estoński CIT

Zmiany w CIT – nowości w podatkach od 2023

Zmiany w CIT: minimalny podatek dochodowy odroczony

Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie, zmiany w podatku u źródła, podatku minimalnym, w estońskim CIT, czy też w podatku od przerzuconych dochodów, to tylko część zmian w ramach nowelizacji ustawy o CIT, zwanej Polskim Ładem 3.0. Nowe przepisy z jednej strony usuwają niektóre przepisy, a  z drugiej modyfikują już istniejące. Sięgnij po kompleksowy poradnik dotyczący zmian w CIT 2023.

Czego dotyczą najważniejsze zmiany w CIT

Chodzi o:

  1. Zmiany w podatku minimalnym
  2. Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie
  3. Zmiany w podatku od przerzuconych dochodów
  4. Zmiany w podatku u źródła
  5. Zmiany w kosztach finansowania dłużnego
  6. Uproszczenia w uldze na złe długi
  7. Zmiany w estońskim CIT
  8. Zmiany w podatku od przychodów z budynków.

Podatek minimalny

Od 1 stycznia 2022 roku polskich podatników dotyczy tzw. podatek minimalny, który pierwotnie miał dotyczyć jedynie zagranicznych korporacji. Działanie to miało być formą walki z nadużyciami zagranicznych firm, a w rzeczywistości uderzył także w polskie firmy.

Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić wiele zmian konstrukcji tego podatku.

Dodatkowo nowelizacja ustawy o CIT z 7 października 2022 r. zwolniła przedsiębiorców z podatku minimalnego  na 2 lata.

Polecamy szkolenie online:

Poznaj planowane zmiany w CIT

Na podstawie art. 38ec ustawy o podatku CIT, zwalnia się podatników obowiązanych do zapłaty minimalnego podatku dochodowego z obowiązków za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 r. a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie stosuje się do końca tego roku podatkowego.

Przykład

Podatnik posiada rok podatkowy od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Kolejny rok podatkowy to 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 roku. Podatnik jest zwolniony z podatku minimalnego w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2024 r.

To jednak nie jest koniec zmian, albowiem w nowelizacji przewidziano również zmiany konstrukcji podatku minimalnego.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu poznasz zmiany w CIT 2023. Dowiesz się m.in.:

  • Co się zmieniło w podatku minimalnym po nowelizacji ustawy o CIT;
  • Jakie modyfikacją czekają podatników w estońskim CIT od 2023 roku;
  • Jak zmieniły się przepisy o zagranicznych jednostkach kontrolowanych;
  • Jakie nastąpiły zmiany w podatku od przerzuconych dochodów po zmianach w Polskim Ładzie 3.0.

    Polecamy też: 

CIT od 1 stycznia 2023 r. Przegląd najważniejszych zmian – praktyczne zestawienie

Estoński CIT w praktyce

4 wątpliwości dotyczące rozliczania estońskiego CIT

Wiceminister finansów Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację poselską przedstawił wyjaśnienia dotyczące estońskiego CIT, w tym m.in. odnośnie do korekty wstępnej i podatku od przekształcenia. Poznaj wyjaśnienia dotyczące estońskiego CIT.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • W jaki sposób po wybraniu ryczałtu od dochodów spółek ma postąpić podatnik po wystawieniu lub otrzymania faktury korygującej wystawionej z powodów innych niż błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka, w przypadku gdy faktura pierwotna została wystawiona w czasie kiedy podatnik rozliczał się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych? Czy podatnik powinien wówczas skorygować koszt (lub przychód), a jeśli tak, to w którym okresie powinien wykazać skorygowaną wartość?
  • Czy odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez wspólników będą stanowiły zysk ukryty także wtedy, gdy pożyczka został udzielona jeszcze przed wyborem przez podatnika ryczałtu od dochodów spółek?
  • W jaki sposób przepisy o korekcie wstępnej oraz o dochodzie z ma zastosować spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, która od początku funkcjonowania wybrała ryczałt od dochodów spółek, w przypadku gdy przekształcana osoba fizyczna nie prowadziła ksiąg rachunkowych a podatkową księgę przychodów i rozchodów?
  • Jaką stawką należy po zakończeniu rozliczania się w formie ryczałtu od dochodów spółek opodatkować dochody od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto? Czy decydujący jest status małego podatnika w momencie wypłaty czy też w ostatnim roku opodatkowania ryczałtem?
CIT 2023 - praktyczne zestawienie zmian w CIT

CIT od 1 stycznia 2023 r. Przegląd najważniejszych zmian – praktyczne zestawienie

Początek 2023 rok to wiele zmian w podatkach dochodowych. Podatnicy muszą się też przygotować na nowe obowiązki. Przedstawiamy praktyczne zestawienie zmian w CIT na 2023 rok. Sprawdź, jak zmienią się przepisy od 2023 roku, zobacz z jakich ulg można skorzystać w rozliczeniu za 2022 rok.

 

OBSZAR

ZMIANA

KONSEKWENCJE

Od 1.01.2023 r.

Wprowadzenie pojęcia ukrytej dywidendy

Ustawodawca uchyla przepisy o ukrytej dywidendzie. Po nowelizacji ustawy o CIT nie zostanie ograniczona możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów podatnika, wypłat, które mają charakter ukrytej dywidendy.

Zobacz też:

Zmiany w CIT 2023 – na co się przygotować

Uchylone zostały przepisy stanowiące, że koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu, stanowią ukrytą dywidendę, jeżeli:

1) wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia w jakikolwiek sposób są uzależnione od osiągnięcia zysku przez podatnika lub wysokości tego zysku lub

2) racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 z podatnikiem. Przy czym przy określaniu wysokości tych kosztów przepisy art. 11c i art. 11d stosuje się odpowiednio, lub

3) koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem przed utworzeniem podatnika.

Przepisów pkt 2 i 3 nie stosuje się w przypadku, gdy suma poniesionych w roku podatkowym przez podatnika kosztów stanowiących ukrytą dywidendę na podstawie tych przepisów, jest niższa niż kwota zysku brutto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, uzyskanego w roku obrotowym, w którym koszty te zostały uwzględnione w wyniku finansowym podatnika.

 

To tylko fragment zestawienia zmian w CIT 2023. Tabelka w całości dostępna jest po zalogowaniu się do Portalu FK.

Estoński CIT

Estoński CIT 2022 - dla kogo ta forma opodatkowania jest opłacalna

Polski Ład wprowadził zmianie w estońskim CIT 2022, czyli ryczałcie od dochodu spółek. W poradzie video sprawdzimy, którzy podatnicy powinni pomyśleć o tej formie opodatkowania i jak krok po kroku wybrać opodatkowanie estońskim CIT.