Czy zakup monitorów LCD do komputerów zwalnia z pokrywania kosztów okularów korekcyjnych dla pracowników?

Autor: Tomasz Gawin

Dodano: 16 sierpnia 2007

Pytanie: Czy zakupując do komputerów monitory LCD, jestem zwolniona z pokrywania kosztów okularów korekcyjnych dla pracowników? Zamierzam kupić monitory LCD i wiem, że nie mają negatywnego oddziaływania na oczy. Obecnie pracownicy są po badaniach okresowych i tym, którym lekarz zalecił pracę w okularach korekcyjnych, koszty ich poniesienia zwróciłam. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.

Pytanie: Czy zakupując do komputerów monitory LCD, jestem zwolniona z pokrywania kosztów okularów korekcyjnych dla pracowników? Zamierzam kupić monitory LCD i wiem, że nie mają negatywnego oddziaływania na oczy. Obecnie pracownicy są po badaniach okresowych i tym, którym lekarz zalecił pracę w okularach korekcyjnych, koszty ich poniesienia zwróciłam. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.


Odpowiedź: Decyzja o konieczności zapewnienia przez pracodawcę okularów korekcyjnych należy do lekarza medycyny pracy. To on stwierdza, czy pracownik powinien stosować okulary korekcyjne podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.


Postęp technologiczny czasami wyprzedza prawodawcę i rodzi problemy natury praktycznej.


Monitory LCD są rzeczywiście bezpieczniejsze niż tradycyjne. Rozporządzenie, które dotyczy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy z użyciem monitorów ekranowych, było tworzone, gdy technologia LCD nie była jeszcze w użyciu.

Nie oznacza to jeszcze, że w sytuacji gdy na stanowisku pracy znajdują się monitory LCD, na pracodawcy nie spoczywają pewne obowiązki.

Przepisy bhp definiują monitor ekranowy jako urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu. W zakres tej definicji wchodzą monitory LCD.


Natomiast przepisów bhp nie stosuje się do kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów, systemów komputerowych na pokładach środków transportu, systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego, systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy, kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów, maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym.


Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy pracodawca musi zapewnić okulary korekcyjne, w sytuacji gdy stanowiska pracy są wyposażone w monitory LCD, wydaje się jednak, że powinien wywiązać się z tego obowiązku, niezależnie od rodzaju monitora.

Pracodawca musi ocenić, czy takie okulary rzeczywiście są niezbędne. W tym celu pomaga ocena warunków pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe w aspekcie obciążenia narządu wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego pracowników.


Taka ocena powinna być częścią szeroko pojętej oceny ryzyka zawodowego występującego na stanowiskach pracy, do której zobowiązany jest pracodawca. Podczas takiej oceny powinno się wziąć pod uwagę rzeczywistą szkodliwość warunków pracy na zdrowie pracownika. Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną m.in. poprzez okresowe badania profilaktyczne.

Jeżeli w trakcie badań lekarskich wyniki badań okulistycznych wykażą potrzebę stosowania okularów korekcyjnych wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego, pracodawca zgodnie z zaleceniem lekarza jest obowiązany zapewnić je pracownikom.

Decyzja o konieczności zapewnienia przez pracodawcę okularów korekcyjnych należy do lekarza medycyny pracy. To on stwierdza, czy pracownik powinien stosować okulary korekcyjne podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.


Podstawa prawna:

- art. 226 Kodeksu pracy,

- § 2 pkt 1, § 3, § 5 ust. 1 pkt 3, § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).


Autor: Tomasz Gawin, specjalista z zakresu prawa pracy


Odpowiedź udzielona: 14 sierpnia 2007 r.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz