faktura

Termin wystawienia faktur - kiedy wystawiać fakturę VAT

Terminy wystawienia faktur VAT 2024 – praktyczne zestawienia i przykłady

Faktury VAT trzeba wystawiać w określonych przepisami terminach. Przeważnie faktury wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. W określonych przypadkach podatnik musi uwzględnić szczególne terminy wystawiania faktur. Sprawdź, jak prawidłowo wystawiać faktury.

Jakie są ogólne terminy wystawienia faktur

W większości przypadków podatników obowiązują ogólne terminy wystawiania faktur wynikające z przepisów art. 106i ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Wynikającą z tych przepisów zasadą jest, że faktury wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (art. 106b ust. 1 ustawy o VAT),

Przykład:

W dniu 5 lipca 2024 r. podatnik wykonał usługę na rzecz innego podatnika. Termin wystawienia faktury dokumentującej świadczenie tej usługi upływa 15 sierpnia 2024 r.

Jaki jest termin na wystawienie faktury zaliczkowej

Odrębny termin dotyczy wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi, czyli tzw. faktur zaliczkowych. Faktury takie należy wystawiać nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (zob. art. 106i ust. 2 ustawy o VAT).

Przykład:

      W dniu 26 czerwca 2024 r. podatnik otrzymał zaliczkę na poczet dostawy towarów, której dokona w lipcu 2024 r. Termin wystawienia faktury zaliczkowej dokumentującej otrzymanie tej zaliczki upływa 15 lipca 2024 r.

Nieopłacone faktury przez dłużnika – koszty podatkowe i księgowanie

Pytanie: Podatnik rozlicza się podatkiem liniowym. Na rozrachunkach widnieje dłużnik, który nie zapłacił za zaległe faktury. Faktury zostały wystawione w 2022 roku. W kwietniu 2023 roku sąd ogłosił upadłość tej firmy, która zalega nam z płatnością. Od tego czasu do wszystkich rozliczeń mają zastosowanie przepisy prawa upadłościowego. Całym majątkiem upadłej firmy zawiaduje syndyk masy upadłości. Z naszej strony został złożony pozew do sądu. Czy wartość tych niezapłaconych faktur można było zaksięgować w koszty roku 2023? Jak to zaksięgować? Inny dłużnik nie zapłacił za jedną fakturę, a pobrał towar. Faktura jest wystawiona w 2019 roku i widnieje jako niezapłacona. Złożony był pozew do sądu, otrzymałem nakaz zapłaty w lipcu 2020 roku, następnie został złożony wniosek egzekucyjny do komornika sądowego w październiku 2020 roku. Czy na podstawie takich informacji można było zaliczyć wydatek w koszty roku 2023 roku, pod jaką datą i jakim sposobem ujęcia na kontach księgowych. Jeśli nie było żadnych odpisów to, czy można jeszcze ich dokonać na bieżąco?