Czy kasowy PIT rozwiąże problemy przedsiębiorców

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Dodano: 21 grudnia 2023
Kasowy PIT – zmiany

Kasowy PIT ma ograniczyć nadmierny fiskalizm, ale wprowadzenie takiego rozwiązania będzie  się wiązało z dostosowaniem systemów księgowych do nowych rozwiązań. Sprawdź, jakie korzyści i zagrożenia mogą wynikać z wprowadzenia kasowego PIT.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie korzyści mogą wynikać z wprowadzenia kasowego PIT;
  • Jaki zagrożenia mogą wiązać się z wprowadzeniem kasowego PIT.

Polecamy też:

MF zrezygnuje z poboru PIT od niektórych przychodów osób oddelegowanych do UE

Skorzystanie z ulgi na złe długi a podstawa opodatkowania

Ulga na złe długi a dłużnik znajdujący się w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego

Wyliczanie daniny solidarnościowej a ulga na złe długi

Kasowy PIT – zapowiedź nowego rządu 

Zgodnie z  zapowiedziami premiera Donalda Tuska zostanie wprowadzony kasowy PIT, co spowoduje, że przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, a nie z tytułu samej faktury. Oznacza to, że firmy objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych będą płacić podatek dopiero wtedy, gdy dostaną pieniądze od kontrahenta. Zmiana sposobu rozliczania PIT niestety pociąga za sobą kolejne modyfikacje w informatycznych systemach księgowo-podatkowych.

Zasada powstania przychodu podatkowego w PIT

Na razie nie ma jeszcze konkretnego projektu nowelizacji ustawy o PIT, ale sama zapowiedź zmian kreuje zmianę momentu powstania przychodu u osób fizycznych rozliczających PIT.

Obecnie zasadą jest, że w działalności gospodarczej za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Oznacza to, że przychód do opodatkowania powstaje już w momencie wystawienia faktury, nawet, gdy kontrahent nie opłacił tej faktury. Zasada ta działa też w drugą stronę. Nieopłacone wydatki nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, a jeśli stanowiły to muszą powiększyć podstawę opodatkowania.

Ulga na złe długi

Obecnie w ustawie o PIT obowiązuje tzw. ulga na złe długi, tj. gdy przedsiębiorca nie otrzyma zapłaty przez 90 dni, licząc od terminu płatności wskazanego na fakturze, może skorygować przychód. Do czasu korekty jest to jednak przychód wykazywany do opodatkowania.

Kto nie ma prawa do ulgi na złe długi

Jednocześnie istnieją warunki zastosowania tej ulgi powodujące, że nie wszyscy mają do niej prawo np. przedsiębiorca nie może być w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacji, nie mogły minąć 2 lata od wystawienia faktury (licząc od końca roku kalendarzowego),  transakcja musi dotyczyć firm, których przychody są opodatkowane w Polsce.

Czy kasowy PIT będzie korzystny dla przedsiębiorców

Kasowy PIT będzie z pewnością korzystniejszy od istniejącego rozwiązania, ale dopóki nie ma projektu ustaw, to nie wiadomo, jakie zostaną wprowadzone warunki, który umożliwią korzystanie z nowych przepisów. Najważniejsze jest to, aby kasowy PIT faktycznie stał się narzędziem ograniczającym nadmierny fiskalizm. Sama deklaracja jego wprowadzenia bez analogicznych rozwiązań po stronie nieopłacających faktur nie ograniczy też zatorów płatniczych.

Autor:

Bogdan Świąder

doradca podatkowy

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Bogdan Świąder – z wykształcenia prawnik, od 2007 roku licencjonowany doradca podatkowy, dziennikarz, redaktor kilku ogólnopolskich gazet, wieloletni pracownik organów podatkowych w których zajmował się podatkami dochodowymi, VAT, kontrolą oraz sprawami karnymi skarbowymi. Autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego, prawa celnego, spraw karnych skarbowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz