Faktury VAT trzeba wystawiać w określonych przepisami terminach. Przeważnie faktury wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. W określonych przypadkach podatnik musi uwzględnić szczególne terminy wystawiania faktur. Sprawdź, jak prawidłowo wystawiać faktury.
Jakie są ogólne terminy wystawienia faktur
W większości przypadków podatników obowiązują ogólne terminy wystawiania faktur wynikające z przepisów art. 106i ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Wynikającą z tych przepisów zasadą jest, że faktury wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (art. 106b ust. 1 ustawy o VAT),
Przykład:
W dniu 5 lipca 2024 r. podatnik wykonał usługę na rzecz innego podatnika. Termin wystawienia faktury dokumentującej świadczenie tej usługi upływa 15 sierpnia 2024 r.
Jaki jest termin na wystawienie faktury zaliczkowej
Odrębny termin dotyczy wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi, czyli tzw. faktur zaliczkowych. Faktury takie należy wystawiać nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (zob. art. 106i ust. 2 ustawy o VAT).
Przykład:
W dniu 26 czerwca 2024 r. podatnik otrzymał zaliczkę na poczet dostawy towarów, której dokona w lipcu 2024 r. Termin wystawienia faktury zaliczkowej dokumentującej otrzymanie tej zaliczki upływa 15 lipca 2024 r.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Poznaj skutki przedwczesnego wystawiania faktur – przegląd orzeczeń i interpretacji
Faktury „NP” a obowiązek wystawiania faktur przy użyciu KSeF
Faktura korygująca in minus - wyjaśniamy, kiedy rozliczyć. Podcast
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak zaksięgować odpis aktualizacyjny, jeżeli w stosunku do dłużnika została ogłoszona upadłość;
Kiedy dochodzi do uprawdopodobnienia nieściągalności;
Jak udokumentować nieściągalność wierzytelności;
Czy przedawnione należności można zaliczyć do kosztów.
Polecamy też:
Klient nie zapłacił? Czy wierzytelność zaliczysz w koszty
Sprzedaż wierzytelności własnej – skutki w VAT i księgowanie
Czy trzeba płacić podatek od niezapłaconych faktur
Korzystanie z ulgi na złe długi a faktury wystawione w 2020 roku
Rekompensata za brak dostawy towaru – czy stanowią przychody podatnika PIT
Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy został zaprezentowany przez Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Hetmana. Zgodnie z propozycją przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ubezpieczeniowe za siebie i maksymalnie 9 innych osób oraz osiągają roczne przychody do 2 mln euro, będą mogli być zwolnieni z opłacania składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy znajdują się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Sprawdź szczegóły.
Z artykułu dowiesz się:
Dowiedz się więcej na temat wakacji składkowych:
Projekt wakacji składkowych dla przedsiębiorców nabiera realnych kształtów
Wakacje składkowe przedsiębiorcy – od kiedy nowe przepisy
Wakacje składkowe wejdą w życie już w 2024 roku
Wakacje od ZUS – korzystne zmiany dla niektórych przedsiębiorców
Fakturę dotyczącą poprzedniego roku, która została wystawiona w nowym roku
i otrzymana przed zamknięciem ksiąg rachunkowych, należy ująć w księgach rachunkowych jednostki zgodnie z zasadą memoriału. Zgodnie z tą zasadą, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak powinny wyglądać prawidłowe księgowania faktury z ubiegłego roku, która trafiła do jednostki przed zamknięciem ksiąg rachunkowych.
Polecamy też:
Jak w sprawozdaniu Rb-27 wykazać środki w drodze
Sprawdź, jak księgować otrzymany w ramach darowizny środek trwały
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.