estoński CIT

Estoński CIT

CIT estoński a odroczony podatek dochodowy. Poznaj nowe zasady według KSR nr 2

Planujesz przejście na CIT estoński albo już z niego korzystasz? Nie przegap najnowszych wytycznych z Krajowego Standardu Rachunkowości nr 2! Dowiesz się, czy i kiedy należy tworzyć rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz jakie informacje ujawniać w sprawozdaniu finansowym. Obejrzyj szkolenie i przygotuj swoją jednostkę na prawidłowe rozliczenia w 2025 roku – bez ryzyka korekt i błędów!

Korzyści 

Zrozumiesz, jak CIT estoński wpływa na rachunkowość – dowiesz się, kiedy nie tworzy się rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Poznasz najnowsze wytyczne Krajowego Standardu Rachunkowości nr 2 – dowiesz się, od kiedy obowiązuj zaktualizowane wytyczne.

Otrzymasz jasne wskazówki, jak prezentować dane w sprawozdaniu finansowym – unikniesz błędnych ujęć kosztów podatkowych i niepotrzebnych rezerw.

Zyskasz pewność, jak rozliczać CIT estoński zgodnie z ustawą o rachunkowości i KSR – dzięki czemu unikniesz rozbieżności między księgami a przepisami podatkowymi.

Ułatwisz współpracę z organami nadzorczymi i audytorami – dzięki prawidłowej interpretacji obowiązków sprawozdawczych i podatkowych.

Obejrzyj szkolenie i zapewnij swojej jednostce zgodność z przepisami bez niepotrzebnych ryzyk i niejasności.

Polecamy też inne szkolenia dotyczące rachunkowości:

Prawidłowe tworzenie odpisów aktualizujących wartość należności zgodnie z ustawą o rachunkowości

Obroty wewnętrzne i zmiana stanu produktów – praktyczne wskazówki od biegłego rewidenta cz.1

Obroty wewnętrzne i zmiana stanu produktów – praktyczne wskazówki od biegłego rewidenta cz.2

Obroty wewnętrzne i zmiana stanu produktów – praktyczne wskazówki od biegłego rewidenta cz.3

Więcej>>>

Sprawdź więcej o estońskim CIT:

LIVE na FB. Estoński CIT: Kluczowe problemy i planowane zmiany od 2025 roku

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. a estoński CIT - korzystny wyrok WSA

Sprawozdanie finansowe spółki na estońskim CIT – jak je sporządzić

Błąd w sprawozdaniu finansowym a przejście na estoński CIT

  Rozliczenie pożyczki udzielonej przed rozpoczęciem korzystania z estońskiego CIT

Rozliczenie pożyczki udzielonej przed rozpoczęciem korzystania z estońskiego CIT

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. a estoński CIT – wyrok WSA

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. a estoński CIT - korzystny wyrok WSA

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście możliwości skorzystania z CIT estońskiego. Zgodnie z wyrokiem WSA we Wrocławiu, spółka z o.o. powstała z przekształcenia JDG może zostać traktowana jako podatnik rozpoczynający działalność, co umożliwia jej korzystanie z niższej stawki CIT oraz preferencji w zatrudnieniu. Jednak stanowisko organów podatkowych w tej kwestii jest odmienne, co może prowadzić do sporów. Sprawdź, jak to może wpłynąć na Twoje rozliczenia firmę.

Spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej i wybrała opodatkowanie tzw. CIT estońskim. Potwierdziła, że spełnia warunki opisane w art. 28j ust. 1 pkt 2, pkt 4-7 ustawy o CIT. Miała jednak wątpliwości, w jaki sposób musi spełniać warunek zatrudnienia (określony w art. 28j ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT), a to ze względu na modyfikację z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, który odmiennie reguluje ten warunek w przypadku podatnika rozpoczynającego działalność.

Powstał problem: czy spółka z o.o., która powstała z przekształcenia JDG, może być uznana za podatnika rozpoczynającego działalność, w rozumieniu art. 28j ust. 2 ustawy o CIT?

W ocenie spółki, w tej sytuacji spółka może zostać uznana za podatnika rozpoczynającego działalność (w rozumieniu art. 28j ust. 2 ustawy o CIT). Tym samym znajdzie zastosowanie art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, a więc brak obowiązku zatrudnienia w roku rozpoczęcia działalności, z zastrzeżeniem zwiększania zatrudnienia począwszy od drugiego roku podatkowego.

Korzyści Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
  • jak przekształcenie JDG w spółkę z o.o. może wpłynąć na estoński CIT;
  • czy spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności na gruncie CIT estońskiego i może stosować niższą stawkę CIT oraz korzystać z preferencji w zatrudnieniu.
Polecamy też: Opodatkowanie kosztów operacyjnych w estońskim CIT Błąd w sprawozdaniu finansowym a przejście na estoński CIT Kary umowne w estońskim CIT – sprawdź, czy to wydatki niezwiązane z działalnością Jak księgować wydatki i przychody w spółce z o.o. na estońskim CIT przy zakupie, remoncie i sprzedaży nieruchomości Oglądaj szkolenia online: Estoński CIT (ryczałt od dochodów spółek) w pytaniach i odpowiedziach Estoński CIT. Poznaj korzyści i zagrożenia cz. 1 Estoński CIT. Poznaj korzyści i zagrożenia cz. 2
Ważne terminy dla przedsiębiorców, które upływają 31 stycznia

Ważne obowiązki do 31 stycznia 2025 r. Ściągawka dla księgowych

31 stycznia to ostateczny termin na dopełnienie wielu kluczowych obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. PIT-11, ZAW-RD, ZUS IWA, Mały ZUS Plus – sprawdź, które deklaracje musisz złożyć i jak uniknąć kosztownych błędów. Skorzystaj z naszej ściągawki i dopilnuj wszystkich formalności na czas.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Płatnicy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych, w terminie do 31 stycznia 2025 r. (piątek) powinni przekazać do właściwego urzędu skarbowego:

  • PIT-11 – informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2024 rok,
  • PIT-4R – roczną deklarację o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2024 rok,
  • PIT-8C – informację o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych za 2024 rok,
  • PIT-8AR – roczną deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym za 2024 rok,
  • PIT-R – informację o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich za 2024 rok,
  • PIT-40A/11A – roczne obliczenie podatku przez organ rentowy/informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego za 2024 rok.
Fiskus może zwrócić nadpłatę z estońskiego CIT – praktyczne wskazówki, jak odzyskać nadpłatę.

Fiskus może zwrócić nadpłatę z estońskiego CIT – praktyczne wskazówki

Podatnicy mają szanse na odzyskanie nadpłaconego podatku w ryczałcie od dochodów spółek (estoński CIT). Czym jest nadpłata podatku oraz jakie są procedury jej odzyskania? Sprawdź, jak odzyskać nadpłaconą kwotę w estońskim CIT i jak odliczyć straty z lat ubiegłych.

Kiedy powstaje nadpłata podatku

Za nadpłatę podatku uważa się m.in. kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej (art. 72 §1 i 2 Ordynacji podatkowej). W przypadku gdy podatnik kwestionuje zasadność pobranego przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje podatnikom, płatnikom i inkasentom, jednakże płatnik lub inkasent jest uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli wpłacony organowi podatkowemu podatek nie został pobrany od podatnika.

Zwrot nadpłaty

Utrwalona praktyka organów podatkowych pokazała, że nadpłata podatku może zostać zwrócona bez wydawania decyzji o stwierdzeniu nadpłaty. Przepisy Ordynacji podatkowej wskazują, że jeżeli z przepisów prawa podatkowego wynika obowiązek złożenia zeznania (deklaracji) to podatnik, płatnik lub inkasent równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty ma obowiązek złożyć skorygowane zeznanie podatkowe lub deklarację.

W takim przypadku gdy prawidłowość skorygowanego zeznania lub deklaracji nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę, bez wydawania decyzji stwierdzającej nadpłatę.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czym jest nadpłata podatku i jakie przepisy ją definiują;
  • Jakie kroki należy podjąć, aby odzyskać nadpłaconą kwotę podatku w estońskim CIT;
  • Czy w przypadku estońskiego CIT można odliczyć straty z lat poprzednich i jakie warunki trzeba spełnić;
  • Dlaczego nadpłata wynikająca z wypłaty dywidendy przysługuje wspólnikom, a nie spółce.
Ukryte zyski w estońskim CIT – szkolenie

LIVE na FB. Estoński CIT: Kluczowe problemy i planowane zmiany od 2025 roku

Błąd w sprawozdaniu a estoński CIT

Błąd w sprawozdaniu finansowym a przejście na estoński CIT

Ryczałt od dochodów spółek to rozwiązanie zarówno dla mikro, małych, średnich jak i dużych przedsiębiorców. Przejście na estoński CIT jest dobrowolne. Aby to zrobić, należy złożyć zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (ZAW-RD). W praktyce mogą pojawić się jednak problemy z rozliczeniami. W teście zajmiemy się jednym z nich.

Problem: Spółka z o.o. od 1 czerwca 2023 r.  przeszła na CIT estoński. Spółka sporządziła w ciągu 3 miesięcy sprawozdanie finansowe na dzień 31 maja 2023 r. oraz zamknęła księgi za okres styczeń - maj 2023 roku. Pozostałe warunki przejścia na opodatkowanie ryczałtem także zostały spełnione przez spółkę. Jednak podczas badania przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego za rok 2023 okazało się, że spółka nie wyodrębniła w sprawozdaniu finansowym w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (czyli na 31 maja 2023 r.) kwoty zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (art. art. 7aa ustawy o CIT). Czy taki błąd w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na 31 maja 2023 r. może spowodować brak możliwości przejścia przez spółkę na CIT estoński od 1 czerwca 2023 r.?