Do ustawy Ordynacja podatkowa zostały wprowadzone przepisy w zakresie współdziałania. Ich celem jest zapewnienie przestrzegania przez podatnika prawa podatkowego przy aktywnym wsparciu Szefa KAS. Program jest adresowany wyłącznie do największych firm.
Już obowiązuje najnowszy pakiet zmian w ustawach podatkowych. Zmiany dotyczą między innymi płatności na rachunki spoza białej listy oraz zmiany sposobu klasyfikowania towarów i usług. Nowelizacja obowiązuje od 1 lipca.
W związku z pandemią koronawirusa zostały wprowadzone rozwiązania w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, mające na celu ograniczenie negatywnych skutków tej pandemii na gospodarkę. Rozwiązania te polegały m.in. na przesunięciu w czasie terminów realizacji obowiązków podatkowych przez przedsiębiorców.
W związku z epidemią koronawirusa nastąpiło przesunięcie terminów dotyczących przekazywania schematów podatkowych MDR. To jeden z elementów składających się na Tarczę Antykryzysową, mającą przeciwdziałać negatywnym skutkom epidemii.
Okoliczność, że 2020 rok jest rokiem przestępnym, u wielu przedsiębiorców, a także u zajmujących się ich rozliczeniami księgowych, może budzić wątpliwości odnośnie do sposobów ustalania ważnych z punktu widzenia tych rozliczeń terminów, jak również przestrzegania przewidzianych przepisami limitów.
Od 1 stycznia 2020 r. większość przelewów podatkowych będzie dokonywana na jeden indywidualny rachunek podatkowy. Obowiązują także nowe zasady zaliczenia wpłat dokonanych na taki rachunek.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przypomniał przedsiębiorcom, że biegnie termin na złożenie wniosków o wznowienie postępowań w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-189/18 Glencore, który został opublikowany 16 grudnia 2019 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Z powołanego orzeczenia wynika, że fiskus nie może dowolnie wykorzystywać przeciw przedsiębiorcom dowodów zebranych w innym postępowaniu.
Od 2020 r. wchodzi w życie wiele zmiany w podatku VAT i w podatkach dochodowych. Zrewolucjonizuje to sposób rozliczeń podatników. Zmienią się m. in. przepisy dot. transakcji wewnątrzwspólnotowych, w tym kwestie dokumentacyjne.
Ustawodawca wprowadza ponadto tzw. ulgę na złe długi w podatkach dochodowych oraz indywidualne rachunki dla poszczególnych podatników i płatników.
Oglądając szkolenie online dowiesz się m. in.:
- jak dokumentować WDT od 2020 r.;
- czym są mikrorachunki i czy trzeba z nich korzystać;
- jakie są sankcje za dokonywanie płatności faktur na konta bankowe niewykazane w tzw. białej liście;
- jakie sankcje grożą sprzedawcy i nabywcy za brak NIP na fakturze.
Szkolenie prowadzi:
Samir Kayyali - doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym, szkoleniowiec. Ekspert prowadzi własną praktykę podatkową.
4 grudnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, na podstawie którego zmieniono dotychczas obowiązujące regulacje w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe, m.in. poprzez wprowadzenie nowych wzorów tych dokumentów.
Od 1 stycznia 2020 r. podatnikom oraz płatnikom zostaną udostępnione indywidualne rachunkipodatkowe, za pomocą których będą dokonywane wpłaty należności z tytułu podatku dochodowegood osób fi zycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług orazniepodatkowych należności stanowiących dochód budżetu państwa.
Decyzja ostateczna ustalająca lub określająca podatek ma być zmieniana, z urzędu lub na wniosek strony, jeżeli po jej wydaniu nastąpi zmiana okoliczności mających wpływ na jej treść. Nie będą to już tylko okoliczności faktyczne, ale też prawne, gdy nastąpi w trakcie roku zmiana wysokości stawki podatku.
W projekcie nowej Ordynacji podatkowej pełnomocnik ogólny może być ustanowiony w momencie, gdy nie toczy się żadna procedura podatkowa, albo też w toku tej procedury, czyli postępowania podatkowego, kontrolnego, czynności sprawdzających.
Podatnik wyznaczy zastępcę do występowania przed urzędem skarbowym lub celno-skarbowym na każdym etapie sprawy, a nie tylko po wszczęciu postępowania podatkowego, kontrolnego lub w ramach czynności sprawdzających.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip