Od 1 stycznia 2016 r. nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza trzy stawki od zaległości podatkowych. Jaka będzie ich wysokość i kiedy będą stosowane?
Obejrzyj poradę i poznaj odpowiedź na pytanie. Wyjaśnia Samir Kayyali, doradca podatkowy.
Wchodzące od 1 stycznia 2016 r. zmiany w Ordynacji podatkowej umożliwiają w określonych sytuacjach zapłatę podatku przez inną osobę niż podatnik. Dowiedz się więcej na ten temat.
Od stycznia 2016 roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany w Ordynacji podatkowej. Nowelizacja wprowadza przeszło 170 zmian w obowiązujących regulacjach, w szczególności zmienia przepisy o zawieszaniu biegu przedawnienia zobowiązań, doręczeniach i pełnomocnictwach oraz interpretacjach podatkowych.
Minister finansów 10 listopada opublikował projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku.
Złożenie wspólnego wniosku przez strony tej samej transakcji, czy możliwość uzyskania przez zmawiającego interpretacji indywidualnej chroniącej podmiot realizujący zamówienie publiczne to tylko niektóre zmiany w zakresie interpretacji podatkowych. Już dziś warto dowiedzieć się, co się zmieni po 31 grudnia.
Już od 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie szereg zmian wprowadzonych ustawą z 10 września 2015 r. o z mianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Wśród wielu istotnych zmian, które czekają podatników od nowego roku, są kwestie dotyczące uzyskiwania interpretacji.
O interpretację podatkową będzie mogła wystąpić grupa podatników, zostaną wprowadzone trzy stawki odsetek za zwłokę – to tylko niektóre zmiany w Ordynacji podatkowej. Większość z nich wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Po zmianach będą trzy stawki.
Kara porządkowa może była nałożona m.in. na podatnika odmawiającego złożenia wyjaśnień, czy też księgową, która nie chce wydać ksiąg podatkowych. W przyszłym roku, tak jak obecnie, wysokość maksymalnej kary porządkowej nie może przekroczyć 2.800 zł.
W 2016 roku wysokość maksymalnej kary porządkowej, jaką mogą nakładać organy podatkowe na podatników, ich pełnomocników, biegłych i świadków w toku postępowania podatkowego nie zmieni się. Dalej nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty 2.800 zł, co zostało przewidziane w obwieszczeniu ministra finansów z 13 sierpnia 2015 r. w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 262 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (M.P. poz. 723). Kiedy kara porządkowa?
Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika – taki jest ostateczny kształt zasady in dubio pro tributario, która od stycznia będzie dodana do Ordynacji podatkowej. Nowelizacja została właśnie ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej opracowany w kancelarii byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego wprowadza zasadę, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Senatorowie chcieli jednak poprawić pierwotny zapis zaproponowany w projekcie.
Grupa podatników będzie mogła wystąpić ze wspólnym wnioskiem o interpretację podatkową, a daniny będzie można zapłacić elektronicznie – takie zmiany przewiduje nowelizacja Ordynacji podatkowej, która w piątek z poprawkami została uchwalona przez senat. Bez poprawek senatorowie z kolei przyjęli też zmiany w akcyzie i podatku od nieruchomości. Sprawdź szczegóły.
W piątek Sejm poparł poprawkę PSL dotyczącą prezydenckiego projektu zmian w Ordynacji podatkowej. Co oznacza, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego będą rozstrzygane na korzyść podatnika.
Sejm uchwalił przepisy wprowadzające grupowy wniosek o interpretację podatkową, czy też wyznaczanie wiodącego urzędu do postępowania w sprawach podmiotów powiązanych. Natomiast nad prezydenckim projektem, który przewiduje wprowadzenie zasady in dubio pro tributario, będzie dalej pracowała Komisja Finansów Publicznych.
Sejm pracował w środę nad projektami zmian w Ordynacji podatkowej. Pierwszy - z nich rządowym, który zawiera 173 zmian w Ordynacji podatkowej - za główny cel stawia uproszczenie procedur podatkowych, ich informatyzację oraz uszczelnienie systemu poboru podatków. Projekt ten m.in. kompleksowo reguluje kwestie pełnomocnictw. Nowelizacja wprowadza pełnomocnictwo ogólne, które będzie uprawniać do reprezentowania podatnika we wszystkich sprawach podatkowych przed wszystkimi organami. Takie pełnomocnictwo będzie wolne od opłaty skarbowej i będzie składane do centralnego rejestru i nie będzie wymagało opłaty skarbowej.
Uproszczenie procedur podatkowych, informatyzacja procedur oraz uszczelnienie systemu poboru podatków - to najważniejsze cele uchwalonych zmian w Ordynacji podatkowej. Ustawa zakłada m.in. informatyzację sprawdzania dokumentacji księgowej. Większość przyjętych zmian miałaby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
Podatnicy, którzy ujawnią samodzielnie zaległości podatkowe w ciągu 6 miesięcy i uiszczą zaległe sumy, zapłacą o połowę niższe odsetki od zaległości podatkowych. To jedna ze zmian dużej nowelizacji Ordynacji podatkowej. Projekt trafił właśnie do Komisji Finansów Publicznych.
Głównym celem nowelizacji jest uproszczenie procedur podatkowych, a także ich informatyzacja, oraz uszczelnienie systemu poboru podatków. Jak mówił w sejmie Janusz Cichoń Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów - mamy wiele rozwiązań, które wymagają pilnego wprowadzenia w życie, stąd ta nowelizacja.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Zmiany przewidują m.in. wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych czy wprowadzenie ujednoliconej formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych.
W Dzienniku Urzędowym z 6 maja pod pozycją 613 został opublikowany nowy tekst ustawy Ordynacja podatkowa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip