Zmiany w Ordynacji podatkowej 2025 zapowiadają nowości w relacjach podatników z administracją skarbową. Nowelizacja zakłada m.in. minimum 6 miesięcy vacatio legis oraz wprowadzenie zasady in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania niejasności na korzyść podatnika. To odpowiedź rządu na postulaty środowisk biznesowych i część strategii „Polska. Rok przełomu”. Dowiedz się, jak planowane zmiany wpłyną na podatników.
Po przeczytaniu tekstu:
Poznasz planowane zmiany w Ordynacji podatkowej 2025.
Polecamy też:
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2026 – poznaj szczegóły projektu MF
Czy można zaskarżyć postanowienie o wyłączeniu pracownika organu podatkowego
Nowelizacja Ordynacji podatkowej 2026 – mniej formalności i większa pewność dla podatników!
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w Ordynacji podatkowej 2026, który wprowadza wiele istotnych zmian w przepisach podatkowych. Zmiany mają na celu zwiększenie efektywności organów skarbowych, uproszczenie procedur dla podatników oraz ujednolicenie zasad m.in. w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych czy raportowania schematów podatkowych MDR. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i jakie konsekwencje niosą dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zmiany w VAT i akcyzie 2025 – nowe regulacje wchodzą w życie 1 kwietnia 2025 r.
Dowiedz się, czy można skorygować PIT po kontroli podatkowej
Nowelizacja Ordynacji podatkowej 2026 – mniej formalności i większa pewność dla podatników!
Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 111 i wszedł w życie 28 stycznia 2025 roku.
Zmianę wprowadza ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1615). Ma ona charakter dostosowujący i związana jest ze zmianą tytułu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 (zmieniony art. 297 § 1 pkt 1)
Zbliża się termin na złożenie informacji ORD-U za 2023 rok. Obowiązek ten spoczywa na niektórych podatnikach dokonujących transakcji z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego. Sprawdź, do kiedy należy się z niego wywiązać.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Prokura może wpływać na powiązania w rozumieniu przepisów o cenach transferowych
Pamiętaj o obowiązkach dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych za 2023 rok
Nadchodzi nowelizacja PIT i CIT: jakie korzyści dla podatników wprowadzą nowe przepisy
Rząd nie wycofuje się z planów zmian w przepisach dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych. Na razie mają one jednak jedynie wstępny charakter, będąc przedmiotem konsultacji z przedstawicielami środowiska firm o charakterze rodzinnym. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską w tej sprawie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Wypłaty z fundacji rodzinnej na rzecz małżonków jednak bez PIT
Przedsiębiorcy krytykują MF za plany dotyczące zmian w opodatkowaniu fundacji rodzinnych
Fundacja rodzinna – nowoczesna ochrona majątku firmowego i korzystne rozwiązania podatkowe
Plany Ministerstwa Finansów dotyczące podwyższenia wysokości kwoty, do której możliwa jest zapłata podatku przez osoby inne niż podatnik, są wciąż aktualne. Tak wynika z informacji udzielonej przez ten resort, w związku z zainteresowaniem mediów wspomnianym zagadnieniem.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Posłowie chcą ograniczyć wgląd fiskusa w konta bankowe podatników
Łatwiej będzie dochować terminu w sprawach podatkowych
Od 2024 roku mikrorachunek podatkowy z nowymi funkcjonalnościami
Obniżone odsetki od zaległości podatkowych – kiedy można zastosować
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.