Wigilijne spotkania w firmach to już niemal tradycja. Są one dobrą okazją do budowania relacji z pracownikami i na podsumowanie minionego roku. Kłopoty pojawiają się jednak z rozliczaniem takich wydatków, gdy w spotkaniu biorą udział osoby zatrudnione na B2B. Poznaj najnowsze stanowisko fiskusa dotyczące tego, czy udział samozatrudnionych w wigilii firmowej pozwoli na zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Sprawa dotyczyła spółki, którą świadcząc swoje usługi korzysta m.in. z pomocy podwykonawców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i współpracujących ze spółką na podstawie umów świadczenia usług w tzw. systemie B2B. Podwykonawcy są wykwalifikowanymi specjalistami z sektora IT, w tym w szczególności z programowania. Oprócz podwykonawców, spółka posiada stały zespół pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Spotkanie świąteczne, w której biorą udział samozatrudnieni – co kosztami
Spółka zamierzała zorganizować spotkanie świąteczne, podczas którego będą omawiane wyniki spółki, najnowsze trendy w branży, niemniej istotnym aspektem takiego spotkania jest także integracja zespołu (zarówno podwykonawców jak i pracowników). Spotkania wigilijne odbywają się i odbywać będą poza godzinami pracy.
Dzięki integracji oraz wspólnym podsumowaniu działalności spółki, zespół działa sprawniej, zwiększa się jego wiedza o aktualnych realiach gospodarczych i technologiach w branży co przekłada się na wyniki finansowe spółki.
W związku z organizacją spotkania wigilijnego, spółka ponosi koszty związane z jego organizacją, na które składają się głównie wydatki na gastronomię. Mogą to być również wydatki związane z wynajmem sali, obsługą imprezy lub rezerwacją hotelu. Spółka będzie mieć dokumenty związane z organizacją spotkania: faktury, harmonogram spotkania, korespondencje mailowe.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie jest najnowsze stanowisko organów podatkowych w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, gdy w spotkaniu biorą udział osoby zatrudnione na B2B.
Polecamy też:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Niedawno skarbówka wypowiedziała się odnośnie tego, kiedy przedsiębiorca może zaliczyć wydatek na okulary do kosztów podatkowych prowadzonej działalności. Sprawdź, co z niej wynika.
Z wnioskiem o interpretację podatkową wystąpił przedsiębiorca, który zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych. Podatnik zapytał, czy koszt zakupu nietłukących się okularów korekcyjnych BHP stanowi koszt uzyskania przychodu według art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Przedsiębiorca wyjaśnił, że okulary korekcyjne BHP są wykorzystywane wyłącznie przy pracy na wysokości i przy korzystaniu z narzędzi niebezpiecznych, do których niezbędne jest użycie okularów ochronnych, a w związku z wadą wzroku, specjalnie wykonanych w wersji korekcyjnej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Czy pracownik kierowca ma prawo do refundacji okularów korekcyjnych
Zajęcia relaksacyjne dla przedsiębiorcy – czy taki wydatek zaliczysz do kosztów podatkowych
Pracodawca, który wysyła w podróż służbową pracownika, musi pokryć określone wydatki, w tym związane te związane z wyżywieniem. Pracownikowi, który udaje się w delegację przysługują diety. Przedsiębiorca może jednak zdecydować, że zamiast wypłacania diet, pracownikowi będą zwracane koszty wyżywienia. Czy takie wydatki można zaliczyć wówczas w koszty prowadzonego biznesu?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy zwrot za wyżywienie pracownika w podróży służbowej można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Polecamy też:
Jak od 1 stycznia 2023 r. rozliczać podróże służbowe krajowe i zagraniczne
Podróże służbowe – jak rozliczyć koszty podróży dzieci towarzyszących pracownikowi
Polecamy szkolenia online:
Jak rozliczać podróże służbowe w 2023 roku, cz. 1 – podróże krajowe a podróże zagraniczne
Jak rozliczać podróże służbowe w 2023 roku, cz. 2 – dokumentacja, czas pracy
Czy zajęcia relaksacyjne pozwolą przedsiębiorcy na obniżenie podatku? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź skutki podatkowe wydanej interpretacji.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie stanowisko zajmuje organ podatkowy odnośnie tego, czy wydatek na zajęcia relaksacyjne można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.
Polecamy też:
Wydatki za studia podyplomowe przedsiębiorcy – czy można zaliczyć do kosztów
Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakup roweru, aby dojechać do klientów, kontrahentów, urzędów i instytucji. W zatłoczonych miastach rower może okazać szybszym i tańszym środkiem transportu niż auto. Podobnie, gdy przedsiębiorca będzie przemieszczał się na rolkach lub na hulajnodze. Czy wydatki na takie zakupy można zaliczyć w koszty prowadzonego biznesu? Zobacz, jakie jest stanowisko fiskusa i sprawdź komentarz eksperta.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik);
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;
- został właściwie udokumentowany;
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT lub art. 23 ust. 1 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Przedsiębiorca musi wykazać związek wydatku z prowadzoną działalnością
Przepisy nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. Jak wskazał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2013 r., nr IBPBI/1/415-95/13/SK: (…) „Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, w tym przypadku roweru, za koszt uzyskania przychodu jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej”.
O tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zakupem i eksploatacją tego roweru a osiągniętym przychodem spoczywa na podatniku.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Wydatki za studia podyplomowe przedsiębiorcy – czy można zaliczyć do kosztów
Czasem zdarzają się sytuację, gdy przedsiębiorca kupi towar, wpłaci zaliczkę, a mimo to zamówienie do niego nie dotrze. Pojawia się wówczas pytanie, czy otrzymana przez podatnika rekompensata od kontrahenta będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej? Sprawdźmy to.
W toku prowadzonej działalności może wystąpić sytuacja, że przedsiębiorca dokonał zakupu i zapłaty za towar (wpłaty zaliczki), którego nie otrzymał. Zapłata zaliczki udokumentowana jest otrzymaną fakturą zaliczkową, a faktury końcowej podatnik nie otrzymał.
Faktury zaliczkowe na zamówiony towar nie zostały uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów. Zdarza się, że w takiej sytuacji, zgodnie z wewnętrznymi regulacjami kontrahenta (np. regulaminy), że podatnik (przedsiębiorca) otrzymuje od kontrahenta rekompensatę, w związku z dokonaniem transakcji zakupu towaru, która to dostawa nie została zrealizowana.
W sytuacji, gdy otrzymana rekompensata okazałaby się nienależna lub sprzedający (kontrahent) naprawi szkodę, to podatnik (przedsiębiorca) jest zobowiązany do niezwłocznego zwrotu na rachunek kontrahenta. W takiej sytuacji powstaje wątpliwość, czy otrzymana przez podatnika (przedsiębiorcę) rekompensata w wyniku wykonania przez kontrahenta (sprzedawcę) postanowień regulaminu będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Odszkodowanie od ubezpieczyciela przekazane klientom - nie jest przychodem
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
czy wydatek na sporządzenie wyceny nieruchomości można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Czytaj też:
Błąd wykryty w wartości początkowej budynków będących środkami trwałymi – skutki podatkowe
Zakup budynku w celu odsprzedaży – jakie skutki podatkowe
Zwolnienie od VAT przy sprzedaży działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy polisa dotycząca gwarancji ubezpieczeniowej należytego wykonania kontraktu może być kosztem uzyskania przychodu?
Polecamy też:
Wydatki na obiad dla członków kontroli a koszty uzyskania przychodów
Zaliczenie w koszty wydatków poniesionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę
Koszty szkolenia członka zarządu jako koszty uzyskania przychodów
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy darowiznę dla klubu sportowego można zaliczyć w koszty podatkowe.
Polecamy też:
Wyjazdy służbowe przedsiębiorcy a koszty podatkowe
Zakup artykułów spożywczych na spotkania z kontrahentami a koszty podatkowe
Wynajem mieszkania dla wykonującego usługę a koszty podatkowe
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Z jaką datą księgować faktury kosztowe otrzymane z opóźnieniem.
Polecamy też:
Data ujęcia faktur kosztowych (gaz, prąd) w PKPiR
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.