Opodatkowanie VAT usługi transportowej świadczonej w państwie trzecim

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 15 maja 2024
Pytanie: Podatnik polski (czynny podatnik VAT) świadczy usługę transportową dla podatnika norweskiego. Całość usługi transportowej odbywa się na terenie Norwegii załadunek, transport i rozładunek. Czy w takiej sytuacji podatki polski wystawia fakturę dla swojego kontrahenta w Norwegii ze stawką VAT norweski? Czy wystawia fakturę ze stawką NP?

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

Miejsce świadczenia usługi transportowej

Wskazane przepisy przewidują dwa przypadki szczególnego sposobu ustalania miejsca świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatników (zob. art. 28f ust. 1a ustawy o VAT), jednak żaden z tych przypadków w przedstawionej sytuacji nie ma miejsca (w szczególności nie ma zastosowania art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT, gdyż przepis ten dotyczy świadczenia usług transportu towarów w całości na terytorium kraju). W konsekwencji miejsce świadczenia wskazanej usługi transportowej należy ustalić na zasadach ogólnych określonych w art. 28b ustawy o VAT.

Zasadą wynikającą z tych przepisów jest to, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Nieliczne wyjątki od tej zasady określają przepisy art. 28b ust. 2-4 ustawy o VAT, jednak z treści pytania nie wynika, aby któryś z nich mógł mieć w przedstawionej sytuacji zastosowanie.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak rozliczyć VAT w przypadku usługi transportowej świadczonej w państwie trzecim dla kontrahenta z tego państwa.

Polecamy też inne porady dotyczące VAT:

Wsteczna rejestracja do VAT – czy potrzebna korekta

Bilet autobusowy kupiony w Niemczech – odliczenia VAT i księgowanie

Dokumentowanie prawa do stawki 0% dla WDT

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz