Pytanie: Zawarliśmy z pracownikiem posiadającym ważne orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na stałe umowę o pracę od 5 lutego2007 r. do 31 lipca 2007 r. Pracownik do pracy przychodzi codziennie. Ile dni urlopu powinnam udzielić pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu? Jaki będzie wymiar tego urlopu w przeliczeniu na godziny?
Pytanie: Pracownik przepracował 6 godzin w sobotę (dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy) i nastąpiło przekroczenie normy średniotygodniowej. Pracownik nie otrzymał dnia wolnego od pracy. Czy należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie za tych 6 faktycznie przepracowanych godzin (oczywiście zgodnie z przepisami o godzinach nadliczbowych)? Czy też należy wypłacić za pełnych 8 godzin (czas normatywny dnia pracy), pomimo że pracownik świadczył pracę przez 6 godzin. Zgodnie z przepisami i orzecznictwem w przypadku gdy „oddajemy” pracownikowi wolne za pracę w sobotę, to nie ma znaczenia, czy w sobotę pracownik pracował 1, 2 czy 6 godzin, ponieważ „w naturze” zobligowani jesteśmy zwrócić pracownikowi pełny dzień, tj. 8-godzinny dzień pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od 11 czerwca 2007 r. zatrudniliśmy pracownika na cały etat na okres próbny do 10 września 2007 r. Pracownik posiada tytuł zawodowy licencjata, pracował w innej firmie w okresie od 15 maja 2006 r. do 14 marca 2007 r. Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się pracownikowi? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy faktycznie powinnam od wynagrodzenia za czerwiec br., które wypłaciłam na początku lipca, potrącić składkę rentową finansowaną przez pracownika w nowej wysokości, tj. 3,5%? W deklaracji ZUS za czerwiec nie ma możliwości rozliczenia składki rentowej „pracowniczej” w wysokości 3,5%. Jeśli tak naliczę niższą składkę, to lista płac nie będzie zgodna z deklaracją ZUS. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy dla celów określenia sytuacji materialnej pracownika lub emeryta ubiegającego się o przyznanie świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powinno się przyjmować przychód np. z ostatnich 3 miesięcy, czy dochód (w znaczeniu przychód minus składki ZUS pracownika minus koszty uzyskania przychodu), biorąc pod uwagę, iż przychód emeryta nie jest adekwatny do przychodu pracownika? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osobie prowadzącej działalność gospodarczą jednoosobowo przysługuje opieka nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile wynosi stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe w zakładzie pracy zatrudniającym do 9 pracowników? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od 1 lipca br. uległa zmianie wysokość składki rentowej. Składki na ZUS za pracowników opłacam za czerwiec do 15 lipca, a pensję pracownikom za czerwiec też wypłacam w lipcu (dokładnie 10. dnia miesiąca). Jak wyliczyć tę składkę na dokumentach ZUS? Czy tak jak było do 30 czerwca br., czy już uwzględniając zmiany wprowadzone 1 lipca br.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można zatrudnić osobę na umowę o pracę, która jest już zatrudniona na taką umowę w innej firmie? Jakie składki należy za nią odprowadzać? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółka zgłosiła do ubezpieczeń społecznych pracownika 10 dni po terminie. ZUS ZUA powinien być złożony 15. dnia miesiąca, a został złożony 25. danego miesiąca. Czy w tym przypadku ZUS zastosuje jakieś sankcje wobec płatnika? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Żona właściciela firmy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniona jest w tej firmie na umowę o pracę. Do ZUS zgłoszona jest z kodem 01 10 00. Jaka powinna być podstawa do wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne? Czy taka jak dla osoby współpracującej (czyli kwota zadeklarowana, ale nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw), czy taka, jaką wylicza się dla pracownika?
Pytanie: Czy usługi księgowe świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy w większym zakresie w jego siedzibie nie wpłyną na pobieraną wcześniejszą emeryturę? Czynności te wykonywałam również przed nabyciem praw emerytalnych. Posiadam certyfikat księgowy. Działalność gospodarczą rozliczam na zasadach ogólnych. Opłacam ubezpieczenie zdrowotne.
Pytanie: Proszę o wskazanie sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe dla pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy, który ma stawkę godzinową płaconą w wysokości 6,10 zł/godz. Pracownik przepracował w maju 28 godzin nadliczbowych. W jednym dniu pracownik pracował 7 godz., a w innym dniu 12,5 godz. Pracował również w wolne soboty. Nadmieniam, że nie udzielamy dnia wolnego za pracę w soboty – pisze kadrowa z Torunia.
Pytanie: Pracownik pracował 10 maja br. w godz. 7.00-15.00. Następnego dnia pracował w godz. 6.00-14.00. Następnie 13 maja br. pracował w godz. 10.00-18.00 Następnego dnia pracował zaś w godz. 9.00-17.00. Czy jest to prawidłowo ustawiony harmonogram pracy pracownika, jeżeli jest zachowany 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak wyliczyć podstawę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego po zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych? Pracownik uległ wypadkowi w pracy 11 czerwca 2 007 r. i od tego dnia przebywa na zwolnieniu lekarskim. Stawka dzienna zasiłku została wyliczona w czerwcu 2007 r. z podstawy obniżonej o składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 18,71%. Czy składkę dzienną zasiłku za miesiąc lipiec 2007 r. przeliczyć pomniejszając podstawę o nowy wymiar składek potrącanych z wynagrodzenia pracownika t.j. 15,71 %? Czy stawka dzienna zasiłku wyliczona w w czerwcu 2007 r. pozostaje podstawą wyliczenia zasiłku za lipiec 2007 r.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip