upoważnić kierownika administracji do podpisywania w jego imieniu wszelkiej dokumentacji kadrowo-płacowej, np. podpisywanie umów o pracę, dokumenty potwierdzające rozwiązanie umowy o pracę, świadectwo pracy, listy płac, podanie o urlop i wszelkie inne dokumenty, które tworzą akta osobowe. Bardzo proszę o informację, jak powinno brzmieć takie upoważnienie i czy kierownik administracji może podpisywać te wszystkie dokumenty? Jaka jest odpowiedzialność kierownika administracji za składanie swojego podpisu na dokumentach z upoważnienia właściciela firmy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Sklep spożywczo-przemysłowy posiada kilka oddziałów. Z dniem 1 lipca br. likwiduje jeden z nich. Czy należy o tym informować powiatowy urząd pracy? Jeżeli tak, to na jakim formularzu? Czy należy informować o tym sanepid? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Wiem, że istnieje przepis zobowiązujący do zawiadomienia Inspektora Pracy i Inspektora Sanitarnego o fakcie stania się pracodawcą. Czy muszę również zawiadamiać o tym fakcie Państwową Powiatową Straż Pożarną? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy zakupując do komputerów monitory LCD, jestem zwolniona z pokrywania kosztów okularów korekcyjnych dla pracowników? Zamierzam kupić monitory LCD i wiem, że nie mają negatywnego oddziaływania na oczy. Obecnie pracownicy są po badaniach okresowych i tym, którym lekarz zalecił pracę w okularach korekcyjnych, koszty ich poniesienia zwróciłam. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik zatrudniony na umowę o pracę od 19 czerwca 2006 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim w terminie od 8 października 2006 r. do 8 kwietnia 2007 r. Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego nie przedstawił zdolności do pracy i z uwagi na brak zdolności został zwolniony z pracy. Pracownikowi została przyznana renta. Czy wobec braku orzeczenia o zdolności do pracy przysługuje pracownikowi urlop wypoczynkowy bądź ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jestem właścicielką restauracji. Zatrudniam 2 osoby na umowę o pracę na pełen etat. Ich średnia tygodniowa liczba godzin przepracowanych wynosi 40 godzin. Teraz będą pracować po 10 godzin dziennie łącznie z sobotami. Czy prawidłowe w tej sytuacji jest uwzględnienie przepracowania 10 godzin dziennie w regulaminie pracy, bez wypłacania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe? Czy lepszym i poprawnym wyjściem z tej sytuacji byłoby uwzględnienie w formie ryczałtu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i pracę w soboty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip