Od 2020 roku nowa Ordynacja podatkowa. Czy skorzystasz na zmianach?

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Dodano: 16 sierpnia 2018
6700ac58102aaa5750655d9fc992673793b7265c-medium

Na odwołanie od decyzji podatnik będzie miał 30 dni lub od razu złoży skargę do sądu administracyjnego. W pouczeniu zostanie poinformowany o wysokości  wpisu  stałego od  skargi  albo  podstawie  do wyliczenia  wpisu  o  charakterze  stosunkowym. Takie możliwości wprowadzą przepisy nowej Ordynacji podatkowej.

Aktualne przepisy

Od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Wpis stosunkowy pobiera się w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne. W innych sprawach pobiera się wpis stały. I to podatnik musi ustalić, ile powinien wpłacić. Opłaty sądowe należy uiszczać w kasie sądu lub przelewem na konto bankowe, podając sygnaturę akt.

Przepisy po zmianach

W nowej Ordynacji podatkowej, która ma wejść w życie od 2020 roku, zostanie to zmodyfikowane. Do obowiązkowych elementów, które będzie zawierać decyzja, zostaną dodane przepisy rozszerzające treść pouczenia. Decyzja zawierać będzie również pouczenie,  czy  i  w  jakim  trybie  służy  odwołanie  lub  skarga  do  sądu  administracyjnego oraz  o  wysokości  wpisu  od  skargi,  jeżeli  ma on charakter  stały  albo  o  podstawie  do wyliczenia  wpisu  o  charakterze  stosunkowym,  a  także  możliwości  ubiegania  się  przez stronę o zwolnienie od kosztów albo przyznanie prawa pomocy. Ponadto w decyzji organ podatkowy będzie musiał zamieścić pouczenie  o  prawie  wniesienia  skargi  do  sądu  administracyjnego  bez  wniesienia odwołania oraz o skutkach odrzucenia skargi przez sąd oraz pouczenie o terminie wykonania obowiązku wynikającego z decyzji.

30 dni na odwołanie

Do nowej Ordynacji podatkowej zostanie wprowadzony równieżdłuższy okresy na złożenie odwołania od decyzji organu podatkowego I instancji, czyli np. naczelnika urzędu skarbowego. Termin ten będzie wydłużony z 14 do 30 dni, czyli tyle, ile jest obecnie czasu na wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego od decyzji odwoławczej.

UWAGA

Nowa Ordynacja podatkowa wprowadza możliwość bezpośredniego złożenia skargi do sądu administracyjnego na decyzję wydaną przez organ I  instancji, przy czym zakres zaskarżenia ogranicza do zarzutów materialnoprawnych.

 

Natychmiastowa skarga

Zgodnie z nowymi regulacjami strona może  zrezygnować z odwołania na rzecz skargi do sądu administracyjnego, jeżeli nie będzie w stosunku do decyzji podnosiła zarzutów naruszenia przepisów postępowania oraz nie będzie kwestionowała faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, którym organ dał wiarę oraz przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności zawartych w uzasadnieniu decyzji.

Wniesienie skargi do sądu nie będzie wymagało wcześniejszego wezwania do usunięcia  naruszenia prawa mimo braku wyczerpania środków zaskarżenia. Organ podatkowy będzie miał możliwość uwzględnienia takiej skargi w całości. 

W celu rezygnacji z odwołania konieczne będzie złożenie, w terminie do wniesienia odwołania (czyli 30 dni), skargi obejmującej wyłącznie zarzuty naruszenia prawa materialnego. Z chwilą złożenia skargi decyzja stanie się ostateczna i może być przymusowo egzekwowana.

Możliwość nieskładania odwołania na rzecz skargi będzie dostępna dla wszystkich podatników, ale trzeba mieć na uwadze, że zostanie ona odrzucona przez sąd, jeśli będzie zawierała inne zarzuty niż naruszenia prawa materialnego.

Rezygnacja z odwołania spowoduje przede wszystkim skrócenie czasu prowadzenia postępowania przez dwie instancje. Skierowanie sprawy od razu do  wojewódzkiego sądu administracyjnego z pewnością będzie wykorzystywane przez podatników w sytuacji, gdy wystąpi brak pewności co do pozytywnego dla nich rozstrzygnięcia przez organ II instancji.

Źródło:

  • art. 413 § 1 i § 2, art. 414 § 1 i § 2, art. 428, art. 429 projektu ustawy Ordynacja podatkowa (projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych).
Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Bogdan Świąder – z wykształcenia prawnik, od 2007 roku licencjonowany doradca podatkowy, dziennikarz, redaktor kilku ogólnopolskich gazet, wieloletni pracownik organów podatkowych w których zajmował się podatkami dochodowymi, VAT, kontrolą oraz sprawami karnymi skarbowymi. Autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego, prawa celnego, spraw karnych skarbowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz