Zapraszamy do obejrzenia 2 części szkolenia dotyczącego na estońskiego CIT, w której eksperci wyjaśnią między innymi: czym są ukryte zyski w estońskim CIT i co oznaczają wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą.
W drugiej części szkolenia online eksperci:
JUSTYNA KUŚ, Radca Prawny, Partner Kancelarii LTM Tax & Legal sp. partnerska
i PIOTR KOŚCIAŃCZUK, Doradca Podatkowy, Członek Zarządu Skłodowscy sp. z o.o.
wyjaśnią m.in.
Oglądaj pierwszą część szkolenia:
Polecamy też komentarze ekspertów:
Czy handel kryptowalutami uniemożliwia rozliczenie estońskim CIT
Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa
Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek to forma opodatkowania, którą coraz częściej wybierają przedsiębiorcy. Czy CIT estoński się opłaca? Sprawdźmy.
JUSTYNA KUŚ, Radca Prawny, Partner Kancelarii LTM Tax & Legal sp. partnerska
i PIOTR KOŚCIAŃCZUK, Doradca Podatkowy, Członek Zarządu Skłodowscy sp. z o.o.
wyjaśnią m.in.
Polecamy też komentarze ekspertów:
Czy handel kryptowalutami uniemożliwia rozliczenie estońskim CIT
Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa
Estoński CIT – czy trzeba ponownie składać ZAW-RD
Obejrzyj drugą część szkolenia:
Coraz więcej podmiotów zastanawia się nad przejściem na estoński CIT. Zdobądź kluczowe informacje dotyczące ryczałtu od dochodów spółek omówione w prosty i przystępny sposób. Skorzystaj z fachowych porad, jak w praktyce stosować przepisy dotyczące estońskiego CIT. Udział w tym szkoleniu pozwoli Ci na uniknięcie typowych błędów i poznanie najczęstszych pytań i odpowiedzi.
Podczas szkolenia online ekspert Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy, wyjaśni m.in.:
Polecamy w Portalu FK komentarze ekspertów:
Oglądaj inne szkolenia dotyczące estońskiego CIT:
Jednym z przedmiotów opodatkowania ryczałtem od dochodów spółki są wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, które w przypadku wystąpienia podlegają opodatkowaniu łącznie z dochodem z ukrytych zysków. Należny podatek trzeba wówczas zapłacić w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.
Czym są wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą
Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dlatego też pojęcie to powinno być zinterpretowane na podstawie standardowych metod wykładni prawa podatkowego - w szczególności wykładni językowej, która ma pierwszeństwo w przypadku prawa podatkowego (zob. uchwała 7 sędziów NSA z 14 marca 2011 r., sygn. akt II FPS 8/10).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Oglądaj szkolenie online:
Estoński CIT. Poznaj korzyści i zagrożenia cz. 1
Estoński CIT. Poznaj korzyści i zagrożenia cz. 2
Polecamy też:
Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak ujmować w rocznym rozliczeniu CIT-8E zaliczki.
Polecamy też:
Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa
Oglądaj szkolenia online:
Czy przedsiębiorstwo opodatkowane estońskim CIT może korzystać z amortyzacji lokali mieszkalnych? Poznaj stanowisko skarbówki i sprawdź komentarz eksperta.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy PIT i CIT nie mają możliwości amortyzacji lokali mieszkalnych. Jednocześnie na mocy art. 71 ustawy wprowadzającej tą zmianę, podatnicy Ci mogli, nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r.
Tym samym od 1 stycznia 2023 r. nikt już nie może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
Zmiana ta została bardzo negatywnie odebrana przed podmioty, które swoją działalność gospodarczą opierają na nieruchomościach mieszkalnych. Z tego też powodu między innymi podatnicy zaczęli rozważać możliwość skorzystania z ryczałtu od dochodów spółek (potocznie nazywanego estońskim CIT).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy ryczałt od dochodów spółek, czyli estoński CIT może być ucieczką od problematyki braku amortyzacji lokali mieszkalnych.
Dowiedz się więcej o estońskim CIT. Oglądaj szkolenia online:
Komentarze ekspertów dotyczące estońskiego CIT:
Minister finansów wyjaśnił, jak w trakcie roku przejść na estoński CIT
Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa
Podatnicy, którzy wybrali ryczałt od dochodów spółek, wchodząc w ten system w trakcie roku podatkowego, nie byli pewni, czy skutecznie weszli w system ryczałtu, czyli tzw. estońskiego CIT. Na czym polegał problem? I jak minister finansów rozwiązał go w interpretacji ogólnej z 25 stycznia 2024 r.? Sprawdź w komentarzu eksperta.
Podatnik może wejść w system ryczałtu od dochodów spółek, czyli estońskiego CIT, jeśli spełnia wszystkie „warunki wejścia”. Jednym z nich jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, czyli ZAW-RD. Zawiadomienie składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Estoński CIT można wybrać w trakcie roku
Dodatkowo w art. 28j ust. 5 ustawy o CIT przewidziano, że podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.
W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Wyjaśnienie znajdziesz na przykładach.
Sprawdź treść interpretacji ogólnej ministra finansów z 25 stycznia 2024 r.
Oglądaj szkolenia online dotyczące estońskiego CIT:
Sprawdź komentarze ekspertów dotyczące estońskiego CIT:
Jak wskazuje art. 28j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
2) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
3) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej;
4) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
6) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy nowo powstała spółka może być opodatkowana estońskim CIT?
Polecamy szkolenie online:
Estoński CIT. Poznaj korzyści i zagrożenia cz. 1
Estoński CIT. Poznaj korzyści i zagrożenia cz. 2
Sprawdź też:
Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.