faktura

  Samofakturowanie – na czym polega i jak działa w praktyce

Samofakturowanie – na czym polega i jak działa w praktyce

Podatnik, który sprzedaje towar lub usługę, dokumentuje transakcję za pomocą faktury. Czasami jednak fakturę wystawia sam nabywca. Mówimy wówczas o samofakturowaniu. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby samofakturowanie było możliwe.

Samofakturowanie – kiedy jest możliwe

 Zgodnie z obowiązującą zasadą podatnik dokonujący sprzedaży jest zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej daną sprzedaż, a następnie tę fakturę przekazać nabywcy. Natomiast zgodnie z artykułem 106d ustawy o VAT, z którego wynika, że podmiot nabywający towary lub usługi od podatnika może wystawiać w imieniu i na rzecz tego podatnika: faktury dokumentujące dokonanie przez podatnika sprzedaży na rzecz tego podmiotu, o których mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (dokumentujące otrzymanie np. zaliczki), dokumentujące dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 lit. b ustawy o VAT (np. dla unijnych kontrahentów).

Warunkiem jest zawarcie wcześniej umowy pomiędzy podmiotem oraz podatnikiem w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz tego podatnika, w której została określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika dokonującego tych czynności. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 106d ust. 1 ustawy o VAT umowę tę należy zawrzeć jeszcze przed rozpoczęciem tej formy rozliczeń transakcji pomiędzy podatnikami.