Od tego roku, w stosunku do zleceniobiorców, którym cykliczny przychód z umowy cywilnej zapewnia utrzymanie lub jest jedynym źródłem dochodu, w razie zajęcia komorniczego zastosowanie ma także kwota wolna, o jakiej stanowi Kodeks pracy. Ponadto, diety za podróże służbowe pracowników, którzy mają zajęcie alimentacyjne, są zwolnione z egzekucji tylko do połowy wysokości. Do końca 2018 r. były całkowicie wolne od ujęć.
Obowiązek raportowania schematów podatkowych, czy sankcje za unikanie opodatkowania to tylko niektóre zmiany, które weszły w życie od 2019 roku. Mamy zestawienie ważnych dla Ciebie zmian. Sprawdź.
Zmiany w zakresie użytkowania samochodów firmowych staną się faktem. Przedsiębiorcy planujący wymianę floty firmowej, bądź też dopiero planujący skorzystać z umów leasingu powinni rozważyć podpisanie umów jeszcze do końca bieżącego roku 2018. Sprawdź, jak zmienią się przepisy dotyczące rozliczania firmowych aut.
Od 1 stycznia 2019 r. zmienią się przepisy dotyczące tworzenia, organizacji i funkcjonowania związków zawodowych. Na wejście w życie czeka bowiem duża nowelizacja ustawy o związkach zawodowych z 5 lipca 2018 r. Nadaje ona m.in. prawo wstępowania do związku również zleceniobiorcom oraz osobom wykonującym pracę nakładczą. Tym samym nie tylko pracownicy będą mogli zrzeszać się w celu pilnowania interesów osób zarobkujących. Nowelizacja stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13 (Dz. U. poz. 791).
Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza nowy sposób prowadzenia przesłuchań na odległość, za pomocą dostępnych technik audiowizualnych. Dowiedz się więcej o nowych przepisach.
Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, która zacznie obowiązywać od początku 2019 r. wprowadza kolejne rozwiązanie mające zachęcać przedsiębiorców do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Sprawdź, na czym polega ulga podatkowa Innovation Box i kto z niej skorzysta.
Na odwołanie od decyzji podatnik będzie miał 30 dni lub od razu złoży skargę do sądu administracyjnego. W pouczeniu zostanie poinformowany o wysokości wpisu stałego od skargi albo podstawie do wyliczenia wpisu o charakterze stosunkowym. Takie możliwości wprowadzą przepisy nowej Ordynacji podatkowej.
Wkrótce podatników czeka kolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy zakładają, że w przypadku blokady rachunku na 72 godzin, podatnik nie będzie mógł tego zaskarżyć. Poznaj konsekwencje nowych przepisów.
Nowelizacja rozporządzenia dotyczy określenia sposobu grupowania paragrafów klasyfikacji budżetowej w jednostkach samorządu terytorialnego w odniesieniu do przepisów art. 236 ustawy o finansach publicznych. Już teraz sprawdź, co się zmieni.
W czerwcu zwykle są podejmowane decyzje o podziale wyniku finansowego. Jednym ze sposobów jego rozliczenia są nagrody dla pracowników. Obecnie będzie to znowu dość ryzykowne podatkowo.
Zmienią zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze zbycia akcji nabytych w ramach tzw. programów motywacyjnych. Sprawdźmy, na jakie zmiany w PIT i CIT musisz się przygotować.
Od 1 lipca br. papierowe druki nie miały już być wystawiane przez lekarzy. Jak się okazuje wielu przedsiębiorców, ale także i lekarzy nie jest jeszcze gotowych na wprowadzenie e-zwolnień. Stąd pojawił się nowy termin wprowadzenia zmian. Poznaj szczegóły.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip