Zakupy firmowe to nie tylko sposób na obniżenie podatków, ale również obszar, który często budzi obawy związane z kontrolami fiskusa. W trakcie szkolenia dowiesz się, jak w pełni legalnie korzystać z przepisów podatkowych, unikając przy tym problemów z urzędami. Poznasz praktyczne wskazówki, jak poprawnie dokumentować wydatki i skutecznie zarządzać kosztami, aby maksymalnie zredukować swoje zobowiązania podatkowe.
Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, który prowadzi Luiza Pieprzyk, audytor podatkowy, trener, wykładowca, ekspert ds. prawno-podatkowych w BTLA, specjalista w zakresie VAT w Polsce i UE, partner TAX & DUTY, niezależna publicystka.
Korzyści z obejrzenia szkolenia:
Zrozumienie przepisów podatkowych: Dowiesz się, jak skutecznie korzystać z dostępnych przepisów podatkowych, aby legalnie obniżać swoje zobowiązania.
Optymalizacja kosztów firmowych: Nauczysz się, jak właściwie dokumentować i uzasadniać wydatki, aby mogły zostać uznane jako koszty firmowe.
Unikanie błędów: Poznasz najczęstsze błędy popełniane przez przedsiębiorców przy rozliczaniu kosztów i dowiesz się, jak ich unikać.
Bezpieczne odliczenia: Otrzymasz wskazówki, które wydatki można odliczać od podatku, bez ryzyka problemów z fiskusem.
Aktualizacja wiedzy: Zaktualizujesz swoją wiedzę o najnowsze przepisy i praktyki związane z podatkami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej.
Indywidualne podejście: Nauczysz się, jak dostosować strategie podatkowe do specyfiki swojej branży i działalności.
Przygotowanie na kontrolę: Zdobędziesz wiedzę, jak przygotować się na ewentualne kontrole podatkowe, minimalizując ryzyko negatywnych konsekwencji.
Wzrost rentowności firmy - Ostatecznie, zastosowanie zdobytej wiedzy pomoże Ci poprawić wynik finansowy firmy poprzez efektywne zarządzanie podatkami.
Polecamy porady ekspertów:
Zakup toreb i plecaków w koszty firmy
Klient nie zapłacił? Czy wierzytelność zaliczysz w koszty
Zakup używanych segregatorów w koszty firmy
Czy okulary można wliczyć w koszty podatkowe prowadzonego biznesu
Obejrzyj także:
Jak pokazuje praktyka, wiele firm aktywnie uczestniczy w pielęgnowaniu patriotyzmu i podtrzymywaniu pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach z przeszłości, które zapisały się w polskiej historii. Dotyczy to również Powstania Warszawskiego. Sprawdź, jak fiskus odnosił się do możliwości ujmowania ponoszonych w tym celu wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Fiskus nie pobierze PIT od nagród dla Powstańców Warszawskich
Czy zakup flagi na Święto Niepodległości zaliczymy do kosztów
Festyn z okazji jubileuszu banku – czy wydatki na organizację imprezy można zaliczyć do kosztów
Zakup towarów przez spółkę i błędna dokumentacja mogą prowadzić do problemów podatkowych. Dowiedz się, kiedy i jak można zaliczyć wydatki, udokumentowane paragonem bez NIP, do kosztów uzyskania.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Ulga na robotyzację pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych na robotyzację. Odliczenie to nie może przekroczyć 50% wysokości kosztów. Sprawdź na konkretnym przykładzie, jak skorzystać z ulgi na robotyzację.
W myśl art. 38eb ust. 1 ustawy CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Jakie wydatki na robotyzację można zaliczyć do kosztów podatkowych
Koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację to m.in. koszty:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy można skorzystać z ulgi na robotyzację i ile można odliczyć
Polecamy też:
Rozliczenie kosztów w wysokości 50% na zakup robota - ulga na robotyzację
Koszty związane z pojazdami i ich eksploatacją stanowią jedną z najczęściej występujących pozycji kosztowych. Wydatki takie pojawiają się niemal w każdym przedsiębiorstwie, co wprost wynika chociażby z charakterystyki działalności gospodarczej. Samochód jest najbardziej wygodną, a często niezastąpioną opcją dojazdu na spotkanie z kontrahentem, szkolenie, czy chociażby na wizytę w urzędzie. Jednocześnie rozliczenie podatkowe wydatków na samochód należy do najbardziej skomplikowanych. W tekście znajdziesz najważniejsze zasady związane z rozliczaniem kosztów samochodowych, a także przykłady księgowań.
Zgodnie z ogólną zasadą nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w ustawach o podatku dochodowym, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę:
Zawartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia. Z kolei za cenę nabycia uważa się:
> kwotę należną zbywcy,
> powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, (a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji), oraz
> pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
> W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Wydatki na samochód firmowy a VAT
W odniesieniu do samochodów osobowych należy przy tym zwrócić na szczególne regulacje wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawą o VAT).
Zgodnie z ustawą o VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, stanowi 50% kwoty podatku:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się, jak księgować koszty:
Poznasz wskazówki eksperta, jak rozliczać wydatki na samochód w firmie. Dowiesz się, ile możesz zaliczyć do kosztów podatkowych.
Polecamy też:
Zmiana sposobu wykorzystywania leasingowanego samochodu a VAT
Sprawdź, jak udokumentować sprzedaż samochodu
Amortyzacja samochodu otrzymanego w darowiźnie
Wykorzystywanie samochodu firmowego do celów prywatnych przez prezesa – skutki podatkowe
Kosztami uzyskania przychodów są wydatki ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Które wydatki są wyłączone z kosztów podatkowych
Ustawodawca wymienił w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Przepis ten nie wymienia wprawdzie wprost wydatków, o których mowa w pytaniu, tzn. wydatków na szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy, lecz muszę przestrzec przed zaliczaniem ich do kosztów uzyskania przychodu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy.
Polecamy też:
Urządzenie biura dla wspólnika spółki a koszty podatkowe
Wyjazdy służbowe przedsiębiorcy a koszty podatkowe
Czy okulary można wliczyć w koszty podatkowe prowadzonego biznesu
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczyć przekazanie straży pożarnej pieniędzy przeznaczonych na zakup słodyczy z okazji Dnia Dziecka.
Polecamy też:
Podatkowe skutki obchodów Dnia Dziecka w firmie
Dzień Kobiet w firmie – sprawdź, jakie masz obowiązki podatkowe
Wyjazd na imprezę jubileuszową firmy – jak rozliczyć
Słodycze i alkohol przekazywane kontrahentom – co z kosztami podatkowymi
Nieodpłatne wyjazdy dla pracowników i ich rodzin – sprawdź skutki w VAT
Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga spotkań z kontrahentami, negocjacji itp. Czy wydatki na obiad z partnerem biznesowym można zaliczyć do kosztów podatkowych?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy wydatki na spotkania z kontrahentem możesz zaliczyć do kosztów podatkowych i jak prawidłowo opisać fakturę.
Polecamy też:
Poradnia rachunkowa: jak księgować fakturę za nocleg kontrahenta i inne wskazówki
Stawka VAT dla usług organizacji spotkań biznesowych i okolicznościowych
Czy kary umowne za wadliwość w zakresie zabezpieczenia, opakowania i dostarczenia towaru mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio NSA. Sprawdź skutki tego wyroku dla podatników i komentarz eksperta z KPMG.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak orzekł NSA w kwestii tego, czy kary umowne za wadliwość w zakresie zabezpieczenia, opakowania i dostarczenia towaru mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Czytaj też:
Kara za nieterminowe dostarczenie towaru wolnego od wad a koszty podatkowe
Wydatki na zakup drobnych upominków dla pracowników z okazji różnego rodzaju świąt i jubileuszy, w tym wręczanych na Dzień Kobiet, mogą być dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów. Takie korzystne dla przedsiębiorców stanowisko zajął dyrektor KIS w jednej z wydanych interpretacji. Poznaj szczegóły
W sprawie, której dotyczyła interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.342.2022.2.ŚS) podmiotem wnioskującym o jej wydanie była spółka z o.o. Jak wynikało ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym przez nią w tym celu, jednostka jako pracodawca z okazji świąt Bożego Narodzenia, Dnia Kobiet, rocznic jubileuszowych spółki, a także innych istotnych wydarzeń – dokonuje zakupu dla pracowników drobnych prezentów okolicznościowych np. kwiatów, słodyczy, herbat itp. Wydatki te podatnik finansuje ze swoich środków obrotowych. Przy czym nie różnicuje wartości prezentów dedykowanych poszczególnym pracownikom według stanowisk lub jakiejkolwiek innej hierarchii.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę
Sprawdź, czy wydatki na alkohol można zaliczyć do kosztów podatkowych
Dzień Kobiet w firmie – sprawdź, jakie masz obowiązki podatkowe
Słodycze i alkohol przekazywane kontrahentom – co z kosztami podatkowymi
Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przy czym wskazuje się, że koszty te powinny być prawidłowo udokumentowane.
Podstawą zapisów w KPiR są dowody księgowe, którymi są: faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne.
Niemniej jednak zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów niektóre wydatki mogą być, pod pewnym warunkami, dokumentowane za pomocą dowodów wewnętrznych w księdze.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
kiedy wydruk z automatycznej kasy za parkowanie samochodu można zaliczyć jako koszt w KPiR.
Polecamy też:
Rekompensata za niezrealizowaną usługę – jak ująć w KPiR
Rachunek za nocleg a brak NIP sprzedawcy – czy można ująć w KPiR
Zdarza się, że firma wykona usługę i mimo wezwań do zapłaty, klient nie reguluje należności. Czy można uznać to za przedawnienie należności i ująć jako pozostałe koszty operacyjne?
Problem: Spółka z o.o. we wrześniu 2021 roku wykonała usługę na rzecz klienta. Pomimo wielu wezwań do zapłaty, klient nie uregulował należności z tytułu wykonanej usługi do tej pory. Czy spółka może uznać to za przedawnienie należności i ująć jako pozostałe koszty operacyjne?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy wierzytelności można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Polecamy też:
Sprzedaż wierzytelności własnej – skutki w VAT i księgowanie
Czy trzeba płacić podatek od niezapłaconych faktur
Korzystanie z ulgi na złe długi a faktury wystawione w 2020 roku
Rekompensata za brak dostawy towaru – czy stanowią przychody podatnika PIT
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.