Czy na podstawie przepisów nowej Ordynacji podatkowej pełnomocnik będzie miał możliwość załatwienia każdej sprawy za mocodawcę przed organami skarbowymi? Sprawdźmy.
Podatnik będzie mógł poskarżyć się na przedłużające się postępowanie oraz niezałatwienie sprawy w terminie. Organ wyższego stopnia wyznaczy termin na załatwienie sprawy zgodnie z właściwością.
Czy po zmianach przepisów spółka z o.o. występując, jako bezpodstawnie wzbogacony, w sytuacji zawyżonego podatku u źródła zapłaconego przez zagranicznego kontrahenta będzie musiała mu zwrócić kwotę określoną przez organ podatkowy?
Decyzje oraz postanowienia zostaną przesłane stronie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Podatnik będzie również składał w tej formie żądania, odwołania, zażalenia, ponaglenia i wyjaśnienia.
Na podstawie nowej Ordynacji podatkowej, które mają obowiązywać od 2021 roku, przesyłanie pism dla podatnika czynnego VAT oraz przedsiębiorcy (z wyłączeniem mikroprzedsiębiorcy) odbywać się będzie za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres elektroniczny. W postaci papierowej pisma będą doręczane tylko w siedzibie organu podatkowego lub miejscu prowadzenia kontroli.
Czy zgodnie w przepisami nowej Ordynacji podatkowej, która zacznie obowiązywać od 2021 roku, każda spółka z o.o. będzie musiała udostępnić adres e-mailowy urzędowi skarbowemu? Sprawdźmy.
Czynności kontrolne na podstawie nowej ordynacji będą się odbywać w obecności kontrolowanego, reprezentanta kontrolowanego lub jego pełnomocnika, chyba że sam zrezygnuje z tego prawa, składając odpowiednie oświadczenie na piśmie, a księgi będą udostępniane w siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania.
Niedopełnienie obowiązków raportowania schematów podatkowych oraz prowadzenia odpowiednich dokumentacji jest zagrożone grzywną nakładaną przez sąd oraz karą wymierzaną przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Nowoczesne narzędzia komunikacji będą stosowane przez urzędników skarbowych nie tylko w kontaktach z podatnikiem, ale również w procesie tworzenia dokumentacji, przekazywania i uzyskiwania informacji, kontroli i rejestracji.
Na ostatnim posiedzeniu Rząd przyjął ustawę Ordynacja podatkowa. Nowe przepisy mają dać większą ochronę praw podatnika w jego kontaktach z administracją podatkową. Poznaj nowe przepisy.
Urzędnik skarbowy, który udowodni, że podmiot występujący z wnioskiem o nadpłatę uzyska bezpodstawne wzbogacenie, nie zwróci kwoty nadpłaconego lub nienależnego podatku.
Rząd pracuje nad nową Ordynacją podatkową. Czy podatnicy zyskają na nowych przepisach? A może zwiększą się uprawnienia urzędników?
Przedsiębiorca, który przechowuje księgi podatkowe w znacznej odległości od swojej siedziby, nie będzie musiał obowiązkowo udostępniać ksiąg podatkowych w siedzibie organu. Na żądanie urzędnika udostępni księgi w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania.
W nowej Ordynacji podatkowej zostanie poszerzony katalog celów czynności sprawdzających, prowadzonych przez organ podatkowy o weryfikację wartości rzeczy lub praw majątkowych oraz prawidłowość sporządzenia remanentu zarządzonego przez naczelnika urzędu skarbowego.
Od 2020 roku wejdzie w życie nowa Ordynacja podatkowa, właśnie pojawiła się najnowsza wersja projektu. Zobacz, czy prezes zarządu będzie musiał być obecny w czasie kontroli podatkowej w spółce z o.o. oraz będzie musiał dostarczyć księgi do urzędu skarbowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip