Jak ująć w ewidencji VAT oraz pliku JPK_VAT fakturę wystawioną do paragonu

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 1 marca 2024
  Jak ująć w ewidencji VAT oraz pliku JPK_VAT fakturę wystawioną do paragonu

Jak zaksięgować fakturę do paragonu, jeżeli paragon został wydany w grudniu 2023 roku,  a fakturę do paragonu podatnik wystawił w styczniu 2024 roku? Kiedy ująć tą fakturę w pliku JPK_VAT? Sprawdźmy.

Korzyści 

Po przeczytaniu teksu dowiesz się:

Jak ująć w ewidencji VAT oraz pliku JPK_VAT fakturę wystawioną do paragonu, który został wydany w 2023 roku, a faktura wystawiona w 2024 roku.

Polecamy też:

Błędnie wskazany na fakturze numer paragonu fiskalnego – jak poprawić

Kiedy możliwe jest odliczenie VAT na podstawie paragonu

Wystawienie faktury do paragonu dla osoby fizycznej

Faktury wystawiane do dwóch lub więcej paragonów

Kiedy faktury ująć w pliku JPK_VAT

Na podstawie art. 109 ust. 3d ustawy o VAT,  faktury dotyczące sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej), ujmujemy  w ewidencji VAT (a w konsekwencji w pliku JPK_VAT) w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione, a jednocześnie nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego za okres, w którym zostały ujęte w ewidencji.

Faktura do paragonu z 2023 roku a plik JPK_VAT – skutki dla podatnika

W przedstawionej sytuacji faktura została wystawiona w styczniu 2024 r. W konsekwencji fakturę tę należy wykazać w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT za styczeń 2024 r. (z oznaczeniem FP – zob. § 10 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług).

Jest tak mimo, że dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej, która na podstawie raportu fiskalnego została ujęta w grudniu 2023 r.

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz