koszty uzyskania przychodu

Artykuły spożywcze a koszt uzyskania przychodu

Artykuły spożywcze - czy takie wydatki stanowią koszt podatkowy

Zakupy firmowe

Zakupy firmowe – na co pozwala nam FISKUS? Jak skorzystać na podatkach i nie narazić się fiskusowi? Instrukcje bezpiecznego zakupu cz. 1

Zakupy firmowe to nie tylko sposób na obniżenie podatków, ale również obszar, który często budzi obawy związane z kontrolami fiskusa. W trakcie szkolenia dowiesz się, jak w pełni legalnie korzystać z przepisów podatkowych, unikając przy tym problemów z urzędami. Poznasz praktyczne wskazówki, jak poprawnie dokumentować wydatki i skutecznie zarządzać kosztami, aby maksymalnie zredukować swoje zobowiązania podatkowe.

Korzyści 

Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, który prowadzi Luiza Pieprzyk, audytor podatkowy, trener, wykładowca, ekspert ds. prawno-podatkowych w BTLA, specjalista w zakresie VAT w Polsce i UE, partner TAX & DUTY, niezależna publicystka.

Korzyści z obejrzenia szkolenia:

Zrozumienie przepisów podatkowych: Dowiesz się, jak skutecznie korzystać z dostępnych przepisów podatkowych, aby legalnie obniżać swoje zobowiązania.

Optymalizacja kosztów firmowych: Nauczysz się, jak właściwie dokumentować i uzasadniać wydatki, aby mogły zostać uznane jako koszty firmowe.

Unikanie błędów: Poznasz najczęstsze błędy popełniane przez przedsiębiorców przy rozliczaniu kosztów i dowiesz się, jak ich unikać.

Bezpieczne odliczenia: Otrzymasz wskazówki, które wydatki można odliczać od podatku, bez ryzyka problemów z fiskusem.

Aktualizacja wiedzy: Zaktualizujesz swoją wiedzę o najnowsze przepisy i praktyki związane z podatkami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej.

Indywidualne podejście: Nauczysz się, jak dostosować strategie podatkowe do specyfiki swojej branży i działalności.

Przygotowanie na kontrolę: Zdobędziesz wiedzę, jak przygotować się na ewentualne kontrole podatkowe, minimalizując ryzyko negatywnych konsekwencji.

Wzrost rentowności firmy - Ostatecznie, zastosowanie zdobytej wiedzy pomoże Ci poprawić wynik finansowy firmy poprzez efektywne zarządzanie podatkami.

Polecamy porady ekspertów:

Zakup toreb i plecaków w koszty firmy

Klient nie zapłacił? Czy wierzytelność zaliczysz w koszty

Zakup używanych segregatorów w koszty firmy

Czy okulary można wliczyć w koszty podatkowe prowadzonego biznesu

Obejrzyj także:

Ulga na robotyzację w praktyce – ile można odliczyć

Ulga na robotyzację w praktyce – jak skorzystać z odliczenia w związku zakupem robota przemysłowego

Ulga na robotyzację pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych na robotyzację. Odliczenie to nie może przekroczyć 50% wysokości kosztów. Sprawdź na konkretnym przykładzie, jak skorzystać z ulgi na robotyzację.

W myśl art. 38eb ust. 1 ustawy CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Jakie wydatki na robotyzację można zaliczyć do kosztów podatkowych

Koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację to m.in. koszty:

  • koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych,
  • opłaty ustalone w umowie leasingu finansowego, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
Wydatki na samochód osobowy w firmie – koszty uzyskania przychodu i VAT

Wydatki na samochód osobowy w firmie – ujęcie podatkowe i księgowe

Koszty związane z pojazdami i ich eksploatacją stanowią jedną z najczęściej występujących pozycji kosztowych. Wydatki takie pojawiają się niemal w każdym przedsiębiorstwie, co wprost wynika chociażby z charakterystyki działalności gospodarczej. Samochód jest najbardziej wygodną, a często niezastąpioną opcją dojazdu na spotkanie z kontrahentem, szkolenie, czy chociażby na wizytę w urzędzie. Jednocześnie rozliczenie podatkowe wydatków na samochód należy do najbardziej skomplikowanych. W tekście znajdziesz najważniejsze zasady związane z rozliczaniem kosztów samochodowych, a także przykłady księgowań.

Zgodnie z ogólną zasadą nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w ustawach o podatku dochodowym, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę:

  • 225.000 zł - w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym oraz w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem napędzanym wodorem,
  • 150.000 zł - w przypadku pozostałych samochodów osobowych.

Zawartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia. Z kolei za cenę nabycia uważa się:

>       kwotę należną zbywcy,

>       powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, (a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji), oraz

>       pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

>       W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Wydatki na samochód firmowy a VAT

W odniesieniu do samochodów osobowych należy przy tym zwrócić na szczególne regulacje wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawą o VAT).

Zgodnie z ustawą o VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, stanowi 50% kwoty podatku:

  • wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;
  • należnego z tytułu:
    • świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca,
    • dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca,
    • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
    • należnego, w przypadku procedury uproszczonej w imporcie (rozliczanie VAT w deklaracji – art. 33a ustawy o VAT);
    • wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej, oraz z decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego.
Czekoladki dla pracownic z okazji Dnia Kobiet – czy są kosztem firmy

Czekoladki dla pracownic z okazji Dnia Kobiet – czy są kosztem firmy

Wydatki na zakup drobnych upominków dla pracowników z okazji różnego rodzaju świąt i jubileuszy, w tym wręczanych na Dzień Kobiet, mogą być dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów. Takie korzystne dla przedsiębiorców stanowisko zajął dyrektor KIS w jednej z wydanych interpretacji. Poznaj szczegóły

W sprawie, której dotyczyła interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.342.2022.2.ŚS) podmiotem wnioskującym o jej wydanie była spółka z o.o. Jak wynikało ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym przez nią w tym celu, jednostka jako pracodawca z okazji świąt Bożego Narodzenia, Dnia Kobiet, rocznic jubileuszowych spółki, a także innych istotnych wydarzeń – dokonuje zakupu dla pracowników drobnych prezentów okolicznościowych np. kwiatów, słodyczy, herbat itp. Wydatki te podatnik finansuje ze swoich środków obrotowych. Przy czym nie różnicuje wartości prezentów dedykowanych poszczególnym pracownikom według stanowisk lub jakiejkolwiek innej hierarchii.

Wydatki ponoszone przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jako KUP

Problem:Podatnik założył jednoosobową działalność gospodarczą, bez zatrudniania pracowników, nie jest podatnikiem VAT − usługi psychologiczne i psychoterapeutyczne. Działalność wykonuje w wynajmowanych gabinetach osobiście i zdalnie oraz zdalnie z adresu zamieszkania.

Czy można potraktować jako KUP takie wydatki, jak:

1)  wydatki w wynajętym gabinecie − zakup firan, zasłon, poduszek, dywanu, kwiatka doniczkowego i dekoracji, ramek na zdjęcia, foteli, szafek, stolików, lamp (zapewnienie odpowiedniego oświetlenia); wydatki nie przekraczają łącznie kwoty 10.000 zł;

2) wydatki w pokoju w miejscu zamieszkania (siedzibą firmy jest miejsce zamieszkania − na sesje zdalne, a także na prowadzenie innych niż operacyjne spraw firmy) − remont pokoju, tj. drobne wydatki na zakup gładzi, rolet, firanek, listew przypodłogowych; wydatki nie przekraczają łącznie kwoty 10.000 zł;

3) wydatki bieżące − woda, kawa, herbata, świeże kwiaty, owoce, świece, abonament w serwisach typu Znanylekarz.pl; wszystkie te wydatki mają służyć zapewnieniu i podniesieniu klientom komfortu w czasie oczekiwania przed sesją i na sesji, a także zbudowaniu atmosfery zaufania, relaksacji, wygodnego miejsca do rozmowy, zbudowaniu pozytywnych odczuć, sprawienia, że pomieszczenie jest bardziej domowe i przyjazne i mają wpłynąć na zwiększenie spodziewanych przychodów; czy te wydatki są racjonalne i akceptowalne w orzecznictwie;

4) wydatki na dokształcenie i zdobycie wiedzy, zwiększenie prestiżu − superwizję (w celu uzyskania certyfikacji zawodowej), opłata za studia psychologiczne, opłata za kurs języka angielskiego, szkolenia specjalistyczne, materiały edukacyjne związane z obszarem prowadzonej działalności (prenumeraty, literatura, audiobooki, książki branżowe); mają one wpłynąć na poprawienie pozycji na rynku; podatnik jest w stanie oferować usługi zdalnie również poza terytorium PL, a także dla obcokrajowców;

5) wydatki na zwierzę (np. rybki, kot, pies) wykorzystywane w działalności w celu terapeutycznym − zakup zwierzęcia, szkolenie, opieka weterynarza, zabiegi, szczepienia, wyżywienie; po zakończeniu pracy w gabinecie zwierzę (np. pies, kot) wraca do miejsca zamieszkania.