Pytanie: Jak policzyć odprawę emerytalną nauczyciela w przypadku godzin ponadwymiarowych, gdy nauczyciel odchodzi na emeryturę z dniem 1 września 2007 r., a w czasie wakacji ma wypłacaną średnią feryjną za godziny ponadwymiarowe liczoną od września 2006 r. do maja 2007 r. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy faktycznie powinnam od wynagrodzenia za czerwiec br., które wypłaciłam na początku lipca, potrącić składkę rentową finansowaną przez pracownika w nowej wysokości, tj. 3,5%? W deklaracji ZUS za czerwiec nie ma możliwości rozliczenia składki rentowej „pracowniczej” w wysokości 3,5%. Jeśli tak naliczę niższą składkę, to lista płac nie będzie zgodna z deklaracją ZUS. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o informację, czy od wynagrodzenia chorobowego pracownika wypłacanego przez pracodawcę należy naliczać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak w świetle przepisów o ZUS traktowane jest zatrudnienie współmałżonka przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Córka ma 20 lat, w tym roku zdała maturę. Nie pracuje i jest w 5. miesiącu ciąży. Poród ma wyznaczony na początek grudnia. Jeżeli zostanie zatrudniona, to czy po porodzie będzie przysługiwał jej zasiłek macierzyński, urlop wychowawczy i inne świadczenia przysługujące matce samotnie wychowującej dziecko? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można traktować jako podróż służbową wyjazd pracownika budowlanego zagranicę w celu realizacji zlecenia - usługi remontowej? Pracownik jest zatrudniony w kraju, kilka razy w roku zdarzają się wyjazdy na okres około miesiąca. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy stażysta może wykorzystać urlop wypoczynkowy w większym wymiarze niż mu przysługuje? Stażysta odbywa staż 2 miesiące i 3 tygodnie, a chciałby otrzymać 5 dni urlopu? Czy mogę mu go udzielić? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w mojej firmie w godz. od 8.00. do16.00. Miejsce pracy: Warszawa, stanowisko: handlowiec, pracownik serwisu. Pracownik odbył podróż służbową (delegacja do Łodzi - spotkanie z klientem). Czas trwania delegacji od godz. 7.00 do 17.00 w tym 4 godziny to przejazd. Czy jest to podróż służbowa? Czy normalne wykonywanie swojej pracy, a jedynie wystąpią nadgodziny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, który nie wykorzystał należnego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent za urlop? Czy fakt wypowiedzenia przez szkołę takiej umowy z przyczyn likwidacji etatu może powodować zaniechanie jego wypłaty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą będąca jednocześnie prezesem w dwóch spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością powinna odprowadzać składkę zdrowotną z każdego tytułu odrębnie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował w firmie 43 lata. Po szkole został zatrudniony na umowę o pracę na stanowisko tokarza. Następnie został powołany do wojska i po odbytej służbie wojskowej przystąpił w terminie do pracy. W kadrach zatrudniono go ponownie na umowę o pracę na stanowisko tokarza, chociaż takiego stanowiska dla niego już nie było i wewnętrznie przeszkolono go na wytaczarza, nie dając mu żadnego dokumentu z tego tytułu. Pracownik przepracował 23 lata na wytaczarce jako jedyny wytaczarz na wydziale. Po reorganizacji wydziału przeszedł na inny wydział już na tokarkę i do dzisiaj tam pracuje. W tym roku pracownik kończy 60 lat, a według wykazu branżowego zawód wytaczarz jest zaliczony do grupy B, co oznacza, że przepracowanie w tym zawodzie 15 lat upoważnia pracownika do wcześniejszej emerytury. Czy ważne jest, jaki zawód wykonywał pracownik, czy jaki miał wpisany w umowie o pracę? Zaznaczam, że to jest jego jedyny zakład pracy, z którego się nigdy nie zwalniał. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował w firmie 2 dni robocze (10 i 11 maja br.). W umowie o pracę ma zapis informujący o pracy na pełnym etacie oraz wynagrodzeniu w stawce godzinowej. Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu za 2 dni przysługujące temu pracownikowi? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy jest obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania umowy o pracę na czas określony za 2-tygodniowym wypowiedzeniem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik został zatrudniony w październiku 2006 r. Wcześniej prowadził gospodarstwo rolne i opłacał składki na KRUS. Dokumenty informujące o tym, że opłacał składki na KRUS dostarczył dopiero w kwietniu 2007 r. Z tego tytułu zaliczyliśmy mu 7 lat pracy. Czy należności z tytułu stażu pracy pracownik ten powinien mieć naliczone od momentu dostarczenia dokumentów, czy z chwilą podjęcia pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownicy delegowani do pracy na kilkuletni kontrakt zagraniczny w Niemczech przez polską spółkę z o.o., która podpisuje w kraju umowy o pracę z takimi pracownikami, podlegają polskim przepisom prawa pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip