Od 2020 roku na odwołanie od decyzji podatnik będzie miał 30 dni. To jedna z regulacji przewidzianych nowymi przepisami.
Czy podatnicy mogą już skorzystać z kontroli na życzenie?
Już jest uchwalona nowelizacja Ordynacji podatkowej, która zakłada, iż w przypadku blokady rachunku na 72 godziny, podatnik nie będzie mógł tego zaskarżyć.
Ministerstwo Finansów zmodyfikowało projekt nowej Ordynacji podatkowej (dalej: NOP) przygotowanej przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Proponowane zmiany przepisów mają za cel przejrzystość, prostotę i przyjazność systemu podatkowego. NOP ma zapewnić również większą ochronę podatnika. NOP miałaby wejść w życie nie wcześniej niż w 2020 roku.
Na odwołanie od decyzji podatnik będzie miał 30 dni lub od razu złoży skargę do sądu administracyjnego. W pouczeniu zostanie poinformowany o wysokości wpisu stałego od skargi albo podstawie do wyliczenia wpisu o charakterze stosunkowym. Takie możliwości wprowadzą przepisy nowej Ordynacji podatkowej.
Na zasadzie „ 3 × P, czyli przejrzystości, prostoty i przyjazności ma według Ministerstwa Finansów opierać się nowa Ordynacja podatkowa, która wkrótce wejdzie w życie. Poznajemy coraz więcej szczegółów planowanych zmian.
Resort finansów chce rozszerzyć swoje uprawnienia, które pozwalają mu na blokadę rachunku bankowego firmy. Poznaj nowe rozwiązania w tym zakresie.
Skomplikowane prawo oraz niejednolita interpretacja przepisów przez sądy i organy administracji publicznej to problem większości polskich przedsiębiorców. Ma temu zaradzić m.in. publikacja objaśnień prawnych.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który przewiduje zmiany w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych. Będą one dotyczyć m.in. składania wniosków grupowych przez firmy.
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowano projekt Ordynacji podatkowej przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Poznaj szczegóły zmian.
Możliwość sprawdzenia sytuacji podatkowej kontrahenta to jedna ze zmian, które zakłada najnowszy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Dowiedz się więcej.
Od 17 sierpnia 2017 r. obowiązuje zmiana w Ordynacji podatkowej, którą wprowadzono nowe brzmienie art. 14b § 5c. Ma ona na celu usprawnienie działania Szefa KAS w zakresie wydawania opinii dotyczących unikania opodatkowania. Nowelizacja wyeliminowała konieczność automatycznego kierowania zapytań przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przypadkach, w których dysponuje on opinią Szefa KAS w sprawie tożsamej co do faktów.
Możliwość sprawdzenia sytuacji podatkowej kontrahenta to jedna ze zmian, jakie zakłada najnowszy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Dowiedz się więcej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip