Towary do produkcji rolnej dłużej z preferencjami w zakresie VAT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 3 grudnia 2024
Towary do produkcji rolnej dłużej z preferencjami w zakresie VAT

Stosowanie obniżonej 8% stawki VAT na niektóre towary wykorzystywane w produkcji rolnej zostanie wydłużone. Tak wynika z przygotowanego w resorcie finansów projektu rozporządzenia Ministra Finansów w tej sprawie, mającego zmienić obowiązujące w przedmiotowym zakresie regulacje.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie towary do produkcji rolnej korzystają z 8% stawki VAT do 31 grudnia 2024 r.
  • Do kiedy w świetle projektowanego rozporządzenia MF zostanie przedłużone stosowanie tej preferencji
  • Czym resort finansów tłumaczy wprowadzenie tej zmiany

Sprawdź też:

Zmiany w VAT 2025: Praktyczne zestawienie w jednym miejscu

Prowadzący działy specjalne produkcji rolnej zapłacą niższy PIT

Resort rolnictwa przeciwko wyższemu VAT od sprzedaży koni

Sprawdź, czy przychód ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego podlega PIT

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt przepisów, które przewidują  zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów z 9 grudnia 2023 r.  w sprawie obniżonych stawek od towarów i usług  (Dz. U. z 2023 r. poz. 2670 ze zm.). Mają one polegać na wydłużeniu do końca pierwszego kwartału 2025 roku – na podstawie tego rozporządzenia –  stosowania obniżonej do wysokości 8% stawki VAT na niektóre towary stosowane w rolnictwie.

Jak jest w świetle obecnych zapisów rozporządzenia MF

Przypomnijmy, że zgodnie z § 11 ust. 1  nowelizowanego  rozporządzenia,  obniżoną preferencyjną stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się do następujących towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej:

  • środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, o których mowa w ustawie z  10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (z wyłączeniem podłoży mineralnych i towarów wymienionych w pozycji 12 załącznika nr 3 do ustawy o VAT );
  • polepszaczy gleby, środków wapnujących, biostymulatorów, podłoży do upraw, produktów nawozowych mieszanych składających się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego, o których mowa w rozporządzeniu UE 2019/1009 (z wyłączeniem podłoży mineralnych i podłoży do upraw grzybów);
  • nawozowych produktów mikrobiologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 10a ustawy z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu, wpisanych do wykazu nawozowych produktów mikrobiologicznych, o którym mowa w rozdziale 4a tej ustawy.
Co istotne, jak wynika ze wspomnianego rozporządzenia MF, możliwość stosowania 8% stawki VAT do dostaw, wewnątrzwspólnotowego  nabycia i importu  wymienionych towarów – jest ograniczona czasowo. Przysługuje bowiem tylko  do 31 grudnia 2024 r.

Dlaczego uznano za zasadne wprowadzenie zmian

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, stosowanie względem takich  towarów 8% stawki VAT  na gruncie przepisów wykonawczych, ulegnie wydłużeniu. Jak tłumaczą jej autorzy, ma ona związek ze zmianami na poziomie ustawowym.  Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (UD125). Przewidywany termin wejścia w życie tej ustawy to 1 kwietnia 2025 r., zaś obecnie trwają prace nad projektem. Przyjąwszy za zasadne bezterminowe utrzymanie obniżonej stawki VAT dla towarów wymienionych w § 11 ust. 1 ww. rozporządzenia MF w sprawie stawek obniżonych (czasowo opodatkowanych stawką VAT 8%) – w projekcie ustawy nowelizującej zaproponowano objęcie tych towarów zakresem projektowanej pozycji 10a załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

W konsekwencji  uznano za wskazane przedłużenie stosowania obniżonej do wysokości 8% stawki VAT dla dostaw ww. towarów wykorzystywanych w produkcji rolne do 31 marca 2025 r.

W tym celu postanowiono zastąpić we wskazanym § 11 ust. 1 rozporządzenia MF z  9 grudnia 2023 r.  zwrot  „31 grudnia 2024 r.”  sformułowaniem  „31 marca 2025 r.”. Ma to zapewnić ciągłość w stosowaniu przedmiotowej preferencji.

Rozporządzenie  zmieniające ma wejść w życie 31 grudnia 2024 r.

Źródło:

  • projekt (z 27 listopada 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz