estoński CIT

Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa

Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa

Niedawno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się odnośnie tego, czy ponoszone przez podatnika wydatki na kary umowne, będą stanowiły dochód w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i czy w konsekwencji podlegają opodatkowaniu estońskim CIT. Sprawdź stanowisko skarbówki i poznaj komentarz eksperta.

Od 2021 w polskim prawie podatkowym funkcjonuje ryczałt od dochodów spółek tzw. estoński CIT. Ta forma opodatkowania dostępna jest jedynie dla niektórych podmiotów opodatkowanych podatkiem CIT. Stała się ona jednak dosyć popularna z uwagi na to, że przedsiębiorcy cenią sobie możliwość odroczenia płatności podatku, jaką daje estoński CIT. Opodatkowanie to wiąże się jednak z wieloma nowościami, a dodatkowo bardzo skąpymi przepisami w tym zakresie.

Podatnicy będący na ryczałcie od dochodów spółek mają zupełnie odmienne podstawy opodatkowania niż podatnicy rozliczający się na klasycznym CIT.

Dochody podlegające opodatkowaniu estońskim CIT

Do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem należą bowiem u podatników na estońskim CIT:

  • dochód z podzielonego zysku przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
  • ukryte zyski;
  • wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą;
  • nadwyżka wartości rynkowej nad podatkową w przypadku składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego;
  • rozdysponowany dochód w przypadku wyjścia z systemu estońskiego CIT;
  • dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych.

Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą a estoński CIT

Jedną z podstaw opodatkowania, która wywołuje już od wielu miesięcy wątpliwości podatników są wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Często pojęcie to kojarzy się podatnikom z wydatkami nie stanowiącymi kosztów uzysków przychodu.

Wyjście z estońskiego CIT – czy zysk podlega opodatkowaniu

Pytanie: Spółka jest na estońskim CIT przez cztery lata, w każdym z tych lat wypracowała zysk, który nie podlegał opodatkowaniu ze względu na brak rozdysponowania zysku. Czy ten zysk podlega opodatkowaniu po dobrowolnym wyjściu z CIT estońskiego? Czy ten zysk podlega opodatkowaniu, jeśli zostanie rozdysponowany w ciągu kolejnych lat, kiedy spółka będzie podlegała pod zwykły CIT i kiedy trzeba go zapłacić? Czy podzielny zysk w trakcie opodatkowania estońskim CIT i odniesiony na kapitały będzie podlegał na zasadach ogólnych po wyjściu z tego systemu? Czy zysk netto wypracowany za ostatni rok stosowania estońskiego CIT będzie mógł być rozdysponowany według estońskiego CIT? Czy zysk wypracowywany przed wejściem w estoński CIT a wypłacany w trakcie trwania tej formy opodatkowania będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach estońskiego CIT, czy na zasadach stosowanych w klasycznej spółce?